При младежите, при тийнейджърите е характерна както революцията и бунтарството, така и чувствителността. Всичко това лесно може да доведе до автоагресия и самонараняване.
Това изтъкна пред Радио София психологът Севджихан Еюбова, преподавател в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски”.
Тя е автор на скоро издадената монография "Автоагресия в юношеството – насоки към педагогическите специалисти". Учебното пособие представя съвременните теоретични разбирания за автоагресия, за честота, форми и функции на автоагресивните поведения при юношите. Отделено е място на възможностите за идентифициране на тези случаи и изграждане на капацитет за подкрепа на ниво училище.
У нас проблемът не толкова ескалира, колкото се неглижира. Много малко се правят проучвания сред младежи извън клиниките, в общата популация, отбеляза Еюбова. Често тази агресия остава скрита, не е като при сбиванията или други прояви, за които обществото научава и реагира.
Психологът акцентира, че родители и близки трябва да следят за първи поведенчески маркери - промяна в навиците от всекидневието на тийнейджъра, включително и в облеклото.
Самонараняванията са форма на емоционална регулация.
Тя може да се изрази в порезни рани, жестоки диети или свръхинтензивни фитнес тренировки, рискови поведения.
Сред неправилните родителски реакции е стигматизирането на юношата. Нужно е да се изясни причината за съответното поведение (за това трябва доверие).
Ако е наложително – да се потърси и специализирана помощ, без да се изчаква и отлага продължително време.
Чуйте разговора на Лили Големинова.
Насоки по темата могат да се изтеглят безплатно от сайта на доц. Еюбова.
Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател доц. д-р Александър Христов и Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..
С два пилотни проекта Столичната община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове. Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София. Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и..
На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..
Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..
В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..
По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..
Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..