Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тази вечер връчват филмовите награди "Златна роза" за 40-и път

Снимка: БНР

Тази вечер, 29 септември 2022 г. от 19:00 ч. ще се състои церемонията по връчване на наградите "Златна роза" от 40-о издание на фестивала за български игрален филм. Илко Ганев, член на международното жури на фестивала разказа подробности пред Радио София в разговор с Катя Василева. Тази година, по думите му, журито е петчленно с председател киноисторика и продуцент Александър Донев, като то включва и представители от чужбина.

"Всеки си дава сметка, че когато се посочват едни успехи спрямо други, това може да бъде доста деликатна тема, доста деликатно поле, в което се пипа. Със сигурност мога да кажа, че не беше лесно да се вземат едни решения за сметка на други. Изгледахме около 15 пълнометражни филма. Трябваше да изпреварим малко прожекциите, имаше някои закрити прожекции за журито, за да можем да отделим достатъчно време за обсъждане. Имаше дни, в които гледахме и по 5 прожекции на филми с времетраене близо 2 часа", сподели Ганев.

Той добави, че журито е обръщало внимание на работата на целия снимачен екип реализирал всеки един от филмите, като тя също е била обсъждана. Ганев подчерта, че когато е имало няколко силни постижения, които е трябвало да бъдат отбелязани само с една награда в една категория е било изключително трудно да се вземе решение.

"Имахме и независимия поглед на двете момичета, които не са от България, не познават творците, не са част от взаимоотношенията. Те си гледаха кино, като на кино и за тях голяма част от творците бяха непознати, което за нас беше изключително ценно, защото това е страничният поглед, обективният поглед", каза Ганев.

Той посочи, че по статут журито, което оценява филмите в пълнометражната програма връчва няколко специални награди в различни категории, както и почетна награда. Тя отбелязва конкретни постижения, които не са успели да влязат в другите категории. Тази година статуетката "Златна роза" е дело на Надя Розева.

"Ако изкуството, което правим, изкуството, което развиваме и разпространяваме, кино изкуството не успее да промени по някакъв начин мисленето, да накара хората, от които зависи то като държавна културна политика да му обърнат внимание, да насочат енергията, усилията и експертизата си към това да го развият, всъщност няма да има никакъв смисъл да продължаваме", сподели Ганев и допълни:

"Златната роза" е като онзи символ и цвете, което е изключително красиво, но има бодли. И тези бодли са не толкова опасни, не толкова трънливи, като задължителен елемент, който оставя някаква болка. Тези бодли са събуждащи. Такива бодли, които трябва да ни отрезвят от време на време. Бодлите на цветето роза са тези, които ни карат да се чувстваме живи, да не забравяме, че красотата е преходна, временна и да не се вземаме толкова на сериозно".

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бяла Слатина

"Форум", 14.06.24: Климатичните аномалии

Коментатори във "Форум" тази седмица са екологът Данита Заричинова и политическият анализатор и председател на Обединението за честни избори Стоил Цицелков. Заедно с водещата Антония Каменичка, част от темите, които дискутираха бяха: Метеорологичните аномалии. Доброволчеството при бедствия и аварии. Военна  подготовка на младите..

публикувано на 14.06.24 в 20:20

Гените и биологията в Космоса

На 17 юни 2024 г. в иновационния форум "Джон Атанасов" на София Тех Парк ще се състои третото издание на Tech Park Talks тема на което ще бъде "Космосът - път за развитие на човечеството".  Поредицата има за цел да създаде платформа за диалог между професионалисти от различни индустрии, насърчавайки споделянето на знания и опит. Форматът е..

публикувано на 14.06.24 в 18:22

Архитектурният облик на столицата

Градската инфраструктура може да бъде едновременно мост и бариера , а привидно деполитизираният ѝ статут е в конфликт с потенциала ѝ да ограничава или насърчава икономическата мобилност на определени общности и места. Картографираният вот на местните избори в София (2023) се оказа разделен от жп линия, превръщайки инфраструктурното разделение в..

публикувано на 14.06.24 в 18:10
Жюстин Томс

Политиците и социалните мрежи

Как социалните мрежи могат да вкарат политическа формация в Парламента? Те са една нова политическа трибуна и арена на партиите и как те повлияха на изборите у нас и в Европа? Подробности разказа Жюстин Томс, преподавател, маркетолог, писател и експертът по онлайн медии. "Социалните мрежи дават едно много голямо предимство в сравнение с..

публикувано на 14.06.24 в 17:09

Вдъхновителят Явор Николов: Мисията ни е да променим света от България

Където и да сме по света, да бъдем свързани и да обсъдим  възможностите за развитие и живот тук в България е голямата цел на форума Bulgaria Wants You, който се провежда в Националния дворец на културата днес. Събеседник в предаването "Радиокафе" беше и Явор Николов от "Дронамикс" – една от успешните компании, която ни представя в България..

публикувано на 14.06.24 в 16:59
Володимир Зеленски и Джо Байдън

САЩ и Украйна с 10 годишно споразумение за военна помощ

Американският президент Джо Байдън и украинският му колега Володимир Зеленски сключиха 10 годишно споразумение, според което Вашингтон поема ангажимент да доставя на Киев военна помощ. Стъпката ще подсили Украйна при отбраната й във войната с Русия. Какви са подробностите от това споразумение? "Споразумението е рамка за дългосрочен..

публикувано на 14.06.24 в 15:59
Георги Петров, Даниел Ненчев и проф.Александър Кьосев.

Проф. Александър Кьосев за книгата "Вера и Далавера"

В рамките на форума "Bulgaria Wants You е разговорът с проф. Александър Кьосев – директор на Културния център на Софийския университет и преподавател на поколения млади хора, завършили специалност "Съвременност и култура". В разговора участва и стажант-репортерът Георги Петров. Поводът е "Вера и Далавера", сборник с есета и анализи, простотии..

публикувано на 14.06.24 в 15:09