Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предизборните комуникации - къде сбъркаха политиците с посланията си към избирателите?

Снимка: Луиза Лазарова

Много говорене и много напрежение видяхме по време на предизборната кампания от страна на политическите сили, каза в предаването „Ритъмът на столицата“ университетският преподавател доц. д-р Александър Христов - комуникатор от ЦАКК и председател на БАПРА.

„Видяхме до голяма степен и говорене, изпразнено от съдържание, с изключение на някои съвсем конкретни, при това доста популистки изказвания. Червените политически линии, които бяха очертани от париите доста преди изборите, бяха удебелени и виждаме последиците от това в момента“, добави доц. Христов.

Той уточни, че в тази предизборна кампания, посланията са станали по-ясни.

„Политиците започнаха да разбират начина, по който трябва да говорят, така че да са близо до хората. Проблемът е, когато това говорене върви заедно с празнословие, а понякога и с лъжи. Комуникацията е усъвършенствана, но има път, който да се извърви по отношение на тази комуникация и идеологията. Разбира се, има политически сили, където идеология няма“, допълни експертът по комуникации.

По думите му, не е имало никаква изненада в комуникационното поведение, включително слогъните на политическите сили.

Именно комуникациите могат да бъдат двигател на големи промени в обществото и в бизнеса, каза доц. д-р Александър Христов.

„Фирмите много са напреднали в това отношение, политическите партии също – все повече и повече набират скорост, НПО-тата и медиите. Най-назад са обществените и държавните институции“.

От началото на учебната година започна нов курс по "Управление на кризи и кризисни комуникации" в Нов български университет, част от екипа е доц. Христов.

„Вчера посрещнахме първите си студенти и изглежда доста обнадеждаващо. Това не е единственият курс по кризисни комуникации. Тримата ще водим този курс, заедно с Любомир Аламанов и Даниел Киряков от Центъра за анализи и кризисни комуникации“, добави доц. д-р Александър Христов.

Какво още каза комуникаторът от ЦАКК за кризисните комуникации и бъдещето на PR в България, можете да чуете в интервюто на Катя Василева.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 20.05.25: Какви са основните проблеми, пред които са изправени децата в България?

В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..

публикувано на 20.05.25 в 18:20

УНСС чества 105 години от създаването си

В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..

публикувано на 20.05.25 в 16:51

3.53 е оценката за грижата на държавата за децата

Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..

публикувано на 20.05.25 в 16:26

В Столичната библиотека: премиера на поетична антология с 62-ма автори от 20 държави

Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..

публикувано на 20.05.25 в 16:09

Колко богати са българските домакинства?

За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..

публикувано на 20.05.25 в 15:38
Африканският ритъм ще ви завладее в Дома на киното

Премиерата на първия наш филм за африканската музика е на 21 май

Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..

публикувано на 20.05.25 в 15:10
Родопското село Широка лъка

Едва около 10% от жилищата в България са застраховани

Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..

публикувано на 20.05.25 в 14:46