Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радомира Михова и Ефтим Чакъров – за музиката и силата на гласа

Снимка: Радио София

Радомира Михова и Ефтим Чакъров са част от културната организация „Студио РЕ“. И двамата са добре познати - тя е журналист и създател на лаборатория „Успешния глас“, а той композитор, носител на много награди, включително за детски песни. В предаването „Радиокафе“ те споделиха какво ще допринесе въвеждането на музикални квоти и колко е важно да използваме гласи си правилно.

Квотите в музиката не смятам, че ще решат проблема, заради който се налагат, каза Ефтим Чакъров.

„Смятам, че все пак е стъпка в правилната посока, макар не всички да са съгласни, защото по една или друга причина, това е повод музикалният редактор да посегне към дискове, които досега не са звучали. Колко от тази музика, т. нар. задължителна, ще си струва усилието и ще бъде наистина принос за комфорта на слушателите? Най-малкото ще бъдат пускани заглавия и изпълнители, които досега не са звучали. Може би, това е единственият плюс, който виждам“, обясни Чакъров.

По думите му, в Румъния казусът е решен като всички правила се следва много стриктно.

„Таксата за издаване на компакт диск е много висока. Изпълнения пред общини, площади и мегдани се следват много стриктно. Тези отчисления водят до такава причинно-следствена връзка, че авторите получават в такъв обем възнаграждения за своите усилия, че правят все повече и все по-качествена музика“, добави Ефтим Чакъров.

Радомира Михова работи основно с гласа на човека. Внушенията, които могат да се направят с него, са основната сила на журналистката.

„Все по-популярна става темата за гласа и за говоренето. Гласът, да кажем, че е метафора на това, което ние имаме като природна даденост, можем да го развиваме, да изчистваме недостатъците. Все повече хора към се обръщат, които искат да изчистят диалектните форми. Работя и с деца, с група психолози правим методика за преодоляване на запъването. Спектърът е много голям, от малки до големи, известни, по-неизвестни, политици. При всички личи това желание личностно да израснат през гласа, начина на говорене и как ти ще можеш да убедиш събеседника си, да си успешен в комуникацията. Това се изгражда“, каза Радомира Михова.

По думите й, е много важно как говорят политиците, тъй като когато те задават не добър тон в говоренето си, влияят на формирането и на нашата реч.

„В Исландия това са го решили като още от малки поставят децата в много интересна игрова ситуация. В детската градина, всяка седмица имат дежурен синоптик, защото времето е тема номер 1 в Исландия. Всяка седмица едно дете подготвя прогнозата за времето, а останалите го слушат, одобряват, съпричастни са и го подкрепят в тази публична изява. Там от малки децата се формират в една група за съпричастност и подкрепа. Това на нас много ни липсва – уважението, търпимостта, разбирането и добрият тон. Те категорично са нарушени“, добави Михова.

По думите й, именно поведението към другите, през гласа и уважителния тон, са изключително важни за обществото ни.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта "Петолиния и вдъхновения"

Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта "Петолиния и вдъхновения“ на 5 февруари от 19.00 часа. Проектът е на композитора Костадин Генчев, който изследва пресечната точка между класическата музика и българския фолклор. Диригент ще бъде Любомир Денев-син, а публиката ще чуе нестандартни инструментални съчетания – гъдулка и виола, кавал и..

публикувано на 21.01.25 в 15:55
Петър Бунев

Петър Бунев: За нужната промяна в жп транспорта един мандат няма да е достатъчен

Българските железници са в по-лошо състояние отколкото преди 30 години . Няма развитие през годините. Средствата са недостатъчни за поддръжка, да не говорим за нови линии. Европейското финансиране е за определени линии и за европейските коридори. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Бунев , председател на Синдиката на..

публикувано на 21.01.25 в 15:48

Васил Петров – 30 години в музиката

Тази вечер (21 януари 2025 г.), в Зала 1 на НДК, легендарният джаз изпълнител Васил Петров празнува 30 години творческа кариера с грандиозен концерт-спектакъл. Заедно с него на сцената ще излязат музикантите от Плевенската филхармония с маестро Христо Павлов и специалните му гости - Хилда Казасян, цигуларката Зорница Иларионова и аржентинската..

публикувано на 21.01.25 в 14:23

Световно признати музиканти ще свирят със Софийската филхармония на 23 и 30 януари

Пьотър Илич Чайковски – Концерт за пиано и оркестър №1 и Модест Мусоргски/Морис Равел – "Картини от една изложба“ са двата концерта, на които публиката може да се наслади на 23 януари 2025 г. в зала „България“. Гостуващ диригент на Софийската филхармония ще бъде Ана Мария Патиньо-Осорио от Колумбия, а на пианото ще видим Наталия Милщайн от Фрнация...

публикувано на 21.01.25 в 12:04
Петко Желязов и Кристина Тужарова

Започва нов цикъл от популярни лекции, посветени на историята на българското изкуство

Тази година започва нов цикъл от популярни лекции, посветени на историята на българското изкуство. Лекциите, обединени под заглавието "Два века изкуство в България", ще се проведат в Център 24. Цикълът от осем лекции ще проследи сложната и многопластова картина на културните и художествени процеси, които съпътстват развитието на България от началото на..

публикувано на 21.01.25 в 11:46

Избират нов председател на Софийския градски съд

За днешния ден е насрочен изборът на председател на Софийски градски съд (СГС). Двама бяха кандидатите за председател на един от най-натоварените съдилища в страната - досегашният председател Алексей Трифонов и неговият заместник Руси Алексиев, който е бивш прокурор. Трифонов обаче в течение на процедурата се отказа и поиска да бъде възстановен на..

публикувано на 21.01.25 в 10:10

В страната ни се преработват около 30 хил. тона текстилни отпадъци

Генерирането на текстилни отпадъци е проблем, тъй като основната им крайна дестинация са сметищата. Поради безпрецедентно високите количества дрехи, които се произвеждат, консумират и биват изхвърлени, сегашният линеен модел – „вземи-направи-изхвърли“ оказва огромен натиск върху планетата – нейните ресурси, околна среда и климат. Важният преход към..

публикувано на 21.01.25 в 09:02