Квотите в музиката не смятам, че ще решат проблема, заради който се налагат, каза Ефтим Чакъров.
„Смятам, че все пак е стъпка в правилната посока, макар не всички да са съгласни, защото по една или друга причина, това е повод музикалният редактор да посегне към дискове, които досега не са звучали. Колко от тази музика, т. нар. задължителна, ще си струва усилието и ще бъде наистина принос за комфорта на слушателите? Най-малкото ще бъдат пускани заглавия и изпълнители, които досега не са звучали. Може би, това е единственият плюс, който виждам“, обясни Чакъров.
По думите му, в Румъния казусът е решен като всички правила се следва много стриктно.
„Таксата за издаване на компакт диск е много висока. Изпълнения пред общини, площади и мегдани се следват много стриктно. Тези отчисления водят до такава причинно-следствена връзка, че авторите получават в такъв обем възнаграждения за своите усилия, че правят все повече и все по-качествена музика“, добави Ефтим Чакъров.
Радомира Михова работи основно с гласа на човека. Внушенията, които могат да се направят с него, са основната сила на журналистката.
„Все по-популярна става темата за гласа и за говоренето. Гласът, да кажем, че е метафора на това, което ние имаме като природна даденост, можем да го развиваме, да изчистваме недостатъците. Все повече хора към се обръщат, които искат да изчистят диалектните форми. Работя и с деца, с група психолози правим методика за преодоляване на запъването. Спектърът е много голям, от малки до големи, известни, по-неизвестни, политици. При всички личи това желание личностно да израснат през гласа, начина на говорене и как ти ще можеш да убедиш събеседника си, да си успешен в комуникацията. Това се изгражда“, каза Радомира Михова.
По думите й, е много важно как говорят политиците, тъй като когато те задават не добър тон в говоренето си, влияят на формирането и на нашата реч.
„В Исландия това са го решили като още от малки поставят децата в много интересна игрова ситуация. В детската градина, всяка седмица имат дежурен синоптик, защото времето е тема номер 1 в Исландия. Всяка седмица едно дете подготвя прогнозата за времето, а останалите го слушат, одобряват, съпричастни са и го подкрепят в тази публична изява. Там от малки децата се формират в една група за съпричастност и подкрепа. Това на нас много ни липсва – уважението, търпимостта, разбирането и добрият тон. Те категорично са нарушени“, добави Михова.
По думите й, именно поведението към другите, през гласа и уважителния тон, са изключително важни за обществото ни.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта "Петолиния и вдъхновения“ на 5 февруари от 19.00 часа. Проектът е на композитора Костадин Генчев, който изследва пресечната точка между класическата музика и българския фолклор. Диригент ще бъде Любомир Денев-син, а публиката ще чуе нестандартни инструментални съчетания – гъдулка и виола, кавал и..
Българските железници са в по-лошо състояние отколкото преди 30 години . Няма развитие през годините. Средствата са недостатъчни за поддръжка, да не говорим за нови линии. Европейското финансиране е за определени линии и за европейските коридори. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Бунев , председател на Синдиката на..
Тази вечер (21 януари 2025 г.), в Зала 1 на НДК, легендарният джаз изпълнител Васил Петров празнува 30 години творческа кариера с грандиозен концерт-спектакъл. Заедно с него на сцената ще излязат музикантите от Плевенската филхармония с маестро Христо Павлов и специалните му гости - Хилда Казасян, цигуларката Зорница Иларионова и аржентинската..
Пьотър Илич Чайковски – Концерт за пиано и оркестър №1 и Модест Мусоргски/Морис Равел – "Картини от една изложба“ са двата концерта, на които публиката може да се наслади на 23 януари 2025 г. в зала „България“. Гостуващ диригент на Софийската филхармония ще бъде Ана Мария Патиньо-Осорио от Колумбия, а на пианото ще видим Наталия Милщайн от Фрнация...
Тази година започва нов цикъл от популярни лекции, посветени на историята на българското изкуство. Лекциите, обединени под заглавието "Два века изкуство в България", ще се проведат в Център 24. Цикълът от осем лекции ще проследи сложната и многопластова картина на културните и художествени процеси, които съпътстват развитието на България от началото на..
За днешния ден е насрочен изборът на председател на Софийски градски съд (СГС). Двама бяха кандидатите за председател на един от най-натоварените съдилища в страната - досегашният председател Алексей Трифонов и неговият заместник Руси Алексиев, който е бивш прокурор. Трифонов обаче в течение на процедурата се отказа и поиска да бъде възстановен на..
Генерирането на текстилни отпадъци е проблем, тъй като основната им крайна дестинация са сметищата. Поради безпрецедентно високите количества дрехи, които се произвеждат, консумират и биват изхвърлени, сегашният линеен модел – „вземи-направи-изхвърли“ оказва огромен натиск върху планетата – нейните ресурси, околна среда и климат. Важният преход към..