Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кохезионни политики в кризисни времена

| обновено на 11.10.22 в 10:18
Снимка: Лили Големинова

В Брюксел започна 20-ото издание на най-големият европейски форум в сферата на регионалната политика – Европейската седмица на градовете и регионите. 15000 участници (в хибриден формат – наживо и онлайн), 300 различни сесии, 1000 говорители. Събитието беше открито съвместно от еврокомисар Елиза Ферейра и председателя на Европейския комитет на регионите Васко Алвес Кордейро.

В препълнената зала за пресконференции на ЕК, Елиза Ферейра описа кохезионната политика като лепилото, което сплотява Европа (нека не забравяме, че средствата по политиките за сближаване съставляват една трета от бюджета на ЕС) и че в някои региони проектите, реализирани с тези средства, са единствените европейски знаци там. Васко Алвес Кордейро подчерта важността от участието на местните и локалните власти в процеса на взимане на решения, което се вижда от публикувания в деня на откриването на форума Годишен доклад за състоянието на градовете и регионите.


Според 83 % от анкетираните именно кохезионната политика носи най-голяма добавена стойност с проектите си, въпреки че през последните три години кохезионните средства да е трябвало да бъдат преразпределяни за справяне с форсмажорни ситуации (пандемия, война), вместо изцяло да изпълняват своята функция – а именно, да стопяват разликата между регионите в Европа. Според еврокомисар Ферейра в следващия период кохезионните средства ще бъдат ключови в подкрепата на МСП и уязвимите домакинства, както и за намаляването на енергийната зависимост на национално ниво и развитието на възобновяеми източници на енергия.

Ето някои важни цифри – с помощта на средствата от кохезионната политика, държавите от Централна и Източна Европа, които се присъединиха към ЕС през 2004 (вкл. България) са увеличили своя БВП и от 59% от средния за ЕС, през 2019 брутният вътрешен продукт на глава от населението вече е на ниво 77 % от средния за евросъюза. Очаква се, че през 2023 най-слабо развитите региони ще увеличат своя БВП с още 5 процента. През последните 10 години 109 региона са подобрили своето благосъстояние, а 129  - са го влошили.


И ако най-слабо развитите региони от Източна Европа, макар и много бавно, започват да скъсяват дистанцията, някои от изоставащите региони в Южна Европа, се отдалечават от средните за Европа стойности. През 2019 година 91 милиона европейци са били в риск от бедност и социално изключване, поравно разпределени между градските и селските региони. Добрата новина е, че всяко евро, похарчено по кохезионни проекти, генерира добавена стойност от 2.7. Но неравенствата в Европа продължават и затова политиките в тази сфера са все така важни и актуални.

Още малко за разпределението на средствата – в рамките на ReactEUдържавите-членки са програмирали 45.2 милиарда евро за възстановяване и справяне с последствията от пандемията; по създадената специално програма CARE са разпределени 10 милиарда евро за посрещане на бежанците от Украйна, като са планирани още 300 милиона от кохезионния фонд за техните нужди; 27. 5 милиарда за изразходвани за ключови енергийни и свързани с енергетиката инфраструктурни проекти; 19.2 милиарда – за енергийна ефективност, от които 15 милиарда  - за санирането на сгради.


Първият ден от Седмицата на градовете и регионите продължи със сесия на Комитета на регионите (където кметът на Габрово Таня Христова наскоро бе избрана за председател на едната от двете водещи комисии) и с официална среща на президента на комитета Васко Алвес Кордейро с председателя на ЕП Роберта Мецола, а във вторник предстои детайлното представяне на споменатия доклад и разбивка по държави, с акцент върху мащабната анкета с местни и локални политици от различни партии из цяла Европа относно най-важните сфери, в които да се разпределят кохезионните фондове.

По публикацията работи: Лили Големинова и Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 14.04.25: За намаляване на травматизма - да си оправим пътищата!

Събеседниците в коментарното предаване "Форум" тази седмица са: Владислав Панев - икономист и политик. Бивш съпредседател на Зелено движение и бивш член на председателския съвет на обединение Демократична България и Христо Радков - шеф на Българско обединение на шофьорите, бивш председател на Менса България. Те не само не избегнаха..

публикувано на 14.04.25 в 18:35

В ИСУЛ: барелеф и стипендия в памет на проф. д-р Драган Бобев

В централното фоайе на УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ" днес бе тържествено открита  паметна плоча на проф. д-р Драган Бобев – един от пионерите в детската онкохематология в България.  Именно в тази болница професорът дълги години завеждаше Клиниката по детска хематология и онкохематология.  Инициативата е на Столичната колегия на Българския..

публикувано на 14.04.25 в 17:19
Йоана Лилова и Методий Николов

Йоана Лилова от "Звездолет" подготвя мини турне из България

Музикантът Йоана Лилова подготвя мини турне из различни градове в България. Преди малко повече от две години музикантката издава нов албум, който обаче не успява да промотира по желания начин, а вече има възможност за това. “Албумът е изпълнен с доста меланхолия, но пък последния ни концерт в Казанлък, когато свършихме с изпълнението премина в едно..

публикувано на 14.04.25 в 16:30

Всички мечки в Белица се събудиха

Паркът за мечки Белица отвори врати за новия сезон и от днес започват обиколките за посетители. Какво трябва да знаем, ако решим да посетим парка и как премина зимния сезон за мечките и за най-младото мече Рико - чуйте от разговора на Мария Илиева с ръководителя на съоръжението Никола Попкостадинов. "Дори и да сте идвали в парка, има..

публикувано на 14.04.25 в 16:10

"Отново в джаза" - пиеса, в която музикантите стават актьори

Интересен музикантски, певчески и актьорски многообразен състав се крие за заглавието “Отново в джаза“ . За да разкажат повече , гостуваха в предаването “Радиокафе“  Станислава Ризова, която е автор на идеята, режисьор и автор на спектакъла, Кристиян Кръстев - актьор в тази пиеса и саксофонист, Михаил Тодоров - тромпетист, който участва в..

публикувано на 14.04.25 в 16:02
Квартет “Филхармоника”

Квартет “Филхармоника” с концерт, посветен на Морис Равел

Музикантът Павел Златаров, концертмайстор на Софийската филхармония и първа цигулка в квартет “Филхармоника” ни кани на концерт на квартета утре. Концертът носи името “Френска феерия” и е посветен на 150 г от рождението на Морис Равел. В програмата, могат да бъдат чути струнни квартети от Камий Сен-Санс, Дариус Мийо и Морис Равел. “Когато..

публикувано на 14.04.25 в 15:44

IV национален протест срещу жестокостта към животните

Пред Народното събрание от 18 ч. ще се проведе четвъртият национален протест в рамките на последния месец, откакто излезе наяве ужасяващият случай с Габриела Сашова и Красимир Георгиев от Перник. Протестът, както и през предните три седмици, се организира спонтанно от граждани и организации, сред които "Невидими животни" и "Мечо и приятели"...

публикувано на 14.04.25 в 15:36