Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Театрален спектакъл и филм показват ужаса на войната през погледа на бежанците

Историите на деца, избягали от войната, са в основата на представлението “Заслон за непридружените“ и филма “Непридружените“

Снимка: Кристиян Илиев

На 4, 5 и 9 ноември, от 19.00 часа, в ателие „Пластелин“, театър – студио „Персона“, представя представлението „Заслон за непридружените“. Разказите на бежанци от Близкия Изток са в основата на спектакъла. Заедно с него е създаден и филм - „Непридружените“ с режисьор Христо Симеонов.

Представлението е част от проекта „Приложен театър за бежанци: Отвъд бариерата“, зад който стоят имената на Ованес Торосян, Ася Иванова, Антоанета Петрова, Диана Спасова, Христо Симеонов, Илиян Парасков, Юлияна Войкова – Нейман, Светослав Николов и бежанци от приемния център в „Овча Купел“.

Актрисата Антоанета Петрова влиза в местата за настаняване, прави разговори и записи с хората там. В предаването „Радиокафе“ тя разказа, че през годините, в които се е отдала на актьорското майсторство, не е преставала да се занимава и със социална дейност.

„Мисля, че актьорът трябва да е ангажиран и социално, не може само да се затваря в театъра, вкъщи. Работихме с бежанците в „Овча купел“, ние стигнахме до 50 от тях. Без преводач не можехме да се оправим, това трябваше да решим в движение. Това е друга култура и много трудно ни допуснаха. Постепенно започнахме да ги занимаваме с плейбек. Историите бяха много тежки, разказани от деца. Те нямат родители. Имаше едно дете, което 14 пъти е преминало границата“, обясни Антоанета Петрова.

Режисьор на театралното представление е Христо Хр. Симеонов. По думите му, артистите трябва да използват възможността да разговарят с широката аудитория.

Основната цел на изкуството, в моите представи, е то да обединява хората. Когато хората са обединени и се обичат, няма как да има войни. Във филма не виждаме лица, чуваме само истории, тъй като това са деца. Когато зрителят не вижда едно нещо, той започва да си го фантазира. Човешкото съзнание може да доведе до много по-страшни неща от реалното показване на една ситуация. Тук се оставя тази възможност съзнанието да украси тази история и тя става още по-знакова за зрителя“, каза Христо Хр. Симеонов.

Антоанета Петрова добави, че спектакълът прави опит да покаже истинските неща с усмивка, но емоцията от ужаса не е спестена.

„Когато играхме в Плевен и Ловеч много хора се разплакаха. На актьора силата му е в емоцията. Ние говорим за косвените жертви на войната. Това са детски съдби, те вече нямат детство. Това е най-стряскащото. Затова не трябва да има война. Изкуството трябва да тръби“, добави Антоанета Петрова.

Тя допълни, че следващият проект ще бъде свързан с украинските бежанци.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: Георги Тодоров

За пръв път след десетки години чистят алеи и детски площадки в район "Люлин"

През последната седмица в район "Люлин" започна почистване на алеи и детски площадки от тревата, която на места е превзела част от пространството за пешеходци и деца. Част от местата не са почиствани откакто са изградени алеите преди 40-50 години, коментира пред БНР-Радио София Георги Тодоров, кмет на район " Люлин " . След..

публикувано на 05.08.25 в 08:55

Втора антична статуя от Хераклея Синтика ще бъде представена в София

В Националния археологически институт с музей при БАН  ще бъде представена изцяло реставрираната втора антична мраморна статуя от Хераклея Синтика. За първи път тя ще бъде показана изправена, укрепена и с възстановена глава. Престоялият над 1600 години под земята мраморен паметник беше открит миналата година от екипа на проф. д-р Людмил..

публикувано на 05.08.25 в 08:32

Приятен летен ден, в София - до 27°

Въпреки дъждовитото начало на деня, днес се очаква да бъде слънчево . Вятърът в западните райони от страната ще бъде слаб от север-северозапад, в Дунавската равнина ще е умерен и временно силен. Усилване на вятъра и по купесто-дъждовната облачност. В останалата част от страната ще остане от източна четвърт, слаб до умерен; след обяд в източните..

публикувано на 05.08.25 в 07:15
Стоян Панчев

Стоян Панчев: Европейски концерни ще произвеждат в САЩ, за да избегнат мита, а ще внасят на Стария континент!

Споразумението между САЩ и Европа или сделката, ако използваме лексиката на Доналд Тръмп, без да знаем детайли по нея, изглежда по-добре отколкото можеше да бъде след заканата за 30% мита на стоките, изнасяни от ЕС отвъд Атлантическия океан. Договореното все още трябва да бъде прието от страните членки, но имаше и доста по-лош сценарий за..

публикувано на 04.08.25 в 16:45

Още нямаме летателна техника за гасене на пожари, действащата е адаптирана

Проблемът с пожарите у нас става все по-сериозен. Те стават повече на брой, по-интензивни и унищожават все повече площи, особено от горите, отчитат от WWF България. За последните 15 години у нас са възникнали и гасени над 7 хиляди горски пожара . Според решение на Народното събрание от 19 юли 2024 г. Министерският съвет е задължен да..

публикувано на 04.08.25 в 15:12

Фестивалът за улични изкуства 6Fest прави лятото в София по-артистично

Карнавални шествия, големи марионетки, куклен театър и цирк са сред събитията, с които Фестивалът за улични изкуства 6Fest (ШестФест) ще направи лятото в София по-артистично. В парковете 6Fest ще представи дневно и светлинно шествие с три от своите големи карнавални кукли, както и работилница по улични и карнавални изкуства, насочена към деца и..

публикувано на 04.08.25 в 13:54