Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не само доброволчество, а култура на поведение

доброволно формирование - Варна
Снимка: архив БНР

Младежи от столицата ще се състезават в литературен конкурс за есе „Доброволчеството като акт на солидарност в борбата с бедствията и пожарите". 

Повече подробности около инициативата чуйте в разговора на Христина Иванова с председателя на Националната асоциация на доброволците д-р Ясен Цветков. 

"Опитваме се да надградим с развитие на младежки доброволни формирования. Да ги привлечем и обучим, без още да участват в акции, докато не навършат 18 г. Те са част от "големите", тези от тях, които желаят, се включват в тях след навършването на определена възраст. Има трудност до първоначалното достигане до тях. Веднъж достигнати, виждам пламъка в очите им, гъдела, мотивацията им расте. Това води до очарователен резултат. 

Това не е само доброволчество, а култура на поведение. То е само част от нея. Очакванията са за по-тежки бедствия. Превенцията спестява до осем пъти по-големи разходи. Надграждаме нивото на обществена устойчивост.

В конкурса за есе бяхме подкрепени и от Пожарната, и от МОН. Крайният срок е 5 декември - Международния ден на доброволеца. Важното е да достигнем до младите хора."

По публикацията работи: Людмил Фотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Новата детска градина в столичния кв. "Стрелбище" вече се подготвя за първите групи наесен

Напредват довършителните работи по обзавеждането на новата детска градина в столичния кв. "Стрелбище", съобщават от администрацията на район "Триадица". В момента се подреждат креватчетата, бюрата, столчетата, масичките и другите мебели, необходими за приятното и безопасно пребиваване на бъдещите възпитаници на градината Предстои подборът на..

публикувано на 11.08.25 в 08:20

Седмицата започва с много слънце и високи температури

През днешния ден ще бъде слънчево. Ще духа слаб, в източните райони умерен вятър от изток-североизток. През деня се очаква да стане горещо, с максимални температури между 35° и 40°, в София – около 35°. В планините ще бъде слънчево. Ще духа умерен североизточен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 28°, на 2000 метра -..

публикувано на 11.08.25 в 06:54
Нилс Ландгрен и Джаз академия

Джазът е една култура и любовта ни към него е крилата

В началото на всеки август от края на миналия век, Банско е джаз. Но и не само. Може ли различни теми да имат обаче джаза като общ знаменател? Първи гости в джаз-парка на Банско са  Вили Стоянов и Даниеле Феббо , които ни разказват за Джаз академията :

публикувано на 10.08.25 в 10:59

Софийски разкази - Тръпковата галерия

В края на 1907 е открита първата самостоятелна изложба на Тръпко Василев - маслени бои от София. Изказват се противоположни мнения. Елисавета Консулова-Вазова и Александър Божинов са сред носителите им. В спомените на самия Тръпко, има търговски успех. Преди първата му изложба, работи като бояджия - попада на прочути клиенти, като д-р Васил Радославов и..

публикувано на 09.08.25 в 16:00

Историята оживява - Райна Кацарова

Райна Кацарова е първата жена етномузиколог в България. Учен от световен мащаб, който изгражда с усмивка и усърдие системата на съвременната българска фолклористика. Освен неин запис от Златния фонд на БНР, слушаме и  Гео Кукудов - музикант, краевед, изследовател на българския фолклор и родственик на Кацаровия род;  проф. Венцислав Димов -..

публикувано на 09.08.25 в 16:00
Елисавета Консулова-Вазова

Адресите на любовта - Елисавета Консулова-Вазова

Елисавета Консулова-Вазова е първата българка завършила Рисувалното училище, първата дръзнала да рисува голо тяло от натура и първата, организирала си самостоятелна изложба като художник. Със съпруга си, най-малкия брат на Иван Вазов - Борис, празнуват златна сватба - 50 години, преживени в хармония сговор и любов. Ветка, както я наричат..

публикувано на 09.08.25 в 14:00
Богой и Никола Богданови (Богой - вдясно)

Двамата братя и ИИ

Двамата братя и ИИ - Богой и Никола Богданови за  конференцията за бизнес гъвкавост - бързо адаптиране в светкавично развиващия се свят на ИИ: "Все по-популярни сме като братята дето модернизират компанията, а вече правят и конференция. Помагаме на бизнеса да работи по модерен начин. Науката за управление, мениджмънт и работа в екип също се..

публикувано на 09.08.25 в 11:54