"Приложими ли са у нас добрите чужди практики за защита на животните?"
Такава дискусия беше проведена преди броени дни между представители на сдружение "На Ти с Природата" и други граждански организации, столичния район "Средец", МВР, МОСВ, ЦОРХВ, БАБХ, Столичния инспекторат, СОС и юристи.
Самия факт, че е формулирана така темата, говори, че прилагане на такива добри практики или не се прави, или е незабележимо и недостатъчно.
Какво пречи на държавните институции да работят за защита на животните?
В крайна сметка – има или няма в България зоополиция?
Къде да се обаждат гражданите, когато намерят пострадало животно, нуждаещо се от спешна помощ? Какво да направим, ако съседът системно си пребива кучето или го пуска само да се разхожда?
Все още за мнозина търсят отговори на подобни въпроси. По тях са работили от "На Ти с Природата" в проекта си "За животните и хората – разговор с продължение". Направили са и проучване за пречките – вкл. и законодателните, пред добрата работа в тази област.
За него пред Радио София разказа Габриела Пападопова от сдружението.
Тя допълни, че в България на хартия има 433-ма зоополицаи, но тяхната работа остава незабележима.
Жестокостта и убийството на животно е престъпление от Наказателния кодекс, и то не само когато става дума за домашни животни. Насилие е и когато гледаме кучето си на верига в двора, подчерта Пападопова. И апелира хората да знаят правата си и да сигнализират органите, ако станат свидетели на подобни случаи.
Според нея налагането на забрана на фермите за кожи у нас зависи изцяло от политиците. В много страни те вече са забранени. Ако в България не решим този въпрос, решението ще дойде отвън, от ЕС.
Тя допълни, че е нужно ясно и категорично регламентиране на процедурите за взаимодействие между институциите, които са ангажирани в борбата с насилието над животни.
Чуйте целия разговор на Антония Каменичка.Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“: Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..
Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..
Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..