Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защитата на животните от насилие зависи от работата на институциите

Снимка: Fb/На Ти с Природата

"Приложими ли са у нас добрите чужди практики за защита на животните?"

Такава дискусия беше проведена преди броени дни между представители на сдружение "На Ти с Природата" и други граждански организации, столичния район "Средец", МВР, МОСВ, ЦОРХВ, БАБХ, Столичния инспекторат, СОС и юристи.

Самия факт, че е формулирана така темата, говори, че прилагане на такива добри практики или не се прави, или е незабележимо и недостатъчно.

Какво пречи на държавните институции да работят за защита на животните? 
В крайна сметка – има или няма в България зоополиция? 

Къде да се обаждат гражданите, когато намерят пострадало животно, нуждаещо се от спешна помощ? Какво да направим, ако съседът системно си пребива кучето или го пуска само да се разхожда? 

Все още за мнозина търсят отговори на подобни въпроси. По тях са работили от "На Ти с Природата" в проекта си "За животните и хората – разговор с продължение". Направили са и проучване за пречките – вкл. и законодателните, пред добрата работа в тази област.

За него пред Радио София разказа Габриела Пападопова от сдружението.

Тя допълни, че в България на хартия има 433-ма зоополицаи, но тяхната работа остава незабележима.

Жестокостта и убийството на животно е престъпление от Наказателния кодекс, и то не само когато става дума за домашни животни. Насилие е и когато гледаме кучето си на верига в двора, подчерта Пападопова. И апелира хората да знаят правата си и да сигнализират органите, ако станат свидетели на подобни случаи.

Според нея налагането на забрана на фермите за кожи у нас зависи изцяло от политиците. В много страни те вече са забранени. Ако в България не решим този въпрос, решението ще дойде отвън, от ЕС.

Тя допълни, че е нужно ясно и категорично регламентиране на процедурите за взаимодействие между институциите, които са ангажирани в борбата с насилието над животни.

Чуйте целия разговор на Антония Каменичка.
По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Младежи ще се борят с фалшивите новини в новаторския проект MediaWise

Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..

публикувано на 28.11.24 в 16:56

Защо Младежкият конкурс за нова песен е нужен на младите музиканти и публиката?

Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите .  Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..

публикувано на 28.11.24 в 16:07
Албена Ненкова с книгата(-те) в ръце

900 страници за подаръците е "книгата на живота" на Габриела де Лука

Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ  може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..

публикувано на 28.11.24 в 14:54

Евгения Кринчева-Jenyka представи нови песни, записва без умора

В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..

публикувано на 28.11.24 в 13:36

Актуализацията на бюджета на София отпадна от дневния ред на СОС

Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..

публикувано на 28.11.24 в 13:14
Лудмила Атанасова от Фондация Bcause

Щедрият вторник като контрапункт на Черния петък

Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..

публикувано на 28.11.24 в 12:16

Философската приказка "Зелената птица" по музика и стихове на Дони ще се играе в Операта всеки месец

В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..

публикувано на 28.11.24 в 11:58