Тази вечер, на 14 ноември 2022 г. от 20.00 часа в клуб "Строежа" ще се състои концерт срещу насилието над жени озаглавен "Нито една повече". Той е организиран от "Феминистки мобилизациии" по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени - 25 ноември е част от голяма кампания с различни културни инициативи. Подробности по темата в ефира на Радио София разказаха Десислава Димитрова, "Феминистки мобилизации" и Илияна Георгиева от Dead Man's Hat.
По думите на Димитрова целта на концерта и останалите културни събития е да се повиши чувствителността на обществото по темата с домашното и полово базираното насилие. На 25 ноември пред Съдебната палата от 18:30 ч. ще се състои протест срещу насилието над жени. Час от събитията ще бъдат курсове по самозащита, кинопрожекция с дискусия, както и онлайн кампания за масово входиране на протестни писма към държавните институции съдържащи исканията на протестиращите.
"Нито една повече" е и мотото на изложбата на открито пред градинката "Кристал", която беше открита днес, 14 ноември 2022 г. от 15:00 ч.
"Ние знаем за изложбата, не сме участвали в организацията, но много се радваме, че след като миналата година, когато за първи път използвахме този слоган, тогава протестът беше огромен. За първи път в България стана такъв голям протест по този повод. Освен това успяхме да ангажираме и да мобилизираме хора и в други градове, което също не се беше случвало до този момент и всички излязохме с това послание "Нито една повече", нито една повече жертва на насилие, и вече виждаме, че хората все повече го използват", сподели Димитрова.
Според думите на Георгиева малко са жените, които не са преживели насилие и лошото е, че това вече се възприема като нещо нормално:
"Не става въпрос само за насилието над жени, ние бихме застанали зад всяка една дейност свързана срещу насилието. Лошото е обаче, че статистиката спрямо жените е наистина ужасяваща и това нещо трябва да спре. Да се говори за него и да има все повече места, към които жертвите на насилие да могат да се обръщат, защото те реално са беззащитни в този момент".
По данни на статистиката хората от по-бедните и крайни райони не разпознават проблема като такъв, защото са израснали в такава среда. Неприемането на проблема води и до големи последствия в развитието на децата на тези хора, както и като цяло на обществото. Георгиева отправи призив към жертвите на насилие да алармират полицията или да потърсят помощ в някой от кризисните центрове.
Десислава Димитрова сподели, че концертът има благотворителен характер, като е безплатен, на входа всеки ще може да остави по своя преценка дарение за Фондация "Пулс". Те поддържат един от кризисните центрове за деца и жени жертви на насилие, който се намира в Перник.
"Избрахме тази фондация, защото тази година те имаха доста сериозни финансови затруднения и бяха пред затваряне. Те си направиха кампания, закрепиха се нещата, но аз смятам, че това трябва да е нещо целогодишно и не може винаги да стигаме дотам, че един кризисен център от малкото реално функциониращи в страната да е пред затваряне", отбеляза тя.
В края на концерта групата Dead Man's Hat ще представи няколко свои авторски песни, които ще бъдат от двата албума на бандата. Освен това на сцена ще излязат групите Рeople of Maha и Callie.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Партнираме си със "Стейт ъф Грийн" в подобни интерактивни изложби с виар очила. С тази обикаляме България и показваме градове за хората. Затова ни е важно да я покажем и тук, на Лаго фест в..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..