"Каритас България" стартира поредното издание на ежегодната си кампания в подкрепа на възрастни хора озаглавена "Защото сме хора!". Чрез нея организацията иска да помогне на възрастни и болни хора от 13 градове и села в България с професионални грижи за тяхното здравословно състояние и социални потребности, предоставени директно в домовете им.
"Каритас България" е създадена през 1993 г. от Епископската конференция на Католическата църква в България и е федерация на независими епархийни организации. Подробности за кампанията пред Радио София разказа Ваня Клечерова.
"Ние помагаме на възрастните хора чрез услугата "Домашни грижи", която се състои в следното: мобилни екипи от медицински и социални помощници посещават възрастните хора в техните домове и им помагат с медицински и социални грижи, които са пряко съобразени с техните индивидуални нужди. Стартираме кампанията за поредна година, тъй като ежедневната ни работа с възрастни хора показва, че за съжаление възрастните хора в България имат голяма нужда от подкрепа", сподели тя.
Кампанията ще продължи до 31 януари 2023 г., а начините, по които хората могат да дарят са чрез SMS с текст DMS CARITAS на 17777 на цена 1 лв. за всички мобилни оператори. Също така всеки желаещ може да стане постоянен месечен дарител с дарение от 2 лв., отново чрез SMS с текст DMS CARITAS на номер 17 777 (за всички мобилни оператори) или дари средства по банков път. Подробности може да се намерят на сайта на организацията https://caritas.bg/
Годишно екипите на "Каритас България" помагат на над 400 възрастни хора от 13 села и градове в България в областите Плевен, Враца, Русе, Бургас, Пловдив и София.
"Освен професионалните медицински грижи особено ценно е и това чисто човешко отношение, разговорите, които се провеждат с възрастните хора. Защото въпреки множеството заболявания, които имат, много по-тежка за тях се оказва самотата", отбеляза Клечерова.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично. На 7 ноември ще..
Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..
Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците: "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..
Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач: „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..