Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дарихме близо 97 млн. лева през 2021 г.

Снимка: Луиза Лазарова

Близо 97 млн. лева са дарили българите през 2021 г., сочи годишният анализ на Български дарителски форум. Това е с 18% или 20,7 млн. по-малко в сравнение с 2020 г.

По време на кризи хората се мобилизират и избират да даряват към тези, които имат нужда, каза в предаването „Ритъмът на столицата“ Теодора Бакърджиева - изпълнителен директор на БДФ.

„Бележим ръст в индивидуалното дарителство. През 2021 г. всеки втори българин е избрал да допринесе и да участва в това да се реши конкретен проблем. Прави впечатление, че отговорни и съпричастни са и компании, и фондации. Те инвестират дарителски ресурс, с който са част от решаването на проблемите, които ни заобикалят“, добави Теодора Бакърджиева.

По думите й, компаниите за втора поредна година имат водещо място по обем дарени средства. Те са дарили над 51 млн. лева, което е с 11% по-малко спрямо 2020 г. Фондациите са дарили почти 34 мнл. лева, а частните дарения са почти 11 млн. лева през 2021 г.

Български дарителски форум стартира и кампания „Даряваш анонимно, благодарим ти публично“.

„За нас не е важно всеки дарител да бъде много явен. Това, което искаме да кажем и се надяваме да можем да бъдем чути е, че благодарим на всеки един дарител за този осъзнат стремеж, въпреки всички трудности, в които живеем, да намира смисъл и да дарява“, каза Бакърджиева.

Тя добави, че бизнесът дарява все по-отговорно и осъзнато.

„Няма мода в корпоративното дарителство. Говорейки си с колеги от фирмите, те казват, че за тях е важно да подкрепят решаването на проблеми, които са актуални и засягат голяма група хора“.

Проучването показва още, че даряваните суми нарастват, а хората често предпочитат да закупуват продукти, свързани с определена кауза.

Фондация "Лъчезар Цоцорков" е дарител в различни кампании. Работи приоритетно в четири направления – култура, образование, закрила на децата и здравеопазване, каза Димитрина Папагалска от Фондация "Лъчезар Цоцорков.

„В образование работим в сферата на социално и емоционално образование. Имаме 4-годишна програма и имаме финансирани 14 проекта. Сътрудничим си с Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. През 2023 г. ни предстои пилотно проучване сред 15-годишни ученици и тестване на авторски инструментариум. В здравеопазване фокусът ни е в ранен скрининг за рак на дебелото черво. Хората между 50 и 74 години трябва да се тестват. За момента фондацията предлага безплатни тестове. До края на годината могат се възползват и други желаещи в този възрастов диапазон“, обясни Димитрина Папагалска.

Тя добави, че фондация "Лъчезар Цоцорков" е инициатор и на кампанията „Окрили доброто“, в която биват номинирани вдъхновяващи български личности, които променят средата, посвещавайки се на благородни каузи и инициативи.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Етрополе

Етрополе като европейски град

Гостуваме на празника на община Етрополе. В началото с нас е  Теодора Ботева, представител на местен бизнес:  

обновено на 30.06.24 в 11:50

За да бъде наистина Дунав „хубав и син“

Тази седмица (на 29 юни) беше отбелязан за поредна година Денят на Дунав под мотото „Да пазим Дунав син“. Всяка една от Дунавските държави беше избрала как да го отпразнува – например, във Видин започна фестивала на изкуствата „Реката“, в Тутракан се проведе конкурс за изработка на творба от естествени материали „Флората и фауната на Дунава“, в..

публикувано на 30.06.24 в 11:23
Илия Христов

Историята оживява - Музеят на футболен клуб “Левски"

Разговорът е с Илия Христов - председател на сдружение “Сини сърца”. Именно организацията реализира проекта за Музей на футболен клуб “Левски” . Музеят е открит на 2 октомври 2019 година: Мястото е стадион “Георги Аспарухов” - Герена и в него всеки може да види някои от светините на клуба - учредителния протокол, легендарните трофеи “Улпия..

публикувано на 29.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Старите софийски пазари

Софийски разкази - Старите софийски пазари: "В 1879 населениет вече е пораснало от почти 12 хиляди на цели 20 хиляди. Имало е множество чаршии до северната част на бул.Дондуков (днес - МС и ЦУМ), наблизо е бил и еврейският квартал. Касапската е съвпадала с района на днешния МС - крива уличка с дюкяни, пред които са били изложени части от животни...

публикувано на 29.06.24 в 15:00

Винофония на Варненско лято

Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали -  „Варненско лято“ . Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание: " Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато..

публикувано на 29.06.24 в 14:30
Гена Димитрова с Георги

Адресите на любовта - Гена Димитрова

Прочутата оперна прима Гена Димитрова среща съпруга си когато е студентка в Консерваторията и мие чиниите в мензата, за да се издържа. Тогава по-състоятелните ѝ колежки иронично се подсмихват, но именитата вокална педагожка Лиляна Жабленска им казва веднъж "Сега вие ѝ се смеете, че ви мие съдовете, а един ден може би вие ще миете нейните"...

публикувано на 29.06.24 в 13:55

Всичко започна като мечта, като илюзорен проект

Първата българска лига по електронни спортове или видеоигри се завръща със своя четвърти сезон – повече от основателя Иван Кинчев. Финалите на националната училищна е-спорт лига започват днес, след което ще станат ясни новите училищни е-спорт шампиони на България: "Това е моментът, който всички чакат - това е кулминацията, с 4 отбора, за тях е..

публикувано на 29.06.24 в 11:49