Наричат ги дигитални номади.
Те този месец са в един град или държава, следващия или след два-три месеца – на друго място по света. Работата им е свързана само с компютъра.
Самите те обичат да пътешестват, но не като екскурзианти, а да се почувстват жители на дадено място, независимо къде е то по земното кълбо. Често пътуват семейно и всяко от децата им е родено в различна държава, а дори и в друг континент.
Единственото място, където искат да общуват със „себеподобните си“, са „споделените работни места“ (коуъркинг). Това са бизнес офиси, където всеки може да си наеме работно място по часово или за месец, за година. Там могат да си общуват не само на битово ниво, а да споделят идеи, да попитат за всичко свързано с бита или с работата, тези които са в дадения град или държава преди тях.
Точно такова пространство са създали и оборудвали Емил и Моника Шекерджийски: той - завърнал се от Израел, където родителите му в началото на демокрацията са се преселили, а тя - отрасла в България , но повярвала, че идеята му за създаване необикновена за България (а и за Израел) институция е добро попадение.
Според Емил, в момента България е на 33-то място в световна класация на локациите, подходящи за дигитални номади. От нашите градове най-добре се котират София, Пловдив и Банско.
По думите му, някои номади идват в България за седмица-две, но толкова им харесва, че остават, дори създават компания, наемат хора, женят се…
Кореспондентът на БНР в Израел Искра Декало се срещна с Емил и Моника на конгрес на иновациите, където бяха довели група дигитални номади от България да се запознаят със свои колеги от еврейската държава.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политикът и предприемач Венцислав Банчев и политологът Иво Божков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха днес бяха: Прокурор от СРП предложи на Сарафов да поиска имунитета на Лена Бориславова. Реакцията на Кирил Петков Свилен Ноев разграничи група "Остава" от..
Пред сериозни проблеми е изправен ПП "Витоша“ 90 години след създаването си. Това стана ясно по време на конференция, организирана от Съюза на архитектите в България на тема "Витоша-време е за решения“. Без автомобил паркът е труднодостъпен, а транспортната и водната инфраструктура са в тежко състояние. Остарели са местата за отдих,..
Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии в България (AIBEST) представи Годишния си доклад за 2024 г. Данните показват добра позиция на страната ни в индустрията на знанието в Югоизточна Европа. Около 104 400 души са заети в бранша, като секторът отбелязва почти 11% ръст в приходите за 2023 г., каза пред Радио София Илия Кръстев -..
Новата книга на Петя Кокудева “Колелото на Кинан. 19 вълнуващи истории на деца бежанци” засяга актуалната и значима тема - тази за другостта. Зад кратките истории стоят имената и съдбите на истински деца от бежанските центрове в България. Авторката се среща с деца на бежанци, както и непридружени деца, които са в страната ни без роднина, но част от..
В края на мандата си американският президент Джо Байдън помилва 39 американци, осъдени за престъпления, в които не e имало насилие и намали присъдите на около 1500 други. Според Белия Дом това е най-мащабното помилване и намаляване на присъди извършено за един ден, което се случва малко след като Байдън помилва сина си Хънтър. Някои от помилваните..
"Поезия в метрото" е инициатива на Полския институт в България. Тя събира и другите културни институции в посолствата на страните - приятели на България и ги обединява чрез задачата да открият произведения от техни водещи поети и да ги аранжират върху пана в метрото. "Когато започнахме, искахме да представим не толкова секси и лековатите теми..
Чавдар Николов е известен карикатурист, художник. В предаването “Радиокафе“ той разказа за своята чисто нова книга “Премиерите на демокрацията“. 22-ма министър-председатели на България от периода 1989 -2024 г. е събрал той между страниците й. От Луканов до Главчев, с всеки нов министър-председател демокрацията има нова премиера...