Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

23 и 27 ноември в Софийска градска художествена галерия

"Музикалните фигури на барока" - камерен концерт-спектакъл, в който се преплитат история и музика

Вера Николова, Емануела Шкодрева и Маргарита Илиева
Снимка: Личен архив

Три талантливи дами се обединяват за да „заживее“ този спектакъл. Две от тях – сопраното Вера Николова (която е родена в София, израснала и учила във Венеция и дълги години живяла в Париж) и пианистката Маргарита Илиева (преподавател в Националната музикална академия в София, носителка на много награди, едно от ярките имена в новото поколение пианисти в България) имат съвместна история, представяли са една елегантна френска програма на фестивала Музика в Балабановата къща в Пловдив.

„Отдавна искахме да направим една поредица от концерти, които да са едновременно образователни, но и поднесени по един различен модел, с разкази за времето, когато музиката е създадена и с висока художествена стойност“ – разказа в предаването „Радиокафе“ Маргарита Илиева, която е автор на концепцията. 
Реализацията на тази тяхна мечта идва с появата на Емануела Шкодрева, актриса от трупата на Народния театър, която „довежда“ в проекта и режисьор. Това е Юрий Дачев, който режисира два от спектаклите, в които в момента играе Емануела – „Виновният“ от Димитър Димов и „Пиано в тревата“ от Франосаз Саган“. 
Именно тя разказва историите, които изграждат „Фигурите на барока“ – един камерен концерт-спектакъл за бароковата опера, в който по занимателен начин се преплитат история и музика. 

Използваните за канава на разказа биографични препратки към „скандални“ за времето си личности като Кристина Шведска или Франческа Куцони позволяват да видим бароковата опера от един различен, дори на моменти изненадващ ракурс, а различните музикални термини се прокрадват почти неусетно. 

Програмата включва творби от Клаудио Монтеверди, Антонио Вивалди, Хендел и Бах (къде е пресечната точка между него и оперите е интересна тема), както и някои от клавирните бисери на  Доменико Скарлати. Специален акцент са творбите на една дама, родена в напредничаво за времето си семейство, която проявява своя талант от малка и едва 6-годишна дебютира пред Краля-слънце.
Макар и „бутиков“ като замисъл, концерт-спектакълът „Фигури на Барока“ се превръща в увлекателно „пътуване във времето“ подходящо за всяка публика.

„И в Париж непрестанно търсят пътища към привличането на млади хора и нова публика в залите“ – разказа Вера Николова, която продължава да дели времето си между френската столица и София.
„Фигурите на барока“ се реализира с подкрепата на Столичната община.  Двата спектакъла са на 23 ноември от 19 часа и на 27 ноември от 18.30 в Софийската градска художествена галерия. Входът е свободен.
Чуйте още подробности в разговора на Лили Големинова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаела Ангелова

Психолог: Начертайте малките си стъпки до голямата цел и не зарязвайте хобито

За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..

публикувано на 03.01.25 в 18:32

Изборът за българските "Думи на годината" започва на 6 януари

Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..

публикувано на 03.01.25 в 16:16
Александър Кръстев

Как да създадем подкаст? 5 съвета от Александър Кръстев

Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..

публикувано на 03.01.25 в 15:05
Доц. Мариана Тодорова

Доц. Мариана Тодорова: Технологиите правят мозъка мързелив, заради ИИ осъзнаваме какво значи да си човек

Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..

публикувано на 03.01.25 в 13:16
Симеон Александър

Актуалните конкурси за 2025 г. на Бюро Творческа Европа Култура

Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор .  Бюрото има две направления - култура и медия .   “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..

публикувано на 03.01.25 в 12:48
Виктор Минчев

Как да използваме творчеството за професионално израстване

Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе"  Виктор Минчев  - копирайтър, създател на..

публикувано на 03.01.25 в 11:42
Бистришките баби

Изложбата "Живи човешки съкровища" показва 44 елемента на нематериално културно наследство

Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..

публикувано на 03.01.25 в 09:25