По думите му на фона на общата площ на Земята тези 8 млрд. души обитават изключително малки райони на фона на това, че има абсолютно пусти или слабо населени площи. От тази гледна точка въпросът е дали има достатъчно ресурси за изхранване. Според доклад на Агенцията на ООН за населението с тези темпове до 2037 г. броят на хората ще се увеличи до 9 млрд. души, но от 1950 г. насам темпът на растеж е забавен.
"Азия и Африка до момента са континентите, които най-много са допринесли за нарастване на населението. Всички знаем там как изглежда - препълнено, пренаселено, има много малко места, където няма хора, а едно от тях е пустинята. Респективно пък Европа е с най-голям спад, защото тук въпреки големия миграционен поток, който идва, европейското население застарява", отбеляза Нинов.
Той посочи, че освен голяма част от икономическите мигранти, има и т. нар. "климатични мигранти", а политиките които трябва да се следват са борба с климатичните промени, както и спиране на войните за да може хората да се приберат по домовете си.
"Образованието е един много добър механизъм. В науката решението е друго - изграждане на подходящи инфраструктури за пребиваване на места, които не са облагородени, но които имат шанс да приемат хора. Но това вече е на местно ниво, където за съжаление големите организации често, както виждаме в последните години не могат да въздействат достатъчно", отбеляза Нинов.
Целите за устойчивото развитие са стълбът, на който седи ООН и там е заложен ключът за решението на голяма част от проблема, сподели той. По думите му твърде вероятно е в бъдеше да се залага повече на земеделието, отколкото на тежката механизация и инфраструктура.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...