Дали да се върне хартиените бюлетини за следващите избори, дали да спре машинното отчитане на вота? Тази актуални въпроси предизвика разделение не само между парламентарно представените партии, но и в българското общество.
Тази тема е и повод за протест на пл. "Народно събрание" от 18 ч.
"Това ще е последна форма на диалог с политиците, след като през миналата седмица няколко НПО бяхме в парламента и приехме декларация, с която се противопоставихме на хартиеното гласуване", обясни пред Радио София адвокат Петромир Кънчев от инициативата "Правосъдие за всеки", съорганизатор на протеста.
По думите му, няма доказателства за манипулиране на вота, намаляха значително недействителните бюлетини, елиминира се практиката със сгрешените протоколи, няма и доказателства, че машинното гласуване е довело до намаляване на избирателната активност. Тя по-скоро се дължи на умора у избирателите, както и на поведението на самите политици.
До края на годината България трябва да промени около 20 закона, за да може да ѝ се отпусне 1,5 млрд. евро по Плана за възстановяване и устойчивост. Така че депутатите имат много важни задачи, за да протакат времето с дискусия по повод Избирателния кодекс, смята Кънчев.
Обособяват се две групи политици, които взаимно се обвиняват в манипулации на изборни резултати. Машината можеше да бъде пречка за изразяване на вот преди два избора, когато този начин на гласуване беше новост, коментира Калин Славов, директор на „Прозрачност без граници“ за България – организация, което години наред провежда мониторинг на изборите у нас.
Той цитира изследване, според което влиянието на машинното гласуване се отразява с около 0,2% разлика. И припомни, че е имало искане да се установи причината за големия процент недействителни бюлетини, което обаче е останало без положителен отговор.
По думите на Славов, предимствата на машинното гласуване се виждат не само по време на самия вот, а и след това при преброяване на гласовете в РИК.
Съществуват нови технологии, които защитават файловете от модификации и манипулации в съдържанието им и това експертно може да се препоръча. За хартиеното гласуване пък може да се предвидят преброителни контролни центрове, изтъкна още експертът.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..