Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Сатирата играят на 3 сцени, шаржове от Доньо Донев посрещат зрителите до 15 декември

Снимка: Сатиричния театър

С експозиция от 36 шаржа на именити творци, с автор Доньо Донев, в Сатиричния театър "Алеко Константинов" се отбелязва 15 години откакто бащата на любимата анимация "Тримата глупаци" спря да рисува.

Заглавието е "Доньо Донев ни събира с усмивка" и точно това си казват посетителите, които до 15 декември могат да си припомнят образите на творци като Йордан Радичков, Рангел Вълчанов, Апостол Карамитев, Григор Вачков, Константин Коцев, Павел Поппандов, Джоко Росич, Кирил Варийски, Крикор Азарян, Велко Кънев, Васил Попов, Борис Карадимчев и др.


"Експозицията е част от поредица събития, с които през последните 5 години се опитвам да запазя паметта и да дам пример на хората, които в България се занимават с духа, с духовното, че е изключително важно да знаеш и помниш откъде идваш, на какво можеш да стъпиш и къде отиваш - подчерта пред Радио София Калин Сърменов – директор на Сатирата. – Доньо Донев не е един от многото. Той е светла личност, той е емблема. Младите трябва да го познават. Обществото трябва да знае кои са примерите му, кои са идолите, които определят ценностите ни."


По думите на Сърменов изложбата задължително трябва да се посети от студенти в Художествената академия – това ще е урок за тях.


Директорът на Сатирата с гордост обясни, че неговият театър е първият в България, който е сертифициран по стандартите на ISO.

Той носи не само авторитет на институцията, но и възможност за кандидатстване по европроекти, дава предсказуемост за хората, които работят на това място.

Чуйте подробности в разговора на Катя Василева.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Два проекта по "Граждански бюджети 2024" завършиха в кв. "Овча купел"

Два от проектите, финансирани по "Граждански бюджети 2024", бяха приключени в столичния кв."Овча купел”, отчете кметът на района Ангел Стефанов. Красив стенопис вече посреща всички жители и гости на кв. "Горна баня". Проектът имаше за цел промяна на естетическия облик на входа на квартала, обновяване на средата, както и минимизиране на неприемливите..

публикувано на 29.10.25 в 08:42

Нови поръчки, прекратени поръчки - коя фирма в кой район ще чисти боклука на София?

Столична община обяви днес решението на комисията по мегапоръчката за чистотата в София - за три от седемте обявени позиции.  Докладът на вътрешната комисия за избор на изпълнители по три от позициите на поръчката е изпратен вечерта на 28 октомври към Агенцията за обществени поръчки, съобщават от пресцентъра на Столичната община. Зона 6 ,..

публикувано на 29.10.25 в 08:28

Краткотрайни ремонти на АМ "Тракия" променят движението в лентата към София

Краткотрайни ремонти на настилката в платното за София ще се извършват в участъка от 70-ти до 71-ви км на автомагистрала "Тракия", предупреждават от Агенция "Пътна инфраструктура". През деня от 8.00 ч. до 18.00 ч. ще бъде ограничено движението в активната и аварийната лента, като трафикът ще преминава по изпреварващата. По същото време ремонти на..

публикувано на 29.10.25 в 07:40

Времето ще бъде предимно слънчево

Вятърът ще отслабне и в много райони ще стихне, сутринта на места в равнинната част от страната ще има условия за намалена видимост или ниска слоеста облачност, информират от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня времето ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб до умерен югозападен вятър. Ще духа слаб, в Източна България до умерен..

публикувано на 29.10.25 в 06:15

"Форум", 28.10.25: Бюджет 2026 – прогнози и очаквания

Във вторник, темите от деня в предаването "Форум“, коментира Милен Керемедчиев - дипломат, бивш заместник-министър на икономиката и на външните работи. Заедно с водещия Лъчезар Христов, се спряха на следните теми: - Бюджет 2026 – прогнозите и очакванията - Провалената среща Тръмп-Путин в Будапеща - Американските санкции над "Лукойл" и "Роснефт" -..

публикувано на 28.10.25 в 18:41

Приемната грижа лекува "счупеното" детство

Половината приемни деца са ставали обект на клюки в квартала, а 57% от приемните деца са третирани като "различни" в училище. Това сочат данните на Националната асоциация за приемна грижа, която проведе първото по рода си национално непредставително проучване за отношението към децата в приемна грижа през погледа на техните приемни родители...

публикувано на 28.10.25 в 17:25
Або представи новата си книга

Романът "Неадекватните" на Або - призив за размисъл и действие в образователната система

Або е писател, редактор и преводач, живял на четири континента, в много градове, учил и преподавал във Великобритания. След престой в Перу като студент, той пише дебютния си пътепис “Поводи за връщане“. Освен това, превежда произведения на световни автори като Джордж Оруел и Брайън Кокс, като така допринася за диалога между културите. Неговата..

публикувано на 28.10.25 в 17:07