Дезинформацията в социалните мрежи е любима тема, по която журналистката Красимира Хендри е чест лектор и компетентен събеседник. Днес имала среща в училище в район "Слатина" (в инициативата "Помисли, преди да натиснеш Send"), но я нарича илюстративен разговор, а не обучение.
Обучението предполага да учиш някого, който няма познания, отбелязва Хендри. А младите хора у нас и по света са много по-добре информирани в дигитално отношение. Често пъти са с няколко крачки по-напред.
Но от друга страна, е важно хората с опит да разкрият опасните подводни течения и рифовете в морето от информация, за да могат младите да се ориентират и да "плуват" по-добре, да бъдат обективни.
"Морето на социалната медия може да бъде чудесно място за контакти, за развитие на бизнес, за влияние, ако знаеш и умееш да навигираш, да разпознаваш истинската информация", изтъква Хендри.
Тя допълни, че е добре децата от рано да получават достъп до потока от интернет, но те да се научават навреме да се справят с многоводието и разнообразието от знания и капани.
"Всички имаме избора да следваме когото искаме, но с обучението искаме да развием у младите хора критично мислене. Да се доверяват на сигурни източници – официални институции, утвърдени организации и обществени медии. Дори мълчаливото споделяне, без коментар, те прави съпричастен към дадено мнение", каза още известната журналистка.
Чуйте разговора на Катя Василева
В четвъртък водещият на предаването "Форум" Константин Лавсов продължи темата за вдигането на цените на куриерските услуги, които коментира заедно с Елена Дариева и Светослав Живков, който се включи по телефона. Сред останалите теми, които ги провокираха бяха: Български пощи като възможна или невъзможна алтернатива на куриерските услуги у нас;..
Всички сме запознати с това какво е киберсигурността, но знаем ли наистина, как да се пазим в интернет пространството, какво е кибер хигиена и как да се отървем от телефонния спам, който ни залива. “Кибер хигиената като част от киберсигурността е изключително важна, тъй като в днешно време споделяме доста информация за нас самите, трябва да сме..
Втори бойкот на търговските вериги се провежда у нас днес, след като първата акция, състояла се на 13 февруари, постигна задоволителни резултати. С очакванията да се надминат тези от първия бойкот, организаторите на инициативата, призовават за още по-мащабно участие в нея. В края на януари република Хърватия бе първата страна, която даде израз на..
Историите на известните се обединяват в Национална кампания "Насилието обича мълчанието" . Инициативата в подкрепа на жертвите на насилие е организирана от фондация "Не мигайте пред българското кино" и Nо Blink , с финансовата подкрепа на Министерството на младежта и спорта. Идеята е вдъхновена от филма "Диада" и протича в две..
За радост на най-запалените си почитатели, джазменът Боби Вълчев съобщи датите на своите нови концерти на свещи през тази година. "Вече обявихме датите за градовете Бургас - 14 юни , Варна - 20 юни и Пловдив - 4 август. Това, което се случи миналата година в Античния театър в Пловдив, тази година ще бъде факт и в други градове, за..
Новият проект за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г. е с 65 млн. лв. по-малко от предвидените пари от служебното правителство. Предложението на кабинета “Желязков” е НЗОК да разполага с малко над 9 млрд. и 452 млн. лв . Най-големи ще бъдат разликите в парите за болничната помощ, изплащането на лекарствени продукти и..