„Хора и улици. Град като град“ е озаглавена новата книга на Павлина Вежинова, в която оживява духът на София от втората половина на XX век.
Павлина Вежинова е дългогодишен редактор и сценарист в БНТ, автор и редактор на книги за възрастни, сценарист е и на множество филми, сред които документалният „Отвъд бариерата“, посветен на нейния баща, писателя Павел Вежинов. Тя бе гост в предаването Радиокафе, където разказа за своята втора книга, посветена на София, след първата „По дирите на изчезналите софийски кръчми“.
По думите на авторката, тя се позовава на лични спомени и придобити знания за втората половина на XX век и хората които разгръщат духа на София и изграждат облика на града в този период. Целта на книгата е да съхрани и съживи спомена за хора, известни тогава, но непознати на днешното по-младо поколение. Вежинова разказва,че е използвала и спомени от архива с който са разполагали родителите ѝ във времето на нейните ранни детски години.
„Книгата беше организирана по друг начин, но я съкратихме, защото щеше да стане нещо огромно, но през цялото време исках да присъства в заглавието „хора“, „улици“, „град“ и така се стигна до стихотворението на Илия Атанасов, което след това стана част от легендарната песен“, споделя тя.
Уточнява, че в книгата не разказва за всички софийски улици, но за 3 главни сред които улица „Раковска“ и „Граф Игнатиев“, свързани с ежедневието и живота на писателката, както и тези, свързани с живота и спомените на родителите ѝ - булевард „Цар Освободител“, жълтите павета, двореца, Народното събрание, университета, които и до днес остават сред най-главните сгради на държавата. Около тези институции са се намирали и къщите на старите богаташи, които са сринати още по времето на бомбардировките, разказва писателката.
По думите ѝ улица „Раковски“ е била културното средище на столицата.
„Там бяха театри, галерии, книжарници…културата беше там.“ И допълва: „На новото поколение улицата е „Витошка“ – тя не е моята улица, за нея не съм писала.
Интересен факт, отбелязан в разговора, е, че не само хора, родени в София са разгръщали нейния дух по онова време. Сред тях са имена като композиторът Борис Карадимчев, писателят Стефан Цанев и художникът Златю Бояджиев, за когото в книгата се разказва много.
Всичко тръгва не от рожденото място, а от това кой какво е направил за София, уточнява писателката. Човек трябва да помни, но и да предава спомените си на другите, защото иначе те ще си отидат заедно с него, смята Вежинова. Книгата ще бъде налична на Панаира на книгата в НДК на 11 декември.
Чуйте още от интересния разговор на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..
Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..
Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..