По думите му проучването има няколко основни аспекта, като всяка държава може да участва с няколко локации. Като база за класацията е взет средният месечен наем на магазин с площ 100 кв. м. за да има уеднаквени критерии за правилно сравняване. През 2022 г. България заема 47-о място в класацията от общо 53 търговски улици в региона. Челните места се заемат от улици в Милано, Лондон, Рим и Париж, а на Балканите най-скъпи са наемите в Белград и Загреб.
"В България на бул. "Витоша" през последните години тенденцията е да има повече заведения, повече места за хранене и забавления, които имат лимит от наемите, които могат да плащат. Ако погледнем топ локациите в Европа - Милано, Лондон, Рим и Париж, това са локации известни с висшата мода, с много луксозни брандове, които могат да си позволят да плащат дори непазарни наеми, само и само да имат представителен магазин на една от тези локации", отбеляза Костов.
В София търговията се промени в последните години, като след навлизането на големите търговски центрове те са привлекли много наематели. След ковид пандемията те са били принудени да затворят, което е подействало изключително стимулиращо на електронната търговия, но въпреки това физическият магазин има своето място в целия бизнес модел.
"В страната на практика няма потенциал да се строят нови търговски центрове, може би с едно-две изключения. Но има огромен потенциал да се разшири портфолиото от ритейл паркове, което дават една достъпност до модерна търговия, до модни аксесоари, до различни дори хранителни вериги в по-малки градове. За един ритейл парк минималното населено място, в което може да се разположи е 10 хиляди човека", каза Костов.
Той посочи, че заради инфлацията покупателната способност на населението е намаляла, от което някои търговци могат да пострадат доста. По думите му по-малките вериги са по-гъвкави и основно проблемът е при по-големите, тъй като те са по-тромави. Текущата икономическа обстановка не предполага повишаване на наемите, а по-скоро задържането им.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..