Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 1 декември се открива "Месец на Антарктида"

Снимка: Fb/Bulgarian Antarctic Institute

1 декември е Международния ден Антарктида. Той ще бъде отбелязан от  Българския антарктически институт, съвместно с Регионалния исторически музей - София с лекции, изложба и прожекции на филми на полярна тематика. Събитието озаглавено "Месец на Антарктида" ще бъде открито от проф. Христо Пимпирев в зоната под площад "Независимост" на Античния културно-комуникационен комплекс "Сердика".

На 1 декември 1959 г. във Вашингтон е подписан Антарктическият договор, чрез който се управлява Белия континент и който гарантира, че той трябва да бъде използван само за мирни цели и изследователска дейност. Подробности пред Радио София разказа проф. Христо Пимпирев.


"Наша гордост на българите е, че ние сме постоянен член с всички права и задължения с всички велики сили за този континент", сподели той.

Повече от 30 години на остров Ливингстън България поддържа полярна база "Св. Климент Охридски", а в момента има сериозна научна и логистична програма. Участник в първата българска експедиция, както и ръководил много други проф. Пимпирев каза:

"Специално в Антарктида България успя. България е една уважавана полярна нация, която е равна с всички велики сили именно затова, защото работим като екип и защото в Антарктида няма завист, няма говорене зад гърба, както е нормално тук където сме на Балканския полуостров. Помагаме си един на друг, обичаме се, не се мразим. Това са най-суровите условия на земята, неслучайно континентът го оприличават на друга планета, по-специално на Марс, тъй като най-ниската температура е минус 89 градуса, каквато е и на Марс".


По думите на проф. Пимпирев за пръв път български изследователски кораб ще излезе от нашето вътрешноконтинентално море и ще стигне до ледените води на Антарктида, като по този начин България стъпва на морската карта на света.

Относно финансирането той заяви, че има Национална полярна програма, която е утвърдена от Министерския съвет и сме във всички европейски структури свързани с управлението на полярните региони.

"Ние, полярниците сме много благодарни на Регионалния исторически музей и Столичната община, която ни предостави за месец декември "Ларгото". То има отлични помещения където са разкопките и нашата гордост на стара София, където всяка седмица ще има лекции и ще се прожектират филми за Ледения континент", сподели проф. Пимпирев.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приетите 8-окласници в София на втория етап на класиране обявяват на 21 юли

Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни  пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..

публикувано на 18.07.25 в 17:21

Инициативата "Голямата маса" се завръща с поредно издание

Инициативата "Голямата маса“ се завръща с поредно издание. Тази събота (19 юли), съседи и приятели от столичния район "Оборище“ отново ще седнат една маса. Събитието ще се проведе на ул. "Васил Друмев", в отсечката от ул. "Оборище" до ул. "Русалка", от 11.00 до 22.00 часа. Акцент във второто издание на "Голямата маса“ 2025 е един от..

публикувано на 18.07.25 в 16:56

Започва ваксинацията на момичета и момчета срещу HPV по новата програма

Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални брадавици и папиломни образувания на дихателните пътища. Освен това обаче HPV причиняват 5% от всички онкологични заболявания при жените и мъжете по света, като напр. рак на маточната шийка, рак на..

публикувано на 18.07.25 в 16:30
Велислава Делчева

Велислава Делчева е новият омбудсман на България

Новият омбудсман на България е Велислава Делчева, стана ясно след гласуването в Народното събрание. В подкрепа на кандидатурата ѝ гласуваха 123-ма народни представители, 92-ма бяха "против", а 5 се въздържаха. Делчева беше предложена за поста от ГЕРБ-СДС. “Пред мен стои нелеката задача да оправдая доверието. Поемам огромна отговорност. Дневен ред в..

публикувано на 18.07.25 в 15:44
Георги Заманов

Георги Заманов: Влизането в еврозоната извади и вля над 1 млрд. лева в банковата ни система

След началото на кампанията за разяснения по влизане в еврозоната в българската банкова система са внесени над 1 млрд. лева . Банките у нас бяха сред първите най-готови сектори за приемане на еврото, защото похарчиха милиони и започнаха подготовката още миналата година. "Системите ни работят с много валути, имаме депозити  и кредити в..

публикувано на 18.07.25 в 15:35
Кадър от видеото към новата песен

Гриша Георгиев-Greesh представи новата си авторска песен "Сърф"

Гриша Георгиев-Greesh - добре познат и любим на голяма част от публиката е винаги много деен, атрактивен и забавен. Дойде и в предаването “Добър вечер, София“, за да представи своя соло проект и нова песен. До момента Greesh  участва в групите No More Many More и Portokal , а проекта GREESH, по думите на музиканта е факт вече две..

публикувано на 18.07.25 в 13:52

Седем летни академии помагат на децата да наваксат пропуски от учебната година

7 летни академии организира фондация "Заедно в час“, които помагат на децата да наваксат пропуски от учебната година и да развиват полезни умения. СТАРТ академиите се провеждат в кв. "Факултета“ в София, кв. "Езерово“ и кв. "Победа“ в Бургас, Шумен, Разград, с. Брестница и с. Ръжена. Лятната академия кв. "Факултета“ се организира за 9-а поредна..

публикувано на 18.07.25 в 13:23