Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В инициативата „Светилник“ на "Музикаутор"

В София 112-о училище „Стоян Заимов“ спечели химн

Виждато - на лицата на Жанета Бранкова, Светослава Соколова, Дея и Майра греят усмивки

Децата и ръководството на 112-о основно училище „Стоян Заимов“ в район "Оборище" са горди, че се сред 6-те училища в цяла България и единственото в София, за което ще бъде написан химн в рамките на инициативата на Музикаутор „Светилник“ 2022/2023: Към светли бъднини вървим!“

"Инициативата се оказа много мотивираща. Събуди интереса и на колеги, и на ученици. Предстои "Музикаутор" да ни предложи творчески екипи от композитор и текстописец, а ние да преценим кои ще са най-подходящи за училището и нашите ученици", обясниха пред Радио София Жанета Бранкова - директор на школото, и Светослава Соколова, зам.-директор.

Те се похвалиха, че от 3 години учебното заведение има още 2 корпуса и в него вече учат 1060 деца. От тази учебна година 112. ОУ е иновативно.

Четвъртокласничките Дея и Майра, които пеят в хора "Веселите ноти", също са развълнувани от това, че скоро ще разучават и изпълняват химн. Дотогава ще "тренират гласовете си".

Момичетата с готовност поздравиха слушателите в българска народна песен.

Чуйте гостуването им в звуковия файл.


Снимка: 112ou.org

  • При определянето на 6-те училища, за които ще бъде написан химн, водещ критерий за Музикаутор е бил потенциалът на всяко от тях да се справи с проекта, тъй като той ангажира усилията на редица участници.
    Подбраните школа са активни, участват в проекти, реализират доброволчески инициативи, провеждат не само класни, но и множество извънкласни дейности, за да покажат на децата пъстротата на живота и как може човек да се реализира в него.
    След като бъдат създадени, химните ще бъдат представени в рамките на празничен концерт за малки и големи в края на учебната 2022/2023 година с участието на Оркестъра на Националното музикално училище „Любомир Пипков“ Младежка филхармония „София“.
    Мисията на „Светилник“ е да предложи модел, основан на музика, творчество, взаимодействие, отговорност и разбиране на ценностите, които изграждат и ни свързват в една хармонична общност. „Така ще имаме увереност, че създаваме среда, в която децата ни ще се реализират като пълноценни членове на обществото и ще сътворят нашето по-добро утре“, подчертават организаторите.
По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: VBrand Visuals

Изложба на открито припомня постиженията на световния шампион Васил Радев

В градинката "Кристал" от 10:00 ч.ще бъде открита изложбата "3 секунди вечна преднина" , посветена на живота и постиженията на Васил Радев (1961-2025) – световен шампион по академично гребане, осми на Олимпийските игри в Сеул (1988), многократен балкански шампион и победител в едни от най-престижните международни регати, включително..

публикувано на 23.07.25 в 09:11

Раздават вода на 4 места в София заради горещините

Във връзка с високите температури до 25 юли включително Столичната община организира раздаване на минерална вода за гражданите. Пунктовете за раздаване са три: на площад „Св. Неделя", до НДК (пилони) и в подлеза на Софийски университет "Св. Климент Охридски". Началото е от 12:30 до изчерпване на количествата. Дейностите са..

публикувано на 23.07.25 в 07:50

Два градуса надолу от вчера, но ще бъде по-горещо от утре

Днес преди обяд ще бъде слънчево. В следобедните часове атмосферата ще се лабилизира. Ще има развитие на купеста и купесто-дъждовна облачност и на места, главно в западните и централни райони, ще превали краткотраен дъжд с гръмотевици. В Северна България временно ще проникне относително хладен въздух. Вятърът ще се ориентира от изток-североизток и ще..

публикувано на 23.07.25 в 07:15

Ремонтът на участък от бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" е до края на седмицата

Извършва се текущ ремонт на участък от активната лента и автобусната спирка от пътното платно на бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" от бул. "Драган Цанков" до повдигнатата пътека при входа на Националния стадион "Васил Левски", съобщиха от Столичната община след публикация на БНР-Радио София . Ремонтът се изпълнява във връзка с влошеното..

публикувано на 22.07.25 в 19:39

До края на 2025-а трябва да бъде избран операторът за депозитната система!

Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки (АПБНБ) в България е готова да участва в изграждането на депозитна система у нас. В принципите на функционирането ѝ трябва да залегне финансовата мотивация за потребителите, разясни днес  Жана Величкова, изпълнителен директор АПБНБ . Някои вериги магазини вече са предприели стъпки към това...

публикувано на 22.07.25 в 19:08

За пореден път от ПП-ДБ настояват за нови ръководства на четирите транспортни дружества в София

За пореден път общински съветници от „Продължаваме промяната - Демократична България“ настояха за обявяването на конкурси за ръководства на четирите транспортни дружества в София. Според тях докладите, които се разглеждат от Столичния общински съвет, включително и на предстоящото заседание, отразяват сериозните проблеми в обществения транспорт...

публикувано на 22.07.25 в 17:40
Лилия Донкова

Жители и управа настояват за спешни мерки по обезопасяването на бивш рудник в ”Кремиковци“

Да бъдат предприети спешни мерки, свързани с укрепване на активирано старо свлачище в бившия рудник в кв.”Кремиковци“, настояват кметът на едноименния район Лилия Донкова и зам.-кметът по екология Надежда Бобчева. Те настояват в доклад, който предстои да бъде гледан на предстоящата сесия на Столичния общински съвет в четвъртък, да се подпише..

публикувано на 22.07.25 в 16:49