До момента за журналистическо разследване са били отличени Николай Стоянов, Миролюба Бенатова, Генка Шикерова, а за утвърждаване на върховенство на правото - Мартин Георгиев и Борис Митов. Сред наградените млади журналисти е и Мариян Иванов от БНР - Радио Бургас.
За церемонията пред Радио София разказа доц. Георги Лозанов. По думите му тя е преминала освен с радостно чувство, заедно с това, понеже темите са тежки, наградените когато са излизали да кажат благодарствени думи, заедно с това са разказвали и сюжетите, които те са разследвали.
"Тази церемония беше от една страна празнична, а от друга страна някак си новинарска и журналистическа", подчерта той и допълни, че една от най-важните функции на журналистиката е критиката ѝ по отношение на властта, а властта за съжаление винаги е част от корупционния процес.
Голямата Награда журналистическо разследване е връчена на Генка Шикерова. Павлина Паунова е получила Награда за утвърждаване на върховенството на правото, а Награда за млад журналист до 35-годишна възраст е заслужил Кристиян Юсери.
По темата се включи и Мариян Иванов от БНР - Радио Бургас, който е носител на Награда за млад журналист през 2021 г. Тазгодишните награди са за доста по-мащабни разследвания на международно ниво.
"Корупцията реално е нещо, за което ние си говорим, ние знам, че съществува, Европа знае, че съществува, но у нас аз поне нямам спомен за някой, който е осъден и то на по-високо ниво за корупция реално", сподели Иванов.
Той отбеляза, че наградата е един гъдел, който да почетка егото на журналиста:
"Това по никакъв начин не ми е дало тласък да започна да работя все повече. Аз го правя така или иначе, защото съм избрал това да е моя професионален път и акцентирам главно върху такива теми, които са свързани с "намек за корупция", конфликт на интереси, беззаконие и други подобни", посочи той.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..