В усилията си да опази горите WWF подготвя актуален анализ на незаконния дърводобив у нас, а доклада се изготвя периодично. Последния издаден анализ е проведен през 2018 година, сочат последните данни, а сега отново предстои да се проведе такъв. Какви резултати очакват от WWF България и защо само те извършват такъв анализ, вместо държавата също да поеме такава отговорност?
Подробности пред Радио София разказа Добромир Добринов, старши експерт "Природозащитно законодателство" WWF България. По думите му това, което в момента в Европа се въвежда като практики по отношение на екосистемите, включително и горите, в България вече е интегрирано отдавна. Нашите лесовъдски системи позволяват устойчиво стопанисване на горите, по но при нас проблемът идва главно от изпълнението.
"В политическото пространство бяха внесени много чисто политически факти - за използване на местната власт, за натиск особено по отношение на дървата за огрев и т. н. Ние трудно можем да кажем в колко процента от случаите се случва, но това съществува", коментира Добринов.
Той добави, че при установени случаи са подавани сигнали до прокуратурата, тъй като незаконният дърводобив е престъпление, а не просто нарушение. По думите му от WWF България се опитват да работят главно за решаване на проблеми в законодателството.
Добринов подчерта, че цялостното разбиране в българската система по отношение на законодателството е, че отношението към закона е доста критично. Това е голям проблем, тъй като когато има такъв вид неуважение към закона то се проявява на много нива.
Според думите му тук идваме до един фундаментален порок на Закона за горите, че горските стопанства са натоварени с много публични функции. Основната част от функциите на тези предприятия са да защитават публичния интерес във връзка с много компоненти на околната среда, но в същото време финансите идват само от чисто търговската дейност.
"Това го няма в нито един сектор - да натоварите определени лица със задължения да защитават публичния интерес и държавата да не осигури дори един лев от националния бюджет, при което естествено всеки пречупва през призмата на това дали ще има заплата в края на месеца. Това отваря една много огромна рана за всички нарушения, които се случват и затварянето на очите за нарушения от фирмите", подчерта той.
Добринов сподели, че функциите на горските територии са определени много ясно в закона, като от общо 6 функции 5 са свързани със защитата на обществения интерес и оттук следва, че щетите от незаконния дърводобив са много по-силни по отношение на правата на гражданите.
По думите му се очаква изготвяне на доклад през средата на следващата година, като при съставянето му се сравняват различни източници. Ако през 2017 г. 40% от домакинствата са ползвали дърва за огрев, то през 2021 г. е било около 34% , но в предстоящия доклад ще бъде проследено дали с оглед войната в Украйна обстановката не е променила потреблението.
"По отношение на дървата за огрев, до голяма степен това беше умишлена манипулация от играчи на пазара срещу задаващите се доста природозащитни политики през изминалата година. Когато започна проблемът с дървата за огрев всъщност нямаше никакво намаление на добивите. Всичко си вървеше абсолютно, както си е по горско-стопански план", посочи Добринов.
Над 96% от децата в България имат минимум по един кариес. Голям е процентът с усложнения заради нелекуван кариес. Това показват резултатите от Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години у нас. Според статистиката 71% от децата до 5-годишна възраст имат кариес на млечните зъби. При подрастващите до 12..
Над 900 отводнителни съоръжения са почистени за последните два месеца по основни трасета, свързващи града. Това съобщава на сайта си Столичния инспекторат. Целта е да се осигури проводимост на дъждоприемните шахти като се почистват наноси и отпадъци. Процесът се извършва механизирано със специализирана техника в условия на безопасност...
Остри въпроси към днешната демокрация задават с/в творби в галерия "Квадрат 500" двама художници с различна националност, но известни със своите провокации и чувствителност по обществено значими явления и събития. Андрей Молодкин (Русия) и Сантяго Сиера (Испания) за пръв път се представят в България. Тяхната съвместна експозиция,..
Има още време докато новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп влезе в длъжност в началото на следващата година, но намеренията му дават основание на редица европейски държави да се опасяват от зараждаща се търговска война. Засега за плановете на Тръмп може да се съди по смелите му заявки от предизборната кампания за универсална митническа ставка..
Наградите Effie са известни сред комуникационните експерти, рекламодателите и агенциите в световен мащаб като най-изявеното признание в бранша и награждават всички форми на маркетингови активности, които допринасят за успеха на търговските марки. Организатор на конкурса у нас е Българската асоциация на комуникационните агенции (БАКА). Тези награди са..
Две свои книги ще представи пред почитатели и студенти актьорът Димитър Маринов тази вечер (Клуб "Перото", 18:00 ч.). По думите на самия автор, "Към сцената" и "Към екрана" не са учебници, а пътеводител, наръчник за актьора , в които разглежда различните методи/школи на обучение, особеностите на кастингите и някои професионални тънкости и..
Член-кореспондент Евелина Славчева от Института по електрохимия и енергийни системи е новият председател на Българската академия на науките (БАН). Славчева е първата жена председател на академията. Тя получи 81 гласа подкрепа от членовете на Общото събрание. Другият кандидат за поста акад. Христо Найденски от Института по микробиология получи 19 гласа..