Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как изкуственият интелект ще промени света на изкуството?

Снимка: Fb/Club Terminal 1
Как изкуственият интелект ще промени света на изкуството?
Задълбочен разговор с размисли по тази тема в предаването "Ритъмът на столицата" с двамата ни събеседници - Сергей Пунчев - дизайнер, собственик на арт студио за изкуство и музикантът Иван Шопов, продуцент, композитор, автор на редица проекти, сред които "Балкански" и "Тригайда".
Това, което ги събира е събитието "ARTificial", с което те ще влязат по-дълбоко в дебрите на тази тема. То е организирано от Ratio.

Вземайки предвид факта, че изкуството е една от най-хуманистичните идеи на човешкия дух, творчеството е еманация на човешкия разум, душа и разбирания. Възниква въпросът - възможно ли е изкуство създавано от компютър?
Новите технологии базирани на невронни мрежи вече творят във всички сфери и понякога удивително добре. Това поставя редица етични въпроси, като изкуство ли е изкуството създадено от компютър; кой е авторът тогава и кое е произведението, също и как може то да се оценява. В момента има страшно много етични проблеми след всичките средства които излязоха, уточняват организаторите.

"Това се очакваше и беше дискутирано от доста време. Все още този тип наука и тези инструменти не могат да влязат в естетическия смисъл на изкуството. Това което те правят е колажиране на различни нива, миксиране на различни картинки, съответно с някаква логика. Но естетиката се губи, затова художниците не бива да се притесняват, казва арт дизайнерът Сергей Пунчев.

По думите му това е един процес, който с напредването на компютърните технологии в множество процеси, които засега се правят от хората. "Някои от нас ще се приспособят, но други ще "загинат", смята той и дава пример как с напредването на Техническия прогрес, тъкачницата е отстъпила пред шевната машина.

Скептицизъм навремето е имало и с навлизането на електронната музика. Впоследствие се оказва,че тя е едно огромно поле за творчество. "Това е вечният въпрос - компютърът има ли душа? Всъщност при компютъра тя е нули и единици. Душата е в този, който го управлява", смята музикантът Иван Шопов. 

"Дори компютърът да избълва 200 прекрасни картинки, ти трябва да усетиш и да избереш коя са споделиш", допълва той. Логичният въпрос тогава е, кой се явява авторът на изображенията? (справка - инструментите на Midjourney).
"Аз като човек, който се занимава с изобразително изкуство, с ръката си рисувам, откакто се помня... За мен това е една добра възможност да използваме изкуствен интелект, за да правим изкуство и това не бива да ни плаши", смята дизайнерът Сергей Пунчев.
Как се определя цената на едно компютърно изображение?

"Има страшно много правила и казуси по отношение на това, какво е авторско право и докъде може да бъде изменено едно изображение. Реално се използват алгоритми, които се научават да копират даден артист или стил и тогава това е обект на авторско право. В момента има много спорове и дебати "За" и "против" по темата, но това предстои да се регулира", твърдят събеседниците.
Всичко зависи от начина, по който изображението се използва. Ако е в помощ за изграждане на други изображения - добре, но ако директно копираш, вече генерирани изображения, то те са обект на авторско право и това най-малкото не е етично", смята Пунчев.

"Изкуственият интелект в създаването на електронна музика е най-малкият проблем. Много продуценти се занимават със сходни на изкуствения интелект инструменти, включително и аз. Много от синтезаторите, които генерират звук, потребителят няма представа какво се случва в машината, за да издаде точно този звук. Той е просто инструмент. Аз ги използвам за да ме провокират, да ме пренасят в различни състояния и вече с вътрешния си усет и настройка, да определя дали това остава в композицията или не", казва музикантът Иван Шопов.

Ще можете да видите и научите много интересни неща свързани с темата за изкуствения интелект в изкуството, ако посетите събитието ARTificial, организирано от Ratio, на 16 декември от 19:00 часа.

Съвет отправен от Сергий Пунчев и Иван Шопов - Не се плашете от това, което предстои, а напротив, приемете го на драго сърце и се възползвайте от него.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Карпузов

Още преди да навърши 30 г., Симеон Карпузов регистрира патент за иновативно научно откритие

Симеон Карпузов, изследовател в екип "Дигитално здравеопазване" в институт GATE, е отличен в категорията “Наука, технологии и здравеопазване” на класацията „30 под 30“ на Форбс. Той е единственият учен сред младите умове, революционализиращи бъдещето, с вече регистриран патент за иновативно научно откритие в полза на хората и грижата за тяхното..

публикувано на 19.12.24 в 17:55
Очакванията

Щастливите и нещастните българи са точно колкото бяха преди година

Близо 2/3 (64%) от българите са били щастливи през 2024 г., отрицателно отговарят 26 на сто в традиционното за края на годината проучване на "Тренд". Личния живот, семейството и социалния кръг, работата са основни фактори, формиращи чувството за щастие , коментира пред БНР-Радио София социологът Евелина Славкова , съосновател на..

публикувано на 19.12.24 в 17:17
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева: Прекрояването на районите за планиране не бива да прекъсва изградените връзки

Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а. Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете . Това припомни пред..

публикувано на 19.12.24 в 15:40
Диян Стаматов

Диян Стаматов: Очакваме регулацията на мобилните телефони в училище на ниво ЕС

Децата нямат изградено критично мислене, но случаите на инциденти след видеоклипчета в TikTok изважда на дневен ред необходимостта от някакви ограничения. Всяка регулация среща съпротива, но подрастващите трябва да свикват да се съобразяват с правила. Предизвикателства има във всяко училище , във всеки клас. Последното със скоковете..

публикувано на 19.12.24 в 15:06
Маестро Владимир Кираджиев

Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР с концертно изпълнение на операта "Порги и Бес"

Концертно изпълнение на операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин ще представят предколедно Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР на 20 декември от 19.00 часа в зала "България". Солисти са Юи Футаеда (сопран), Стефани Кръстева (сопран), Михаил Михайлов (тенор) и Матеус Франка (бас). Гост-диригент е маестро Владимир Кираджиев . Според..

публикувано на 19.12.24 в 14:18
Кметът на гр. Нови искър Владислав Владимиров

Кметът на гр. Нови искър с амбициозната цел до 4 години да отворят 4 детски градини

Подадени са документите за финансиране от Министерство на регионалното развитие и благоустройството на банята в квартал “Кумарица” на гр. Нови искър. “Пуснахме поръчка за конструктивно обследване на сградата и двама независими инженер - конструктори дойдоха на място и излязоха с доклад, че сградата е силно компрометирана, увиснала е плочата, има..

публикувано на 19.12.24 в 13:14

Предлагат в Кюстендил училищата и детските градини да плащат такса "смет"

От следващата година такса "смет" в Кюстендил да плащат училищата и детските градини, храмовете, държавните и общинските сгради, които бяха освободени досега. Предложенето трябва да бъде гласувано от съветниците на заседанието, което започва в 14 ч. днес.  Кметът на общината инж. Огнян Атанасов, който е вносител на предложението, мотивира..

публикувано на 19.12.24 в 11:48