Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как изкуственият интелект ще промени света на изкуството?

Снимка: Fb/Club Terminal 1
Как изкуственият интелект ще промени света на изкуството?
Задълбочен разговор с размисли по тази тема в предаването "Ритъмът на столицата" с двамата ни събеседници - Сергей Пунчев - дизайнер, собственик на арт студио за изкуство и музикантът Иван Шопов, продуцент, композитор, автор на редица проекти, сред които "Балкански" и "Тригайда".
Това, което ги събира е събитието "ARTificial", с което те ще влязат по-дълбоко в дебрите на тази тема. То е организирано от Ratio.

Вземайки предвид факта, че изкуството е една от най-хуманистичните идеи на човешкия дух, творчеството е еманация на човешкия разум, душа и разбирания. Възниква въпросът - възможно ли е изкуство създавано от компютър?
Новите технологии базирани на невронни мрежи вече творят във всички сфери и понякога удивително добре. Това поставя редица етични въпроси, като изкуство ли е изкуството създадено от компютър; кой е авторът тогава и кое е произведението, също и как може то да се оценява. В момента има страшно много етични проблеми след всичките средства които излязоха, уточняват организаторите.

"Това се очакваше и беше дискутирано от доста време. Все още този тип наука и тези инструменти не могат да влязат в естетическия смисъл на изкуството. Това което те правят е колажиране на различни нива, миксиране на различни картинки, съответно с някаква логика. Но естетиката се губи, затова художниците не бива да се притесняват, казва арт дизайнерът Сергей Пунчев.

По думите му това е един процес, който с напредването на компютърните технологии в множество процеси, които засега се правят от хората. "Някои от нас ще се приспособят, но други ще "загинат", смята той и дава пример как с напредването на Техническия прогрес, тъкачницата е отстъпила пред шевната машина.

Скептицизъм навремето е имало и с навлизането на електронната музика. Впоследствие се оказва,че тя е едно огромно поле за творчество. "Това е вечният въпрос - компютърът има ли душа? Всъщност при компютъра тя е нули и единици. Душата е в този, който го управлява", смята музикантът Иван Шопов. 

"Дори компютърът да избълва 200 прекрасни картинки, ти трябва да усетиш и да избереш коя са споделиш", допълва той. Логичният въпрос тогава е, кой се явява авторът на изображенията? (справка - инструментите на Midjourney).
"Аз като човек, който се занимава с изобразително изкуство, с ръката си рисувам, откакто се помня... За мен това е една добра възможност да използваме изкуствен интелект, за да правим изкуство и това не бива да ни плаши", смята дизайнерът Сергей Пунчев.
Как се определя цената на едно компютърно изображение?

"Има страшно много правила и казуси по отношение на това, какво е авторско право и докъде може да бъде изменено едно изображение. Реално се използват алгоритми, които се научават да копират даден артист или стил и тогава това е обект на авторско право. В момента има много спорове и дебати "За" и "против" по темата, но това предстои да се регулира", твърдят събеседниците.
Всичко зависи от начина, по който изображението се използва. Ако е в помощ за изграждане на други изображения - добре, но ако директно копираш, вече генерирани изображения, то те са обект на авторско право и това най-малкото не е етично", смята Пунчев.

"Изкуственият интелект в създаването на електронна музика е най-малкият проблем. Много продуценти се занимават със сходни на изкуствения интелект инструменти, включително и аз. Много от синтезаторите, които генерират звук, потребителят няма представа какво се случва в машината, за да издаде точно този звук. Той е просто инструмент. Аз ги използвам за да ме провокират, да ме пренасят в различни състояния и вече с вътрешния си усет и настройка, да определя дали това остава в композицията или не", казва музикантът Иван Шопов.

Ще можете да видите и научите много интересни неща свързани с темата за изкуствения интелект в изкуството, ако посетите събитието ARTificial, организирано от Ratio, на 16 декември от 19:00 часа.

Съвет отправен от Сергий Пунчев и Иван Шопов - Не се плашете от това, което предстои, а напротив, приемете го на драго сърце и се възползвайте от него.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джей Ди Ванс (вдясно) се срещна скоро с българския премиер Росен Желязков в Париж

"Форум", 24.02.25: Тътенът от речта на Джей Ди Ванс трябва да събуди Европа

Седмицата започваме с нови коментатори, които вече са споделяли свои разсъждения в предишни издания на "Форум". Днес те се спряха на следните теми: Европа в новия световен ред на Тръмп . Подходът на американския президент и бизнесмен - икономика през политика. Истината в речта на Джей Ди Ванс: "Най-големият враг на Европа е помежду ни"...

публикувано на 24.02.25 в 18:35
Снимки: Столична община

B40 - повече от дипломатическа инициатива на 12 страни от Балканите

Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу . Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". 15 нови членове..

публикувано на 24.02.25 в 17:35
И през миналата година строителите са били сред най-търсените специалисти

Работещи са под 54% от българите, над 1 милион са "икономически неактивни"

Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..

публикувано на 24.02.25 в 16:50

30 години "Бон-Бон"

30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..

публикувано на 24.02.25 в 16:25

Димитър Димитров, КАПБ: За какви пътища се искат по-скъпи винетки и тол такси?!

Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..

публикувано на 24.02.25 в 15:25

Поразителни прилики между древен Рим и съвременния Запад в книгата "Защо се разпадат империите"

Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...

публикувано на 24.02.25 в 15:21

Филм за любовта печели златната мечка на 75-ото Берлинале

Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...

публикувано на 24.02.25 в 15:18