Бъдни вечер се свързва с раждането на Исус Христос, но в по-старите вярвания, това е раждането на новото слънце, каза в предаването „Радиокафе“ доц. д-р Веселка Тончева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН.
„Преди няколко дни беше най-краткият ден. Нощта властва. Умира старото слънце и полека нарастването на деня, това е раждането на новото слънце и раждането на новата година. Възлагайки на новата година надеждите си, ние ги проектираме именно в тази Бъдна вечер. Не случайно името й е Бъдни вечер, защото се свързва с бъднината, с бъдещето“, каза доц. д-р Веселка Тончева.
Тя добави, че има и друга теория в народните вярвания, че Бъдник и Бъдни вечер е свързано с бдене.
„С това, че ние не трябва да спим в тази нощ, защото чакаме коледарите и благословията им. Както знаете и трапезата е добре да не се вдига, защото се вярва, че и светците, и Богородица може да ни посетят и да има какво да си хапнат. Разбира се, това е една фолклорна представа“, обясни доц. д-р Веселка Тончева.
По думите й, във фолклорната представа четното е завършено, а нечетното се свързва с незавършеното. Именно нечетното се възприема като кръговрата и смисъла на живота.
Доц. д-р Веселка Тончева каза още, че коледарите в миналото са били много важна част от празника, а в наши дни читалищата на много места в България поддържат жив коледарския обичай.
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..
„ Градината на доброто “ е не просто документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..
Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит": "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..