България изпраща година на ескалираща политическа и икономическа криза, в условията на безпрецедентна военна агресия в Европа, с разделено и поляризирано общество, с избледняваща надежда политиците да излъчат отговорно правителство, способно да постигне значими национални цели.
Това показва традиционното социологическо проучване, което провежда „Алфа Рисърч“ провежда в края на годината.
Подробности пред Радио София даде и коментира Павел Вълчев от агенцията.
По думите му, песимизмът на българина е рекорден и може да се сравнява само с критични моменти, свързани с много кризи и трудности.
Нивото на личен оптимизъм (34%) е третото най-ниско след икономическата криза от 2009 -2011г. Дори и в бурните политически 2016-2017, дори по време на Ковид пандемията от 2020, традиционният новогодишен оптимизъм и мобилизация на българите не са спадали под 50-55%. В края на 2022 те обаче бележат срив от 20 процентни пункта. Песимисти са 30 на сто относно семейството.
„За света и за България нещата стават още по-драстични – допълни Вълчев – 20 на сто са оптимисти и 53 – песимисти. Има натрупване и дори градация на негативните неща в живота ни. Поредицата от кризи карат хората да бъдат предпазливи. Един от изводите, които може да се направи от резултатите на изследването, е, че българинът си казва “Аз и светът може да се оправим, но България – едва ли“. Невъзможността толкова време да се състави устойчив кабинет за управление, умората от избори е логична причина за спада на недоверие към политиците и институциите.
Песимизмът проличава и във въпросите за очакванията за 2023 г.
57% от българите смятат, че ще се стигне до предсрочни парламентарни избори, 35 на сто очакват социални протести и вълнения, 27% - ескалация на конфронтацията и нестабилността. Около една трета от българите обаче споделят и оптимистични очаквания. 34% се надяват България да започне да излиза от кризите, 32% - да се увеличат доходите и жизнения стандарт.
По думите на Вълчев, има държави с по-големи кризи, но у нас песимизмът на българите е обусловен от неспособността на политиците да намерят формулата за стабилизиране на страната.
Преди изборите през 2021 г. хората говореха за промяна, а сега - за ескалиралите икономически проблеми.
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..