Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да пръскаме доброта – това ще ни се върне

Коледа в Етнографския музей
Снимка: Етнографски музей

Д-р Иглика Мишкова от ИЕФ с ЕМ – БАН за магията и чудесата по Коледа:

"Традициите, които най-силно топлят, са около Бъдни вечер, събирането на всички около трапезата. За огромно съжаление сега се коледува само от групите към читалищата. Преди са били само мъже, както лазарките са моми. Възрастните коледари са в източните краища, децата – в западните.

Днес коледарските дружини обикалят семействата си, близки и познати плюс тези, които са заявили посещение на коледари. Групите им имат определен брой, числото е различно във всяко едно селище. Ходят през нощта или много рано. Коледарските песни са определени за всяка една възраст и занятие. Някога е било грях ако не отвориш на коледари. Изпява се песента на най-стария домакин и после към всеки от домашните. Тогава си получават даровете – кравай, сланина, кървавица, пари. Благословиите са често шеговити. Коледуването е типично при всички източноправославни. Има го и полазването по Игнажден.

Продължавам да вярвам в Дядо Коледа и коледния дух, Коледа е времето за семейството и най-близките, топлината и споделянето са основата на този ден. Всички се стараем да съберем повече поколения, да зарадваме с нещо малко, да раздадем радост. От Бъдни вечер трябва да има порция за странник, за човек в нужда. Да пръскаме доброта – това ще ни се върне.

Изпадаме във френетично броене на ястията. Броят им не е най-важното. Подготвя се свинско печено със специален сос, гушките са малките станимъшки сърмички. Баницата с късмети е по-скоро за Нова година, но традициите са различни в различните краища на страната. Остава на почит наученото от майка и баба.

Годината бе наситена с доста събития, развивахме образователните ателиета, проекти, след пандемията нещата станаха по-забързани. Имаше коледни ателиета в Етнографския музей – за обредни хлябове и сурвачки за Нова година. В традицията е всеки празник да се чества по няколко дни.“


По публикацията работи: Людмил Фотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03
Наградената състезателка по художествена гимнастика Красимира Димитрова с Йорданка Благоева

Отличиха младите спортисти в Община Елин Пелин

За седма поредна година  Община Елин Пелин  организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории -  “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...

публикувано на 31.01.25 в 16:46
Проф. Асен Дудов

Няма генетичен тест, който да покаже, че може да се развие някаква форма на рак

На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г.  По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..

публикувано на 31.01.25 в 16:35
Константин Ковачев и Кубрат Аргилашки

"Спални места" и "Ковачев Live Band" със съвместен концерт на 1 февруари

На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..

публикувано на 31.01.25 в 15:53
Георги Иванов - писател, сценарист, драматург

"Бу и Фу и странното нещо на дървото" - за бухалите и децата без умаления, но с умиление

Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..

публикувано на 31.01.25 в 15:22
Отломки от разбилия се самолет

Недостатъчно служители в контролната кула преди авиокатастрофата над Вашингтон

Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено се върши от двама служителя. В заключението на доклада се посочва, че броят на служителите не е бил..

публикувано на 31.01.25 в 15:08