Софийският зоопарк през този месец мина през дългоочакван мониторинг, съобщи пред Радио София директорът му Добромир Бориславов.
Най-голямата на Балканите зоологическа градина отдавна се опитва да работи по стандартите на международната асоциация с най-добрите условия за животните, а и са посетителите. Критериите са много високи, а процедурата – нелека. Предварителен доклад ще бъде изготвен в края на февруари, а окончателните резултатите се очакват през април 2023-та.
Положителната промяна Бориславов сравни с влизането на България в Европейския съюз. В случая обаче не става въпрос за възможни програми за финансиране, колкото за обмен на важна информация за животни, както и ноу-хау.
Директорът на зоопарка в София припомни, че истинска зима сме имали преди около 5-6 години, но отбеляза, че с колегите си винаги се радват на по-мекото време, заради топлолюбивите животни.
Той подчерта, че глобалното затопляне и изчерпването на ресурсите ще доведат до ситуацията когато зоопарковете ще са единствен дом на някои видове.
За новогодишната нощ обитателите на зоопарка ще бъдат прибрани, дори птиците, защото стресът от гърмежите и фойерверките може да предизвика опасни за здравето им реакции.
„Случвало се е птици до се удрят в огражденията. Това трудно може да бъде овладяно като процес, защото хората искат да се забавляват. Проблемът обаче остава за бездомните животни“, допълни Добромир Бориславов.Той посочи, че вече е прекратена практиката след празниците да се прибират елхички за храна на тревопасните животни в зоопарка. Решили повече да не рискуват, защото някои от дръвчетата са пръскани със спрейове или остават части от коледната украса, а това може да бъде опасно като храна.
„Най-добре е хората така да празнуват Коледа, че да не се налага да изхвърлят елхичките“, пожела Бориславов.
Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..
Водещи хирурзи от университетска болница "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари от цяла България на миниинвазивни техники и конвенционална хирургия при спешни хирургични състояния. Двудневният курс е със силно застъпена практическата част. Тя ще бъде реализирана върху специални тренажори, които са създадени от индийската фирма. До този момент в във..
Незрящите срещат различна степен на затруднения в придвижването по улиците и тротоарите на София. "Много е важно кога и колко си учил ориентиране и мобилност, както и къде отиваш. Ако трябва да стигнеш на непознато място, е много трудно", подчерта пред БНР-Радио София Андриан Асенов, който е незрящ, но талантът му го е направил популярен..
На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Яница Радева пише проза,..
Тактилните плочи , монтирани в подлеза на бул. "Цариградско шосе", при бившия хотел "Плиска" , е очевидно добра идея и реализация. Това отчитат както незрящите хора, минават оттам, така и хората, осъществили инициативата на тогавашният кмет на район "Слатина" Георги Илиев с финансиране от Столичната община и подкрепата на зам.-кмета по социални..
"Наистина, участвам във фирма, аз съм я създал отпреди 20 години. Не виждам нищо нередно, защото законът забранява да си управител или в ръководен орган. Когато притежаваш дял, ти си инвеститор." Това изтъкна пред БНР-Радио София Георги Илиев, когото ОИК отстрани от поста кмет на столичния район "Слатина" . Да си съдружник е забранено..