Възстановяването на изоставените минерални бани в София и страната и популяризирането на българската термална култура и осигуряване на широк достъп до ресурсите от минерална вода, проучване на състоянието на все още работещи минерални бани и басейни в страната. Това е цел на Българската асоциация за термално наследство (Bulgarian Association for Thermal Herritage -BATH). Нейният председател арх. Надя Иванова е сред онезидо 54 “скрити герои” от страната, до които достигна дарението на фондация „Лъчезар Цоцорков“ на стойност 137 400 лв.
„Много хора, особено по-младите, не знаят за изключителното богатство на минералните води в София и в страната. Това е една от причините да се съберем съмишленици и да видим защо баните не се използват, какво може да се направи в тази посока, да не се променя тяхната функция“, отбеляза пред Радио София Надя Иванова.
Не е тайна, че много от сградите са затворени от години, някои от тях паметници на културата.
„Убедени сме че баните могат и трябва да бъдат използвани от гражданите. Може би трябва да се промени мисленето да не мислим за баните само като място за хигиена. Там могат да се извършват процедури за релакс и лечение. Ако за тях мислим като СПА, отпред ще има опашки“, допълни Иванова.
По думите ѝ има страни, в които се правят подобни центрове и те работят с чешмяна вода, защото нямат минерална. И хората ходят там заради преживяването.
„Имаме нещо уникално, но не го ценим. Започнахме първо в София, но към нас започнаха да се обръщат и от страната. Събираме информация и добри примери, търсим срещи с кметове, с представители на министерства и други институции“, каза още арх. Иванова.
Тя ще дари наградата си от фондацията за развитие дейността на гражданското сдружение.
„Бихме искали да популяризираме нашата кауза, да разберат хората, че минералните бани са достъпни и ценни. Ще инициираме процедура за категоризиране на тези обекти. В момента те нито са здравни структури, нито туристически обекти. Ако имат категория, те ще могат да генерират приходи“, обяснява още Иванова.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..