Възстановяването на изоставените минерални бани в София и страната и популяризирането на българската термална култура и осигуряване на широк достъп до ресурсите от минерална вода, проучване на състоянието на все още работещи минерални бани и басейни в страната. Това е цел на Българската асоциация за термално наследство (Bulgarian Association for Thermal Herritage -BATH). Нейният председател арх. Надя Иванова е сред онезидо 54 “скрити герои” от страната, до които достигна дарението на фондация „Лъчезар Цоцорков“ на стойност 137 400 лв.
„Много хора, особено по-младите, не знаят за изключителното богатство на минералните води в София и в страната. Това е една от причините да се съберем съмишленици и да видим защо баните не се използват, какво може да се направи в тази посока, да не се променя тяхната функция“, отбеляза пред Радио София Надя Иванова.
Не е тайна, че много от сградите са затворени от години, някои от тях паметници на културата.
„Убедени сме че баните могат и трябва да бъдат използвани от гражданите. Може би трябва да се промени мисленето да не мислим за баните само като място за хигиена. Там могат да се извършват процедури за релакс и лечение. Ако за тях мислим като СПА, отпред ще има опашки“, допълни Иванова.
По думите ѝ има страни, в които се правят подобни центрове и те работят с чешмяна вода, защото нямат минерална. И хората ходят там заради преживяването.
„Имаме нещо уникално, но не го ценим. Започнахме първо в София, но към нас започнаха да се обръщат и от страната. Събираме информация и добри примери, търсим срещи с кметове, с представители на министерства и други институции“, каза още арх. Иванова.
Тя ще дари наградата си от фондацията за развитие дейността на гражданското сдружение.
„Бихме искали да популяризираме нашата кауза, да разберат хората, че минералните бани са достъпни и ценни. Ще инициираме процедура за категоризиране на тези обекти. В момента те нито са здравни структури, нито туристически обекти. Ако имат категория, те ще могат да генерират приходи“, обяснява още Иванова.
Националната галерия "Софийски арсенал" – музей за съвременно изкуство, представя Мариана Василева и нейната изложба "Летене и други ежедневни нужди" . Експозицията включва скулптури, фотографии, текст, видеоарт и инсталации . В цялото това разнообразие от медии авторката търси най-точния концептуален подход за реализация на идеите си. Към..
От днес се възстановява движението по ул. “Опълченска“ между бул. “Тодор Александров“ и бул. “Сливница“, съобщават от пресцентъра на Столичната община.
През днешния ден ще бъде предимно слънчево, с временни увеличения на облачността. След обяд над планинските райони и Източна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и ще превали дъжд, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В Лудогорието валежите ще са временно интензивни, придружени с гръмотевици, ще има условия и..
На 16 юли от 19.00 часа в Галерия “Арт 159” ще бъде открита изложбата „Да запазим Корал: „Безполезни изкопаеми НБУ 2025“.Куратори на изложбата са: проф. Борис Сергинов, Методи Методиев, Олга Галчинска, Ева Гебрева и Биляна Калоянова. В експозицията ще се включат над 30 автори – художници, активисти, изследователи и доброволци от НБУ и..
Във възпитанието родителите често трябва да балансират между помощта, улеснението за детето и здравословната строгост. За приучаването към самостоятелност понякога е достатъчно да изчакате, да потвърдите затруднението в дадена ситуация, а когато детето анализира или вследствие дори само на промяна в подхода успее да се справи, то остава не..
За седма поредна година ще се проведе Lago Fest 2025 - Фестивалът на Самоков от 25 до 27 юли. Мултидисциплинарният фестивал отново ще се проведе на добре познатата локация – Туристическата градина в парк “Лаго”. “Когато самоковци са се опитвали да правят комплименти на млади дами, са казвали “Я, каква си лаговица”. Лаговицата е едно много тънко..
В момента 60 от 256 общини в страната са с воден режим. Ако не бъдат взети комплексни мерки, те ще нарастват всяка следваща година и проблемите с безводието ще се задълбочават. Това откроиха експерти от информационната платформа "Климатека" на медиен форум, в който се включиха експертите по води и климат. Те отбелязаха, че по-съществен е..