Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

От 5 януари

Нов български сериал "Вина" ще гледаме на малкия екран


История за виното и...вината. Как точно се преплитат те в новия български сериал "Вина" - за това Катя Василева разговаря с актьорите Владимир Зомбори и Кристина Верославова (вляво, )  .

"Филмът показва живота на едни обикновени хора, те не са с нищо по-специални от самия зрител. Историята също не е специална и точно това е хубавото - че е една обикновена история, разказана по интересен начин, свързана е със света на винопрозводството и хората, които се занимават с това във всеки един аспект", твърди Владимир Зомбори.

Според него, по-любопитно е мястото, където се развива историята, и персонажите, ангажирани в нея. По думите му, всичко случващо се в тази история, зрителят може да припознае като свое.


Проектът е на режисьора Виктор Божинов () , съвместно с Българската национална телевизия и продуцента Надя Цветкова.
Оператор е Калоян Божилов.

"Проектът е на ниво - чисто кинематографично и сценарно", увери актьорът.
Автори на сценария са Нели Димитрова, Ваня Николова и Катя Николова. 
Зомбори изрази благодарност за поканата отправена към самия него, след като е било забелязано участието му в "Сърцето на машината".

"Проблемът с вината е, че обикновено никой не иска да си я признае. За мен темата да си уязвим и да си искрен също се преплита с вината и е една от причините за това, отношенията често да се развалят", споделя на свой ред Кристина Верославова.
Често крием уязвимостта си зад една фасада, защото ни е страх да не ни наранят, посочи още тя.
Различните характери на героите и техните преживявания, често ги сблъскват един с друг и създават конфликтите, поставят ги в неудобни ситуации, подчерта Зомбори.

Филмът е изпълнен с много силно актьорско присъствие - освен Владимир Зомбори и Кристина Верославова, участват още Елена Телбис, Михаил Билалов, Параскева Джукелова, Герасим Георгиев  - Геро.
"Голяма част от екипа на "Вина" са хора, участвали и в "Под прикритие" - един сериал, който самият аз съм чакал всяка седмица, за да го гледам", разкри актьорът.

Действието във филма се развива в наши дни, в живота на едни съвременни хора. Заснет е в най-популярния винен регион в България - Мелник и Сандански, в рамките на 3 месеца.
"От 5 януари гледайте сериала "Вина" по БНТ1, не само защото смятам, че е един смислен проект, но и заради чувството за хумор, което е елегантно поднесено в него", призова в заключение Владимир Зомбори.


По публикацията работи: Спаска Давранова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Белстойнев

Историята оживява - Георги Белстойнев

Георги Белстойнев, освен самоковски художник, е първият уредник на музея на Димчо Дебелянов в Копривщица. С помощта на уредника на самоковския музей Любомир Николов. Слушаме Елена Белстойнова, дъщеря на художника: "Той рисува своите чувства към обикновения човек. Не знам да е правил опити в модерните течения. Остана верен на красивото в природата и у..

публикувано на 29.11.25 в 15:00

Адресите на любовта - Александър Батенберг

Българка ражда на княз Александър Батенберг три двойки близнаци за 7 години Образован, строен, мъжествен, много красив, с бадемови весели очи, с тънки вежди, бяло лице с алени бузи и черни засукани мустачки, 22-годишният княз Александър Батенберг веднага прави много силно впечатление на всички, които се стичат да го посрещат на българска земя...

публикувано на 29.11.25 в 14:00

Облачно с валежи от дъжд над по-голямата част от страната

През следващото денонощие ще се задържи облачно. Почти в цялата страна ще вали дъжд, съобщиха от НИМХ. Обилни и продължителни ще са валежите в западните, южните и централните части от страната. На места и в Източна България ще вали дъжд, придружен с гръмотевици. В повечето райони ще духа умерен източен вятър. Минималните температури ще бъдат между 4° и..

публикувано на 28.11.25 в 06:35
Доц. Иво Инджов

"Форум", 27.11.25: Протестът беше масов, емоционален, успешен

В деня на представянето на книгата "Литературната журналистика в България" , във "Форум" като коментатор гостува един от авторите в изданието – политологът доц. Иво Инджов . Водещият Лъчезар Христов предложи темите, а доц. Инджов прие и разсъждава по: Блокада на парламента и кратки сблъсъци с полицията. Хиляди протестираха срещу Бюджет..

публикувано на 27.11.25 в 18:25

От "Софийска вода" очакват 95% изпълнение на инвестиционната си програма за 2025 г.

Актуалната ситуация във ВиК сектора; приоритетите за следващия бизнес план на "Софийска вода", планираните инвестиции с акцент върху развитието на проекта за мини ВЕЦ-ове в столицата и как въвеждането на еврото в България ще се отрази на клиентите – тези теми бяха дискутирани в годишната среща разговор с мениджмънта на компанията...

публикувано на 27.11.25 в 16:47

Обществото се тревожи от насилието над/сред деца, но не подкрепя достатъчно

"Нашите деца, нашата отговорност: (не)поправимото в очакване на работещи решения." Под този наслов фондация "Лъчезар Цоцорков" представи данни от национално представително проучване за нагласите на българите към насилието над и сред децата . Целта на инициативата е провеждане на дългосрочна информационна кампания, посветена на преодоляването..

публикувано на 27.11.25 в 15:35
Проф. Любомир Стойков с наградата

Академията за мода в трескава подготовка за годишните награди "Златна игла"

На 1 декември Академията за мода ще връчи годишните си награди "Златна игла", с които отличава най-добрите български дизайнери и модни творци, както и най-добрите постижения на световни имена в лайфстайла и модния бизнес. “Естествено, че вълненията (за гала вечерта) продължават. Те няма да спрат и след като мине кулминацията по награждаването, тъй..

публикувано на 27.11.25 в 14:54