Връчването на мандатите за съставяне на правителство се превърна в трагично преживяване на получателите им.
И това е така, заради почти сигурната невъзможност да бъде съставен кабинет от парламентарно представените партии в момента.
Това коментира пред Радио София политологът Страхил Делийски. И риторично попита:
„Представяте ли си какво е в душите на тези политици, когато не само те, а и публиката предварително знае, че няма да се справят с важна, конституционна задача?“
Все пак има подсказки, че третият мандат може и да не е толкова трагично обречен, смята Делийски. Именно в него сякаш се фокусират надеждите.
Политологът подчерта, че при очерталия се сгъстен цикъл от избори не може да се очаква съществена промяна. Те се правят просто за да се сменят или потвърдят фигурите във властта.
Голямата избирателна активност може да доведе до качествена промяна само при изпълнението на две Ако:
Хората може да не гласуват, защото нищо от предложеното не им е по вкуса, а не от безотговорност, допълни Делийски.
Той припомни, че основната функция на политическите партии е да осигурят представителство на широки социални групи. Ако те са кръжоци, групи по интереси или „проекти“, съществува опасност да възникне мнението, че партиите са излишни.
Кое е по-важното за нас - представителност или стабилност? – попита още Делийски. - Мнозинство най-лесно се осигурява от мажоритарни избори, но това ли искаме? В други страни се знаят евентуалните мнозинства още преди изборния ден. И това е честно.
А колкото до настоящата ситуация в българския парламент, анализаторът изтъкна:
„Абсурдно е да осъзнаваш, че е необходимо, дори неизбежно да се състави коалиция, а да не предприемаш нищо, за да подпомогнеш този процес.
У нас нямаме голямо предлагане на политика. Обикновено е едно - повече от същото, на което сме свидетели от 15-20 години.
Негласуващите са толкова много и заради липсата на други политики.“
Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..
Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..
“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..
Постиженията в сферата на роботиката и автоматизацията през миналата година у нас не са никак малко. В началото на 2024 г. член на ПАРА - Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации, създаде Център за мониторинг и техническа поддръжка на автоматизираните и роботизирани складове на компанията и помага на технологичните операции в..
София Христова е танцьор и артист вече повече от 17 години. Преминавайки през многобройни танцови стилове, сценични изяви, работилници и курсове, тя има натрупана богата движенческа култура и опит в изкарване на скрития потенциал на повърхността. Открива пол денс, и по-специфично екзотик пол денс, в недалечната 2019 година, чрез случайно..
36-годишен мъж е задържан в София за въоръжен грабеж извършен на трети януари тази година. БНР научи, че арестуваният е влязъл в магазин за алкохол и цигари и е заплашил продавачката с пистолет. Отнел е близо 700 лева от оборота. Тази сутрин при операция на полицията извършителя е арестуван.
Театър “Алма Алтер” става на 25 години - четвърт век театрално дишане, търсене и създаване на светове, в които сцената е дом, а мигът - вечност. “Алма Алтер” е студентски професионален театър в Софийския университет. Основан е през 1968 г., но по идеологически съображения, е закрит. След близо 30-годишно прекъсване, по инициатива на ректора на..