Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страхил Делийски: Абсурдно е политици да осъзнават нуждата от коалиция и да не подпомагат съставянето ѝ

Кое е по-важното за демокрацията - представителност или стабилност? - пита политологът

Страхил Делийски
Снимка: БГНЕС

Връчването на мандатите за съставяне на правителство се превърна в трагично преживяване на получателите им.

И това е така, заради почти сигурната невъзможност да бъде съставен кабинет от парламентарно представените партии в момента.

Това коментира пред Радио София политологът Страхил Делийски. И риторично попита:

„Представяте ли си какво е в душите на тези политици, когато не само те, а и публиката предварително знае, че няма да се справят с важна, конституционна задача?“

Все пак има подсказки, че третият мандат може и да не е толкова трагично обречен, смята Делийски. Именно в него сякаш се фокусират надеждите.

Политологът подчерта, че при очерталия се сгъстен цикъл от избори не може да се очаква съществена промяна. Те се правят просто за да се сменят или потвърдят фигурите във властта.

Голямата избирателна активност може да доведе до качествена промяна само при изпълнението на две Ако:

  • Ако избирателите истински вярват в тези, за които гласуват;
  • Ако сме сигурни, че повечето добавени избиратели спрямо предните избори, ще гласуват „правилно“ – така, че след това наистина да бъде съставено правителство.

Хората може да не гласуват, защото нищо от предложеното не им е по вкуса, а не от безотговорност, допълни Делийски.

Той припомни, че основната функция на политическите партии е да осигурят представителство на широки социални групи. Ако те са кръжоци, групи по интереси или „проекти“, съществува опасност да възникне мнението, че партиите са излишни.

Кое е по-важното за нас - представителност или стабилност? – попита още Делийски. - Мнозинство най-лесно се осигурява от мажоритарни избори, но това ли искаме? В други страни се знаят евентуалните мнозинства още преди изборния ден. И това е честно.

А колкото до настоящата ситуация в българския парламент, анализаторът изтъкна:
„Абсурдно е да осъзнаваш, че е необходимо, дори неизбежно да се състави коалиция, а да не предприемаш нищо, за да подпомогнеш този процес.

У нас нямаме голямо предлагане на политика. Обикновено е едно - повече от същото, на което сме свидетели от 15-20 години.

Негласуващите са толкова много и заради липсата на други политики.“

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00