Може ли да има подходящи площадки за всички деца във всички райони на София? Този въпрос си задават много родители, но и през 2023 г. той остава да виси отворен.
Път към отговорите ще търсят днес в зала 3 на Дом на Културата "Красно село" от 18:00 ч. няколко организации, общински съветници, районни кметове, представители на "Екипът на София", на "Спаси София" и политически формации, бизнесмени и други.
Общественото обсъждане е наименувано „Кога децата в София ще имат площадки за игра?“, а модераторът на събитието Снежка Каратотева (▼) от "Сдружение за безопасни детски площадки" разказа повече в студиото на Радио София.
Тя обърна внимание, че някои съоръжения може на пръв поглед да изглеждат добре, но да не отговарят на приетата наредба, която определя стандарта, включително и за безопасност. При пързалки например може да има луфт, който да причини заклещване, трябва да има достатъчна входна и изходна част, за да може детето лесно да спре след спускане, наклонът също е важен.
Някои родители се сдружават, „осиновяват“ детски площадки, но това в момента става без някаква законова основа, а общината не поощрява такива дейности. А би могло, и дори да съдейства с техническо лице, което да консултира при поддръжката и ремонта на съоръженията за игра.
Днес в повечето райони ще е предимно слънчево, но на места в котловините и в равнините ще се задържи мъгливо. След обяд временно видимостта ще се подобрява, но от югозапад облачността, средна и висока, ще се увеличава. Почти тихо време. Максималните температури ще бъдат между 6° и 11°, значително по-ниски в районите с трайна мъгла, в София - около..
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..