Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Красоти и културно-историческо наследство от българския Северозапад влизат във филм с виртуална реалност

Снимка: knigini.com

След редица инициативи, включително и обявяването на Челопек за първото българско село на книгата, от сдружение „Книгини“ започнаха друга кампания, чиято цел е да се красотата и културно-историческото наследство на Северозападна България.

„Смятаме че всеки от нас трябва да вложи честита от себе си в развитието на своя край, родина. Нещата се получават когато се работи със сърце, с душа, с желание. Решихме да представям нашия край по иновативен и атрактивен начин, затова се спряхме на виртуалната реалност“, разказа пред Радио София Мария Дончева от сдружението.

От организацията прилагат различни идеи за набиране на средства за създаване на филм, за който са пресметнали, че трябват 89 хиляди лева.

Кампанията е наречена "Богатствата на Северозапада в 360°. От история към бъдеще за нашите деца".

По думите ѝ филмът ще включва обекти с национална, световна и европейска значимост, някои от които можа и да сме позабравили, но са повод да се гордеем.

Сред разнообразните предвидени локации и обекти за филма са най-голямото тракийско съкровище в света - Рогозенското, корабът музей „Радецки“, eпистоларна тухла на латински език от IV век.

„Чрез възможностите на виртуалната реалност можем да се пренесем векове назад, да се потопим в съответната епоха, а знанието да стане активно и осъзнато. Филмът на български и английски ще е мост към по-младите и чудесна възможност за развитието на туризма“, допълни Дончева.

Стимул на хората от сдружението дава и успехът на първия филм – „Дестинация Враца – величие и красота в 360 °“.

Всеки може да помогне за филма като закупи подарък с кауза, включващ книга и продукт от социалното предприятие на сдружението, както и чрез platformata.bg и с дарителски SMS с кодова дума DMS KNIGINI на номер 17 777 за трите мобилни оператора.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Етрополе

Етрополе като европейски град

Гостуваме на празника на община Етрополе. В началото с нас е  Теодора Ботева, представител на местен бизнес:  

обновено на 30.06.24 в 11:50

За да бъде наистина Дунав „хубав и син“

Тази седмица (на 29 юни) беше отбелязан за поредна година Денят на Дунав под мотото „Да пазим Дунав син“. Всяка една от Дунавските държави беше избрала как да го отпразнува – например, във Видин започна фестивала на изкуствата „Реката“, в Тутракан се проведе конкурс за изработка на творба от естествени материали „Флората и фауната на Дунава“, в..

публикувано на 30.06.24 в 11:23

Текстове на Георги Марков оживяват отново в пиесата "Архангел Михаил"

На 30 юни 2024 г. (неделя) от 19:30 в "Нов театър“ – НДК, ще се изиграе последното представление за сезона на спектакъла "Архангел Михаил" по текстове на Георги Марков. Това е единствената българска пиеса, печелила първа награда за драматургия на театралния фестивал в Единбург (1974). Тя не е била представяна пред българска публика повече от 30..

обновено на 29.06.24 в 16:55
Илия Христов

Историята оживява - Музеят на футболен клуб “Левски"

Разговорът е с Илия Христов - председател на сдружение “Сини сърца”. Именно организацията реализира проекта за Музей на футболен клуб “Левски” . Музеят е открит на 2 октомври 2019 година: Мястото е стадион “Георги Аспарухов” - Герена и в него всеки може да види някои от светините на клуба - учредителния протокол, легендарните трофеи “Улпия..

публикувано на 29.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Старите софийски пазари

Софийски разкази - Старите софийски пазари: "В 1879 населениет вече е пораснало от почти 12 хиляди на цели 20 хиляди. Имало е множество чаршии до северната част на бул.Дондуков (днес - МС и ЦУМ), наблизо е бил и еврейският квартал. Касапската е съвпадала с района на днешния МС - крива уличка с дюкяни, пред които са били изложени части от животни...

публикувано на 29.06.24 в 15:00

Винофония на Варненско лято

Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали -  „Варненско лято“ . Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание: " Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато..

публикувано на 29.06.24 в 14:30
Гена Димитрова с Георги

Адресите на любовта - Гена Димитрова

Прочутата оперна прима Гена Димитрова среща съпруга си когато е студентка в Консерваторията и мие чиниите в мензата, за да се издържа. Тогава по-състоятелните ѝ колежки иронично се подсмихват, но именитата вокална педагожка Лиляна Жабленска им казва веднъж "Сега вие ѝ се смеете, че ви мие съдовете, а един ден може би вие ще миете нейните"...

публикувано на 29.06.24 в 13:55