След редица инициативи, включително и обявяването на Челопек за първото българско село на книгата, от сдружение „Книгини“ започнаха друга кампания, чиято цел е да се красотата и културно-историческото наследство на Северозападна България.
„Смятаме че всеки от нас трябва да вложи честита от себе си в развитието на своя край, родина. Нещата се получават когато се работи със сърце, с душа, с желание. Решихме да представям нашия край по иновативен и атрактивен начин, затова се спряхме на виртуалната реалност“, разказа пред Радио София Мария Дончева от сдружението.
От организацията прилагат различни идеи за набиране на средства за създаване на филм, за който са пресметнали, че трябват 89 хиляди лева.
Кампанията е наречена "Богатствата на Северозапада в 360°. От история към бъдеще за нашите деца".
По думите ѝ филмът ще включва обекти с национална, световна и европейска значимост, някои от които можа и да сме позабравили, но са повод да се гордеем.
Сред разнообразните предвидени локации и обекти за филма са най-голямото тракийско съкровище в света - Рогозенското, корабът музей „Радецки“, eпистоларна тухла на латински език от IV век.
„Чрез възможностите на виртуалната реалност можем да се пренесем векове назад, да се потопим в съответната епоха, а знанието да стане активно и осъзнато. Филмът на български и английски ще е мост към по-младите и чудесна възможност за развитието на туризма“, допълни Дончева.
Стимул на хората от сдружението дава и успехът на първия филм – „Дестинация Враца – величие и красота в 360 °“.
Всеки може да помогне за филма като закупи подарък с кауза, включващ книга и продукт от социалното предприятие на сдружението, както и чрез platformata.bg и с дарителски SMS с кодова дума DMS KNIGINI на номер 17 777 за трите мобилни оператора.
Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..
Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..
Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...