Седем български художнички подреждат свои живописни платна в първата за 2023 г. изложба в галерията на Гьоте-институт България.
Откриването е в 18:00 ч. на 19 януари и ще остане на разположение за разглеждане до 17 февруари.
Името „Понякога тишината“ препраща директно към някои заглавия от подбраните произведения („Тишина“ на Анжела Терзиева, „Наречи нещата в тишина“ на Яна Стойчева). Но в обединяващата тема тишината не е просто липса на звук, но и предпоставка за прозрение, самовглъбеност, интуитивен опит, копнеж по неназовимото, бунт срещу шумния свят, борба за интимност.
▲ Фрагмент от творба на Яна Стойчева
Концепцията за експозицията е на Мирослав Христов и Калия Калъчева.
Сред участничките са още Албена Петкова, Гергана Николова, Елена Велкова, Мариана Танчева, Пламена Димитрова.
„При многото визуални и звукови неща, които се опитват да ни привлекат вниманието, тишината е като спасителен пояс. Решихме, че е доста добра метафора, около която могат да се обединят платната. Тишината е естетически феномен, който е присъства и е третиран в различни изкуства. Някои от авторките са вече утвърдени, въпреки младостта си (бел. ред. - най-младата е родена през 1996 г.)“, отбеляза пред Радио София Мирослав Христов.
„Някои от картините са рисувани специално за изложбата. Подборът беше много сериозен, Харесваме творчеството на тези художнички“, допълни Калия Калъчева.
При закриването на събитието е предвидена и дискусия с участието на доц. д-р Силвия Борисова (БАН) и културолога д-р Кирил Василев (СУ „Св. Климент Охридски“), които ще разговарят върху темата на изложбата.
▲ Фрагмент от творба на Албена Петкова
Двама от култовата група Б.Т.Р. гостуваха в предаването "Добър вечер, София", за да разкажат как протече турнето им из Европа и да съобщят за две предстоящи дати - на юбилейния им концерт “З0 години Б.Т.Р.“ и на премиерата на новата им песен, която вече е факт. За изминалото турне на групата фронтемът на Б.Т.Р Наско разказа, че е минало..
Eксперти, представители на институции и организации от цялата страна участват в Националната младежка конференция „Приобщаващи общества и ролята на младите хора“. Тя се провежда на 31 октомври и 1 ноември 2024 г. в Перник. В рамките на два дни те обсъждат ключови въпроси, свързани с прилагането на Европейската младежка цел №3 „Приобщаващи..
Излезе актуалният календар на официалните празници през 2025 г., пише БГНЕС. Това са официалните празници, които са и неработни дни : 1 януари 2025 – Нова година. 3 март – Ден на Освобождението на България от османско робство. 20 април 2025 – Великден – Възкресение Христово. 1 май – Ден на труда и на международната работническа солидарност. 6..
Удължава се кампанията "Спаси живот в планината", която набира средства за поставянето на автоматични дефибрилатори в 20 високопланински хижи в страната. Целта е да бъдат осигурени животоспасяващи уреди в едни от най-посещаваните хижи в Пирин, Рила, Стара планина, Витоша и Родопите. До момента 10 планински хижи вече са снабдени с автоматични..
Преди да се промени изцяло избирателната система у нас, е необходима промяна на много закони, коментира пред Радио София политическият анализатор Тончо Краевски. По думите му, в момента в България има регистрирани над 100 политически партии. „Няма нищо по-елементарно, надали има някъде толкова лесен режим на създаване на политически партии,..
Денят на народните будители беше отбелязан в новостроящия се православен храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в столичния район "Люлин". Ученици от всички училища на района представиха галерия на открито с портрети и мисли на бележити български будители и есета на тема "Народните будители - вечни и святи". Инициативата е част от кампанията..
Моралът, истината, доброто и красотата в идеалния вариант са синоними, казва медийният експерт и културолог доц. Георги Лозанов, преподавател във ФЖМК и бивш председател на СЕМ. “Истината е, че аз имам малко сложно отношение към идеята за будителството , защото тя предполага, че е останало още от Османския период, че народът е заспал и идват някакви..