Седем български художнички подреждат свои живописни платна в първата за 2023 г. изложба в галерията на Гьоте-институт България.
Откриването е в 18:00 ч. на 19 януари и ще остане на разположение за разглеждане до 17 февруари.
Името „Понякога тишината“ препраща директно към някои заглавия от подбраните произведения („Тишина“ на Анжела Терзиева, „Наречи нещата в тишина“ на Яна Стойчева). Но в обединяващата тема тишината не е просто липса на звук, но и предпоставка за прозрение, самовглъбеност, интуитивен опит, копнеж по неназовимото, бунт срещу шумния свят, борба за интимност.
▲ Фрагмент от творба на Яна Стойчева
Концепцията за експозицията е на Мирослав Христов и Калия Калъчева.
Сред участничките са още Албена Петкова, Гергана Николова, Елена Велкова, Мариана Танчева, Пламена Димитрова.
„При многото визуални и звукови неща, които се опитват да ни привлекат вниманието, тишината е като спасителен пояс. Решихме, че е доста добра метафора, около която могат да се обединят платната. Тишината е естетически феномен, който е присъства и е третиран в различни изкуства. Някои от авторките са вече утвърдени, въпреки младостта си (бел. ред. - най-младата е родена през 1996 г.)“, отбеляза пред Радио София Мирослав Христов.
„Някои от картините са рисувани специално за изложбата. Подборът беше много сериозен, Харесваме творчеството на тези художнички“, допълни Калия Калъчева.
При закриването на събитието е предвидена и дискусия с участието на доц. д-р Силвия Борисова (БАН) и културолога д-р Кирил Василев (СУ „Св. Климент Охридски“), които ще разговарят върху темата на изложбата.
▲ Фрагмент от творба на Албена Петкова
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..
Божидара Симеонова и Емил Рачев са двама музиканти, които представиха в предаването “Добър вечер, София“ тяхната последна песен "Искам". Освен партньори в музиката, те са и най-добри приятели. Автор на парчето е Емил - написал го е в стил рап и е поканил Божидара да участва в него. Запознават се в звукозаписно студио и постепенно..