Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Слънчевите централи за домакинствата - всичко, което трябва да знаем

Снимка: ЕПА/БГНЕС

След като вчера Народното събрание прие законово възможността за монтиране на фотоволтаични системи с до 20 киловата мощност на покриви и без инвестиционен проект, очаква се много хора да насочат вниманието си и инвестициите си в подобни съоръжения.

Сред гласуваните облекчения е и това - монтажът върху еднофамилни и вилни сгради да става само чрез уведомителен режим към главния архитект на съответната община и към електроразпределителното дружество, след като инсталацията започне да функционира и е присъединена към електропреносната система.

Това не е окончателното облекчение, но дано тези решения влязат в сила час по-скоро. По предишните условия много от желаещите граждани нямаше да могат да кандидатстват. След приетите промени практически потребителите, които искат да участват в програмата, не е необходимо да извършват всички стъпки за изваждане на множество документи, процесът ще се забърза поне с един до два месеца“, коментира пред Радио София Веселин Тодоров (▼), създател на „Соларна Академия България“ (Solar Academy).


По изчисление на Министерството на енергетиката средствата за рефинансиране ще стигнат за около 10 000 домакинства. Затова за одобрение ще се прави подбор. При него, например, автоматично ще отпадат кандидати, на чийто адрес има регистрирана неправителствена организация или фирма, дори и тя да не функционира, обясни Тодоров.

Сред другите критерии е изискването жилището на физическото лице да е основно.

Като неправителствена организация Соларната академия вече получава множество запитвания от страна на граждани за процедурата и по конкретни казуси. Голяма част от въпросите се пренасочват към ресорното министерство. Възможно е част от декларираните критерии да бъдат проверявани от инспектори.

Програмата изключва къщите, които в момента се отопляват на газ, обърна внимание Тодоров и според него това не е правилно.

Съществуват и други подводни камъни в процедурата, свързани със сроковете за издаване на някои от документите.

Програмата за рефинансиране на инвестиции във фотоволтаични централи за собствени нужди ще стартира след броени седмици. Според нея при вложени до 15 хиляди лева от домакинство, отговарящо на критериите, държавата ще покрива до 10 хиляди лева.

Веселин Тодоров подчерта че редът е следният: първо кандидатът се одобрява по подадените от него документи, след това той изгражда съоръжението със собствени средства и чак след това му се възстановява част от сумата.

Специалистът силно препоръча, когато се прави подобна инвестиция, хората да предвидят батерия, с която по-добре ще се съхранява и оползотворява слънчевата енергия. Това е най-добрият подход.

Тодоров призна, че в момента инвестиция в соларна система от страна на частно лице, трудно се избива, за разлика от фирмите. Обяснението е, че битовите потребители са все още на регулиран енергиен пазар. Рано или късно, това ще се промени.

Някой от банките вече са реагирали и предлагат продукти, свързани с финансиране на подобни проекти.

За още подробности чуйте целия разговор на Антония Каменичка.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пациенти настояват за скрининг за диабетна ретинопатия у нас

В България липсва програма за ранно откриване на диабетна ретинопатия. Това е най-честата причина за необратима слепота при хората с диабет в трудоспособна възраст. Диабетното очно заболяване възниква директно в резултат на хронични високи нива на кръвната захар, причиняващи смущения в нормалната функция на всички части на окото. Спектърът на диабетното..

публикувано на 14.11.24 в 09:22

Една сграда е енергийно ефективна, когато отговаря на съвременните изисквания за това

Сградите в България, строени през 80-те и 90-те години на ХХ век, са построени без да се обръща сериозно внимание на енергийната ефективност. Примери за това са сградата на НДК, Зоопаркът в София, включително и много жилищни сгради.  “Сградите, строени в миналото са отговаряли на определени правила, които са конкретни за съответното време. В течение на..

публикувано на 14.11.24 в 09:04

Световната здравна общност отбелязва 14 ноември като ден за борба с диабета

Всяка година Световната здравна общност отбелязва 14 ноември като ден за борба с диабета – хронично заболяване, което протича с повишени стойности на глюкоза в кръвта. Заболяването е определено като социално значимо заради високата честота, с която се среща. Разпространението му придобива мащабите на световна епидемия - от него страдат над 360..

публикувано на 14.11.24 в 08:15

Безплатни консултации за хора с диабет и риск от диабет ще се извършват в ИСУЛ

Безплатни консултации за хора с диабет и риск от диабет ще се извършват в болница „Царица Йоанна - ИСУЛ“, съобщават от лечебното заведение. Консултациите ще бъдат на 14 и 15 ноември 2024 г. в кабинет 214, между 12.00 и 16.00 ч. Желателно е предварително записване на тел. 02/9432 433 (между 8.30 и 13.00 ч.). По време на прегледите на пациентите ще бъдат..

публикувано на 14.11.24 в 07:55

Облачно и с повсеместни валежи от дъжд и сняг

През днешния ден ще бъде облачно и с повсеместни валежи от дъжд, на повече места и по-значителни по количество в Западна и Централна Северна България. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология.  Температурите ще са без съществен дневен ход. Минималните ще са предимно между 1° и 6°, а..

публикувано на 14.11.24 в 07:25

"Форум", 13.11.24: Как това НС да направи бюджет за влизане в еврозоната и въобще – бюджет...

Темите на днешния "Форум", по които разсъждаваха адв. Мария Петрова и Стоян Панчев, бяха: Бюджет 2025 Реформата в здравеопазването "Спаси София" постави условия (ултиматум), за да остане в управлението на столицата Как социалните медии и платформи повлияха на изборите в САЩ и победата на Тръмп Според адв. Петрова решението..

публикувано на 13.11.24 в 18:40

Авария остави без парно големи части на столицата

Авария остави от тази сутрин без парно и топла вода част от центъра на София, кварталите "Банишора", Зона Б-5, Зона Б-19 и част от квартал Зона Б-18, съобщават на сайта си от "Топлофикация-София".  Очаква се топлоподаването да бъде възстановено до 8.30 ч. сутринта на 15 ноември. Без топлоподаване заради аварии са също част от абонатите на квартал..

публикувано на 13.11.24 в 18:03