Основните идеи за понятието за виртуалното от древността до днешната метавселена ще представи Николай Генов тази вечер на специална лекция пред публика в галерия КО-ОП.
Темата на лекцията е "Виртуалното, реалното и фантастичното".
На нея ще бъдат представени основните идеи от дисертацията на Генов “Виртуалният човек. Опит върху Фантоматиката”.
▲ Николай Генов Снимка: Ива Стефанова
Събитието е в рамките на изложбата “Предели на възможното. Между виртуалното и реалното” и ще ни покаже допирните точки между теорията и практиката на виртуалното - колко близо са те помежду си и каква е дистанцията на научната фантастика спрямо ежедневието ни.
Генов ще представи философски аспект на виртуалното, развитието на понятието и ще проследи как се развива в научнофантастичната литература.
Гостите на събитието ще могат да участват в дискусия за виртуалното и същевременно ще могат да го изпитат, като видят какво е нивото на този тип технология във виртуалния свят.
Ще бъде представена и книгата на Николай Генов “Виртуалният човек. Опит върху фантоматиката”, публикувана през 2022 година. В нея авторът се опитва да изолира понятието виртуално с речника на Станислав Лем - фантоматично е цялостното поглъщане на човек от една симулация, а според Генов ние изоставаме в това отношение и за да достигнем фантоматичното, това би означавало да загубим човешкото, до някаква степен. Според него човешкото не може да бъде заличено, защото винаги трябва да има един жизнен минимум, а той избира този жизнен минимум да бъде човешкото тяло.
“За да има потапяне, трябва да има едно тяло, което се потапя. Въпросът е какво ще запазим от човешкото, въвличайки се в тази надпревара с машините?”
Според Николай Генов научната фантастика много често е спрягана за пророк, но като всяка литература се занимава с възможните светове. За него в това отношение, по-важната функция на научната фантастика е диагностичната.
“По-важно е да мислим за настоящето докато четем научната фантастика и какво от настоящето можем да проектираме там. Така правят и великите автори на научна фантастика - те проектират настоящето, удължават го. Но по-важния въпрос е какво се случва сега.”
Входът за лекцията от 18:30 е свободен.
Чуйте повече в разговора с учения.
Безплатни профилактични урологични прегледи ще се провеждат през юни т.г. в общинската МБАЛ "Княгиня Клементина" (известна и като Пета градска болница), съобщиха от Столичната община. Всеки работен ден в следващия месец от 12:00 ч. до 14:00 ч. д-р Младенов и д-р Лазаров ще приемат предварително записани пациенти в кабинет № 237 на втория етаж..
Софийският маратон привлича много хора да спортуват – включително и деца, припомни пред БНР-Радио София една от най-успешните български състезателки по лека атлетика Милица Мирчева, която преди дни официално пое поста спортен директор на Софийския маратон (Wizz Air Sofia Marathon). Най-голямото маратонско събитие в България тази година..
"Не знаех, че предложението да оглавя Агенция "Пътна инфраструктура" има срок. Това не ми е детска мечта. Аз подходих с уважение , отговорих официално. Г-н Иванов (министъра на регионалното развитие Иван Иванов – бел. ред.) вчера дори не ми се обади да поговорим. Не бих си позволила да покажа точно каква е комуникацията с него и той трябва..
Преди обяд над по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. По-значителна ще е облачността над Североизточна България и крайните южни райони. След обяд над много райони ще се развива купеста облачност и на места ще превали краткотраен дъжд. Ще духа умерен и временно силен северозападен вятър. Максималните температури ще бъдат..
Тази седмица на "Форум" започва от вторник. Двойката коментатори този път са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН, и Атанас Радев – политолог, председател на Националния младежки форум. Провокирани от водещия Лъчезар Христов, те обсъждаха следните теми: "ДПС-Ново начало" обяви край на разделението . Какво..
Как се почиства планина от автомобилни гуми? Как се премества, когато не е на място? Отговор на тази въпроси дават доброволци от Перник, които вече през миналия месец показаха "как се прави". Пред БНР-Радио София Мирослав Бонев разказа за поредната акция по почистване и облагородяване на обществено пространство - на 30 май, петък, от 10:00. Става..
6,4% от населението на България или общо 334 287 души се лекуват от заболявания на щитовидната жлеза, съобщиха от Българското сдружение по тиреодея и паратиреодея (БСТП), Българското дружество по ендокринология (БДЕ) и сдружение ВИОМ, по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза (25–31 май). По..