Необходима е програма за дългосрочно планиране на ремонтите в София. Това каза пред Радио София Калоян Карамитов от „Екипът на София“. Той добави, че сега действащият модел на планиране година за година не е работещ и не е от полза на гражданите.
„Добре е да се разбират големите ремонти за един град не за няколко месеца напред, а да има план напред, поне за инфраструктурните обекти. Това трябва да влиза в една по-голяма рамка, т.е. да знаем общите цели на града за след 10, 20, 30 години“, обясни Карамитов.
По думите му, има нужда от план за всеки квартал, който да бъде съобразен с това дали може да поеме натоварването, което големите планове му предвиждат. Затова е добре да има анализи за всеки квартал по отделно.
„Да се види за всеки един квартал, спрямо трафик, спрямо застрояване, спрямо достъп до зелена система какви са тези показатели, за да се види дали в този квартал може повече да се строи. Целта е да могат градоустройствените решения да следват анализите“, каза експертът от „Екипът на София“.
По думите му, няма критерии, по които да е ясно кои улици ще се ремонтират и как са избрани. От „Екипът на София“ са стартирали съвместна работа с районите „Слатина“ и „Лозенец“, за изработка на пространствени анализи.
„Нашият екип има опит с това и ние използваме набор от различни критерии. Знаем, че голяма част от тротоарите имат нужда от обновяване, но е добре, когато ресурсът е ограничен да се фокусира само върху най-важните, най-приоритетните“, добави Калоян Карамитов.
По отношение на стратегията "София 2050“, която би направила от София адаптивен град, управляващ умело ресурсите си и включващ гражданите в решенията за бъдещето, Карамитов уточни, че са били изготвени два документа. Единият е за дългосрочната визия за София, а другият за няколко години напред.
„Сложихме конкретни мерки и проекти, които да бъдат осъществени, за да го няма това усещане, че всичко е много имагинерно, много далече и не ни засяга. Интересното е, че СОС прие едната – по-дългосрочната, което от една страна е добре, защото в него е заложено да се развива градския транспорт, а колите да бъдат оставени на заден план“, обясни Карамитов.
Според него, ремонтите на тротоарите трябва да започват от тези, които се намират около училища, детски градини и лечебни заведения. По думите му, тази инициатива вероятно ще се осъществи, тъй като е предвидено София да вземе заем от 50 млн. евро от ЕИБ, които ще бъдат насочени само към пешеходна инфраструктура.
В днешното издание на "Форум" седмичните коментатори се спряха на следните теми: 4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В деня, когато трябваше да се проведе тази своеобразна протестна акция, една от големите търговски вериги обяви големи промоции. Само символичен ли е..
Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България, обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) . Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..
Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..
Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..
В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет , с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си. Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..
Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..
На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..