Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деца с приемни родители са най-близко до семейната среда

Има отлив от кандидати за приемно семейство, отбеляза Диана Минчева от фондация "За нашите деца"

Снимка: архив

Приемната грижа за деца, макар и временна мярка, е доказала своята значимост и важност. Тя е най-близка до семейната форма и предоставя всичко необходимо за правилното и пълноценно развитие на детето като личност.

Приемните родители обаче нямат социална сигурност, защото са на граждански договор. Тази дейност продължава да се финансира не от държавата, а на проектен принцип.

Това обясни пред Радио София Диана Минчева, ръководител на Център по приемна грижа към фондация "За нашите деца":

„След настаняването в приемно семейство наблюдаваме страхотен напредък в общото развитие, това впечатлява и семейството, и нас, специалистите. Наваксват се дефицити от миналото. Започва се с физическите данни, детето преживява първата прегръдка, първите игри, усмивки. Изобщо, индивидуалният модел на обгрижване е много по-различен от този в институциите.“

Най-честият профил на приемно семейство се оформя от хора на средна възраст, със средно образование, от малки населени места, които вече са отгледали своите биологични деца.

През 2022 г. Центърът по приемна грижа към фондация "За нашите деца" е съдействал за настаняването на 32 деца настанени в 24 семейства.

Диана Минчева разясни процедурата за одобряване на семейство за приемна грижа. И подчерта, че за съжаление се наблюдава се отлив, семействата са демотивирани, пред тях има много предизвикателства. Сред тях е неуважението на професията приемен родител. Някои хора виждат в такива семейства печалбари.

Услугата може да е краткосрочна – до 1 година, при временни трудности на биологичното семейство, и дългосрочна.

По думите на Минчева приемното семейство изпълнява ролята на родител, но не поема пълните родителски права – това е в прерогативите на държавните институции и органи.

Профилът на доброволните приемни семейства не се различават много от професионалните.

НПО-секторът провежда свои кампании за популяризирането на тази дейност и набирането на приемни родители, но е нужда национална кампания, допълни още Минчева.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историческият музей в Самоков вече е и с виртуален достъп до експозициите

"Все пак това е бегло запознаване с богатите ни експозиции, създавани десетилетия", вметна директорът и припомни за образователните програми и практически занятия, които се изпълняват с участието на млади хора. В момента музейните служители работят усилено за отваряне и на дигитална библиотека. Предстои да бъде оборудвана нова зала,..

публикувано на 31.10.24 в 18:59

Как да избегнем интернет измамите при онлайн пазаруването

Кръгла маса на тема: "Измамите в интернет – новата пандемия“ организираха Патентно ведомство на Република България, Комисията за защита на потребителите и Европейски потребителски център – България.  Дискусионният форум бе със специалното участие на Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП). По време на кръглата маса..

публикувано на 31.10.24 в 17:49

Задържаният за убийството на жена в кв. “Младост” остава за постоянно в ареста

Задържаният за убийството на 77-годишната жена от столичния квартал “Младост” Михаил Ценков остава за постоянно в ареста.  Софийският градски съд определи най-тежката мярка за 41-годишния рецидивист, който е осъждан за грабежи и изнасилване, а преди по-малко от 2 месеца е излязъл от затвора, където е излежал 19-годишна присъда за убийство.  Ценков е..

публикувано на 31.10.24 в 17:33

Нов център на EIT у нас поставя България на европейската карта на иновациите

Европейският институт за иновации и технологии (EIT) , орган на Европейския съюз, започва най-новия си съвместен център в България . Чрез свързването на регионални участници, иноватори и партньори с най-голямата иновационна екосистема в Европа, новият RIS център на общността на EIT ще засили сътрудничеството между водещи бизнес,..

публикувано на 31.10.24 в 17:16

"Джобен фестивал" с есенно издание от 1 до 3 ноември

В три поредни дни, от 1 до 3 ноември, в "Ателие Пластелин" ще се състои есенното издание на "Джобен фестивал". Той се организира два пъти годишно и включва в себе си всички сфери на изкуството. Фестивалът навършва 12 години, каза пред Радио София създателят му Светослав Николов. "В началото си мислех, че това ще бъде поредното нещо,..

публикувано на 31.10.24 в 16:16

Защо е важно часовете на учениците в малките класове да започват по-късно?

Първият учебен час да започва в 9 часа, а не в 7,30 или 8 часа , настояват родители на ученици от първи до четвърти клас. От поне 10 години Асоциация "Родители" застъпва по-късното започване на класната работа и настоява всички училища да преминат на едносменен режим на обучение , за да може това да стане реалност. "Когато повдигаме..

публикувано на 31.10.24 в 15:42
Строителите работят по Сектор А на бъдещия стадион.

Започнаха изкопните работи по Сектор “А” на стадиона на ЦСКА-София в Борисовата градина

От ЦСКА София и “Главболгарстрой” показаха на медиите прогреса по строежа на стадион “Българска армия”. Строителството върви с доста добри темпове, като е съобразено с опазването на екоравновесието в Борисовата градина и се стреми към минимално влияние върху околната среда в парка. “Всички фази на проектиране са завършени, сега предстои най-хубавата..

публикувано на 31.10.24 в 14:43