Приемната грижа за деца, макар и временна мярка, е доказала своята значимост и важност. Тя е най-близка до семейната форма и предоставя всичко необходимо за правилното и пълноценно развитие на детето като личност.
Приемните родители обаче нямат социална сигурност, защото са на граждански договор. Тази дейност продължава да се финансира не от държавата, а на проектен принцип.
Това обясни пред Радио София Диана Минчева, ръководител на Център по приемна грижа към фондация "За нашите деца":
„След настаняването в приемно семейство наблюдаваме страхотен напредък в общото развитие, това впечатлява и семейството, и нас, специалистите. Наваксват се дефицити от миналото. Започва се с физическите данни, детето преживява първата прегръдка, първите игри, усмивки. Изобщо, индивидуалният модел на обгрижване е много по-различен от този в институциите.“
Най-честият профил на приемно семейство се оформя от хора на средна възраст, със средно образование, от малки населени места, които вече са отгледали своите биологични деца.
През 2022 г. Центърът по приемна грижа към фондация "За нашите деца" е съдействал за настаняването на 32 деца настанени в 24 семейства.
Диана Минчева разясни процедурата за одобряване на семейство за приемна грижа. И подчерта, че за съжаление се наблюдава се отлив, семействата са демотивирани, пред тях има много предизвикателства. Сред тях е неуважението на професията приемен родител. Някои хора виждат в такива семейства печалбари.
Услугата може да е краткосрочна – до 1 година, при временни трудности на биологичното семейство, и дългосрочна.
По думите на Минчева приемното семейство изпълнява ролята на родител, но не поема пълните родителски права – това е в прерогативите на държавните институции и органи.
Профилът на доброволните приемни семейства не се различават много от професионалните.
НПО-секторът провежда свои кампании за популяризирането на тази дейност и набирането на приемни родители, но е нужда национална кампания, допълни още Минчева.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...