Приемната грижа за деца, макар и временна мярка, е доказала своята значимост и важност. Тя е най-близка до семейната форма и предоставя всичко необходимо за правилното и пълноценно развитие на детето като личност.
Приемните родители обаче нямат социална сигурност, защото са на граждански договор. Тази дейност продължава да се финансира не от държавата, а на проектен принцип.
Това обясни пред Радио София Диана Минчева, ръководител на Център по приемна грижа към фондация "За нашите деца":
„След настаняването в приемно семейство наблюдаваме страхотен напредък в общото развитие, това впечатлява и семейството, и нас, специалистите. Наваксват се дефицити от миналото. Започва се с физическите данни, детето преживява първата прегръдка, първите игри, усмивки. Изобщо, индивидуалният модел на обгрижване е много по-различен от този в институциите.“
Най-честият профил на приемно семейство се оформя от хора на средна възраст, със средно образование, от малки населени места, които вече са отгледали своите биологични деца.
През 2022 г. Центърът по приемна грижа към фондация "За нашите деца" е съдействал за настаняването на 32 деца настанени в 24 семейства.
Диана Минчева разясни процедурата за одобряване на семейство за приемна грижа. И подчерта, че за съжаление се наблюдава се отлив, семействата са демотивирани, пред тях има много предизвикателства. Сред тях е неуважението на професията приемен родител. Някои хора виждат в такива семейства печалбари.
Услугата може да е краткосрочна – до 1 година, при временни трудности на биологичното семейство, и дългосрочна.
По думите на Минчева приемното семейство изпълнява ролята на родител, но не поема пълните родителски права – това е в прерогативите на държавните институции и органи.
Профилът на доброволните приемни семейства не се различават много от професионалните.
НПО-секторът провежда свои кампании за популяризирането на тази дейност и набирането на приемни родители, но е нужда национална кампания, допълни още Минчева.
Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..
Тя е един от създателите на списание ЛИК, журналист, преводач на поредицата за Хари Потър, на Антъни Бърджес, на Джон Фаулс и още десетки книги. Той е математик и информатик, въвел изкуствения интелект в България през 70-те години на ХХ век. В професионално отношение, Мариана Екимова-Мелнишка и доц. д-р Александър Геров са като масло и вода...
За трета поредна година фонадация "От нас зависи" кани всички деца на "Голямо великденско боядисване на яйца": Събитието ще се проведе на 19 април от 11:00 до 15:00 ч. в Каньон парк в Младост 3 и е със свободен достъп. Точно както и предишната година екипът на фондация „От нас зависи“ е предвидил и работилници, музика, танци, спортни игри и..
Мобилното ни студио е на Sofia Spring Fest – Пролетният фестивал на София, където се срещаме с организатори и участници в събитието: Мадлен Христозова :е част от организаторския екип: Финалният ни акцент е с редактора Христина Иванова: "Всеки малък жест е важен".
Часове след Международния ден на хайку поезията в студиото на БНР-Радио София гостува съвременният български поет, писател и музикант Петър Чухов . Българското хайку през последните години заема достойно място на. По думите му у нас хайку общността е организирана от 2000 г. Постепенно от ентусиазирана група хора хайку поетите са..
Март е вторият най-топъл в света, с глобална средна температура от 14,06 °C (с 0,65 °C над нормата за периода 1991–2020 г.) За Стария континент средната температура от 6,03 °C през март е с 2,41 °C по-висока от нормалното. Това коментира пред БНР-Радио София експертът Николай Петков . По думите му, в България месецът беше..