Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вълшебният свят на пчелите през погледа на Васил Неофитов

Снимка: Радио София

На 10 февруари Българската православна църква почита св. Харалампий Магнезийски, който е смятан за покровител на меда и пчеларите. В църковната обредност съществува традицията, в днешния ден да се носи мед в църквата. Отслужва се специална литургия за освещаването му, а осветеният мед се отнася в дома и всеки го ползва като лек през цялата година.

Васил Неофитов e пчелар, който е наследил занаята от дядо си. Още от малък е потопен във вълшебния свят на пчелите, каза той пред Радио София.

„Моят дядо беше много запален пчелар. Имаше пчелин в с. Рударци и аз от много малък се докоснах до света на пчелите и медопроизводството. Той съвсем целенасочено искаше аз да наследя това нещо, като дейност, която по някакъв начин хем да помага на пчелите, хем да се събира и мед“, добави Васил Неофитов.

През годините, най-големият брой кошери, които семейството му има е около 70. Признава, че последните зими са били много тежки за пчелините. Той наблюдава значително намаляване на броя на пчелите в екосистемата. През миналата година се оказва, че семейството му е останало само с един кошер. Васил започва бавно да ги възстановява и в момента се грижи за 7 кошера с пчели.

„Един от основните проблеми, който аз съм забелязал е, че има нерегламентирано пръскане с препарати върху овошки и растения, което има как да се предотврати, ако има регламентираност“, казва пчеларят.

Освен с производство на мед, Васил Неофитов е и музикант. Майка му е пианистка и от малък свири на пиано, в последствие и на китара, и барабани. Баща му е пял в Хора на момчетата в Пловдив, а баба му в хор в Перник.

„От дядо ми наследих любовта към пчелите, пък от всички останали любовта към музиката. Най себе си се чувствам в композирането на музика“, добави Васил Неофитов.

Има около 60 авторски песни и не обича да се ограничава стилово.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всяка година успяваме да докараме нови почитатели

Мариана Карпатова представя поредния шести фестивал " Неотъпкана пътека " и детския лагер преди него: "Свързана съм с фестивала от самото начало. Израснала съм там. От 2018 съм част от инициативната група, до Лора Чекоратова. Районът ни е толкова прекрасен, всички колеги, част от фестивала, са влюбени в Ковачевица и Гоце Делчев. Мястото никога не..

публикувано на 16.06.24 в 11:52
Николай Ламбрев-Михайловски

Пиша, защото мълча

Театралът Николай Ламбрев-Михайловски за четвъртата си книга "Безсънни треви": "Видях се в 4 огледала след анализа на първата ми книга от Михаил Неделчев. Митко Новков представи сега втората. Вяра, надежда, благодарност, надежда, обичана, мечта, сънища, деца, смърт. Пиша, защото мълча. Това са едни по-дълги или по-къси стихотворения. Започнах с..

публикувано на 16.06.24 в 11:12

Общуването с Джейкъб Колиър е страшно лесно

"Мистерията на българските гласове" с Джейкъб Колиър на "А to jazZ" - подробности от Бояна Бункова: "Това бе дълъг процес. Беше изразил желание за колаборация още в 2019. В началото на 2020 му писах и получих веднага отговор. Идеята започна от съвместни записи, но те ще са в деня след концерта. На самия концерт ще има и нови произведения на Георги..

публикувано на 16.06.24 в 10:25

Историята оживява - професор Иван Дуйчев

Мъдрите хора казват “Познаването на историята е ключът към доброто бъдеще за един народ.”  А когато говорим за българската история през вековете, има една личност, която излъчва светлина в тъмата и ни дава самочувствие. Тази личност е професор Иван Дуйчев.  За неговите живот и работа ще ни сподели друг дългогодишен учен, филолог, експерт в..

обновено на 16.06.24 в 09:10
 Марин Лесев

Софийски разкази - Българските кулинарни традиции

Марин Лесев е днешният ни гост. Кое е традиционна кухня и защо се среща и скандинавска кухня в българските кулинарни книги, които той колекционира? Колко са видовете мусака? Чуйте го: "Колекцията ми на печатни издания на кулинарна тема е по-голяма от тази в Рекордите на Гинес. Най-старата на български е с 90% преводна литература. Кулинарите ни са..

публикувано на 15.06.24 в 15:00
Теодор Траянов

Адресите на любовта - Теодор Траянов

Поетът Теодор Траянов е обожествяван от любимата си Поетът-символист Теодор Траянов „живял в грях“ 14 години с актрисата и поетеса Дора Дюстабанова. От мига на тяхното запознанство, тя е убедена, че е създадена да обича и да служи на големия талант. Тяхната връзка била любима клюкарска дъвка на столичния бомонд, понеже литераторът бил женен и..

публикувано на 15.06.24 в 14:00

Какво е безценното за всеки

The Sofianer се завръща! Отново търсим най-впечатляващите творби, които описват София. Този път темата ни е: Какво е безценно за теб в София – интервю с Бистра Иванова от Мулти-Култи: "Получаваме вече първите творби на артистите. Познаваме легендарните корици на Ню Йоркър, станали част от публичния живот. Има течение на световни градове, които..

публикувано на 15.06.24 в 11:30