Софийският университет "Св. Климент Охридски" се готви за отбелязване на 135-годишнината от основаването си. Той е създаден на 1 октомври 1888 година като висш педагогически курс. Централната част на сградата му е построена с дарение на братята Евлоги и Христо Георгиеви на стойност 6 милиона златни лева.
Първият ректор е големият български езиковед и учен акад. Александър Теодоров-Балан.
Основните прояви за годишнината ще са в началото на октомври т.г. и около патронния празник на Алма Матер - на 25 ноември".
Но вече започна изготвянето на сборник, наречен „Университетът на бъдещето“, с авторски текстове на възпитаници на Алма Матер. Съставители са зам.-деканът на Факултета по славянски филологии проф. д-р Амелия Личева, и доц. Дария Карапеткова.
„Годишникът на Софийския университет даде повод да си дадем сметка какво имат възпитаниците да кажат по отношение на своя опит във висшето училище. Тази традиция произведе вече два прекрасни сборника (за 125-ата и 130-ата годишнина). В тях събрахме лични спомени и случки на различни поколения възпитаници. Те разказаха изключително интересни и забавни истории от своето пребиваване в университета. Естествено стигнахме до необходимостта да поразсъждаваме малко по-визионерски, с проекция в бъдещето и така се роди идеята за темата на новия сборник. Предлагаме я на вниманието на всички, които искат тази година да се включат – „Университетът на/в бъдещето“, обясни пред Радио София доц. Дария Карапеткова (►).
Та подчерта, че двата сборника до този момент са резултат от тяхната инициативност, но и от спонтанно потърсилите ги възпитаници, които добросъвестно са подходили и предложили свои спомени. Получил се е неочакван колаж от физиономии, популярни и по-малко известни имена, както и разкази, отразяващи епохите на съответните сюжети.
Инициаторите са предложили (незадължителни) въпроси за кандидатите за тазгодишния сборник "Университетът на бъдещето". Например: Кога завършихте СУ и с какви спомени свързвате следването си? Смятате ли, че сте взели от следването всичко, което е можело? Оттогава връщали ли сте се в Университета? Как изглежда той за Вас с днешна дата? Важни ли са за публичния образ на СУ думите, с които говорим за него? Плаши ли Ви навлизането на изкуствения интелект в света ни? Каква е Вашата препоръка към днешните студенти? Какъв трябва да е Софийският университет след 50 години?
За още подробности чуйте разговора на Христина Иванова.
Ако сте завършили СУ "Св. Кл. Охридски" и искате да участвате в томчето със свои разсъждения, може да пишете на адреса: godishnina@abv.bg, заедно с име, специалност, година на дипломиране и имейл за контакт. Не се бавете.
На 1 ноември отбелязваме Деня на народните будители! В този ден отдаваме почит към делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал. Славата на пръв будител носи Паисий Хилендарски. Сред най-почитаните са Свети Иван Рилски, Владислав..
Днес преди обяд в равнинната част от страната все още ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Към обяд видимостта ще се подобри и облачността ще се разкъса и намалее до предимно слънчево. В останалата част от страната ще преобладава слънчево време с разкъсана висока облачност. Ще духа слаб, в Дунавската равнина умерен вятър от..
"Все пак това е бегло запознаване с богатите ни експозиции, създавани десетилетия", вметна директорът и припомни за образователните програми и практически занятия, които се изпълняват с участието на млади хора. В момента музейните служители работят усилено за отваряне и на дигитална библиотека. Предстои да бъде оборудвана нова зала,..
Кръгла маса на тема: "Измамите в интернет – новата пандемия“ организираха Патентно ведомство на Република България, Комисията за защита на потребителите и Европейски потребителски център – България. Дискусионният форум бе със специалното участие на Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП). По време на кръглата маса..
Задържаният за убийството на 77-годишната жена от столичния квартал “Младост” Михаил Ценков остава за постоянно в ареста. Софийският градски съд определи най-тежката мярка за 41-годишния рецидивист, който е осъждан за грабежи и изнасилване, а преди по-малко от 2 месеца е излязъл от затвора, където е излежал 19-годишна присъда за убийство. Ценков е..
Европейският институт за иновации и технологии (EIT) , орган на Европейския съюз, започва най-новия си съвместен център в България . Чрез свързването на регионални участници, иноватори и партньори с най-голямата иновационна екосистема в Европа, новият RIS център на общността на EIT ще засили сътрудничеството между водещи бизнес,..
В три поредни дни, от 1 до 3 ноември, в "Ателие Пластелин" ще се състои есенното издание на "Джобен фестивал". Той се организира два пъти годишно и включва в себе си всички сфери на изкуството. Фестивалът навършва 12 години, каза пред Радио София създателят му Светослав Николов. "В началото си мислех, че това ще бъде поредното нещо,..