Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СОС на 23 февруари ще обсъжда и гласува доклади с предложения

Улици в София ще носят имената на първия български радиоговорител и на видни юристи

Председателят на СОС Георги Георгиев
Снимка: Facebook/Георги Георгиев

Председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев предлага софийски улици да носят имената на изтъкнати учени юристи. А общински съветници от всички политически групи го подкрепят и са вносители на доклади за това.

Предложено е улица "412" в район „Младост“ да носи името на изтъкнатия юрист проф. Петко Венедиков. Той е сред най-разпознаваемите имена от плеядата бележити български юристи със своя стегнат, ясен и обоснован начин на разсъждение и изразяване.
Петко Венедиков завършва Юридическия факултет на Софийския университет ,,Св. Климент Охридски", правни и държавни науки, през 1928 г. През същата година постъпва като доброволен асистент по римско право, а през 1932 г. става редовен доцент и започва да води лекционния курс. От 1936 г. преподава като професор в Софийския университет. В периода 1937-1950 г. е ръководител на Катедрата по римско право в Юридическия факултет на Софийския университет. Впоследствие правото му да преподава е отнето и е отстранен по политически причини. Декан е на Юридическия факултет на Софийския университет в периодите 1940- 1941 г. и 1943-1944 г. Чете курсове по Римско право, Българско гражданско право, Вещно право. Облигационно право, Семейно и наследствено право. Адвокат е в Софийската колегия в периода 1930-1962 г. Член е на Съюза на юристите в България от 1966 г. Член-секретар на кодификационния съвет при Министерство на правосъдието (1935). Носител е на Кирилометодиевиската награда на Академията на науките (1937 г.)

В доклада си председателят на СОС предлага улица "5037" в район „Искър“ да носи името на проф. Иван Апостолов – голям български учен и правист. Той е роден в гр. София на 2 април 1910 г. През 1932 г. завършва Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски", след което специализира в Германия и Италия. Избран е за редовен доцент по гражданскоправни науки през 1938 г. на 28 години, с хабилитационния си труд „Правни сделки с действие в чужд правен кръг" в Катедрата по гражданско право на Юридическия факултет на Софийския университет. През 1941 година става професор и декан (1942-1943) на Юридическия факултет. По политически причини е отстранен от преподавателска дейност през 1949-а. След отстраняването му от университета, между 1950 и 1975 г. е адвокат в Софийската адвокатска колегия. При упражняването на адвокатската професия често е ангажиран да представлява български държавни дружества в задгранични спорове пред чуждестранни държавни съдилища и арбитражи. Арбитър е в Международния арбитраж към Българската търговско-промишлена палата (1968-1980). Също така е и арбитър в Международния морски арбитраж в Монако. Неговата богата надареност се изявява в много области - от една страна, задълбочен изследовател и преподавател с аналитична мисъл, а от друга страна, адвокат и международен арбитър с изключителен международен авторитет, ценен сътрудник на Министерството на външната търговия, както и на много външнотърговски организации.

Общинският съветник д-р Антон Койчев предлага безименна улица в район „Студентски“' да носи името на първия български радиоговорител Петър Витанов. Той е роден през 1907 г. Завършва риторика и дикторско майсторство в Италия. Витанов е първият български радиоговорител назначен на щатна работа в Радио София, във време, когато медията е възприемана като „истинско чудо“. Личността на Петър Витанов (►) е неизменно свързана с развитието на радиото у нас и върви редом с имената на Панайот Христов, по-известен като Сирак Скитник и първите говорители - Мария Попова, Венча Добрева, Ксения Дабнишка, Цветанка Антонова и Невена Куманова. Витанов е автор на книгата „Радио София в снимки и репортажи“, 1940 г. - безценен исторически извор за ранните години на радиото у нас. Получава втора награда на Европейската асоциация за радиоразпръскване в класирането на европейските говорители от всичките национални радиостанции и това е признание не само за неговия глас, но признание и за България. Петър Витанов записва репортажите си на плочи. Става истинска звезда, когато предава на живо царските стрелкови маневри през 1937 и 1938 г., които демонстрират динамичното развитие на българската армия. Като репортер отразява скръбта на българския народ по времето на погребението на Н. В. Цар Борис III, което според мнозина, ще му коства много впоследствие. Уволнен е от радиото на 30.09.1944 г., а в последствие обявен за враг на народа. Синовете му - Милко и Божидар Витанови са изпратени в лагери. 

Още нещо за Петър Витанов вижте тук.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възстановяват топлоподаването в 9-те засегнати от авария квартали до неделя на обяд

До 12.00 ч. на 16 февруари, трябва да бъде възстановено парното и топлата вода на 9-те засегнати от голяма авария софийски квартали, съобщават от "Топлофикация София". От там допълват, че екипите на дружеството работят без прекъсване по предварително установения график и полагат максимални усилия за по-бързото възстановяване на топлоподаването...

публикувано на 14.02.25 в 15:04

Насрочват 12 дни за засаждане на 4600 широколистни дръвчета край София

Към всички любители на гората и активният начин на живот Столичната община отправя покана за включване в поредната залесителна инициатива "Новата гора на София" . Началото е 12 април т.г. от 11:00 ч., а мястото можете да видите тук . Планирано е този пролет да бъде довършено залесяването на последните 13 от общо 36 дка..

публикувано на 14.02.25 в 13:28

Задържаха 49-годишен перничанин при гонка на АМ "Струма"

49-годишен перничанин е бил задържан при операция на СДВР заради подозрения за кражба на автомобил.  Късно снощи в полицията е получен сигнал за това, че автомобил, чийто водач има съмнително поведение, се движи по автомагистрала "Струма". Това обясни Христо Трендафилов, началник на група в сектор "Престъпления срещу моторните превозни..

публикувано на 14.02.25 в 13:04

3,7% е годишната инфлация през януари

Месечната инфлация през януари е 2%, а годишната инфлация е 3,7%, според предварителните данни на НСИ. Най-голям ръст на цените има при отоплението и комуналните услуги. Хармонизираният индекс - т.е. по европейската методология, важна за изпълнението на критерия за ценова стабилност в еврозоната, месечното увеличение е 1,8 на сто, а на..

публикувано на 14.02.25 в 12:19

Известяват 1,149 млн. собственици на жилища и/или коли в София за дължимите им данъци

Хартиените съобщения за местни данъци и такси до собствениците на недвижими имоти и моторни превозни средства (МПС) вече се печатат и скоро ще пътуват до получателите си, съобщиха от дирекция "Общински приходи" на Столичната община. Общо 1,149 млн. са притежателите на жилища и/или автомобили в София, които са данъчно задължени към местната..

публикувано на 14.02.25 в 10:48

Напълно овладян е пожарът в склад за пелети между кварталите "Илиянци" и "Требич" в София

Напълно овладян е пожарът, който избухна тази нощ в склад за пелети между кварталите "Илиянци" и "Требич" в столицата.До момента няма информация за пострадали хора. В потушаването на пламъците са участвали пет противопожарни екипа.  Все още не са ясни причините за пожара. "Към настоящия момент няма опасност, овладян е пожарът", заяви началникът на..

публикувано на 14.02.25 в 08:21
Първата копка бе направена днес

С над 8,3 млн. общински лева ремонтират сграда за НГДЕК до Женския пазар

Започва дългоочакваният ремонт на училищната сграда на бившето 13-о училище „Св. св. Кирил и Методий“, която се намира до Женския пазар в район "Възраждане". Предвижда се след обновяването в нея да се премести Националната гимназия за древни езици и култури "Св. Константин-Кирил Философ" (НГДЕК) . Общата стойност на проекта за модернизиране..

публикувано на 13.02.25 в 19:44