В подкрепа на обучението по български език на децата бежанци и мигранти, чийто брой в България се увеличава с всяка изминала година, от фондация “Рийчаут” (Reachout Foundation), създадоха помагалото „АБВ - първи стъпки“.
По данни на Държавната агенция за бежанци, както и от Върховния комисариат за бежанците на ООН, общият брой на децата влезнали в България от всички държави през 2022 г. е близо 60 000, като 52 000 от тях са от Украйна. Около 3 хиляди от децата от другите държави са непридружени деца бежанци, тоест са без родители.
Това посочи пред Радио София Кристина Гологанова, управител на "Рийчаут" (▼).
Тя обясни, че адаптацията на децата в чуждата държава е различна – в зависимост от това, дали са посещавали училище, дали езикът и азбуката им е близка с нашите и т.н. Освен това някои от бежанците остават у нас за по-дълго време, но други са транзитно преминаващи.
"От срещи с учители сме разбрали, че те всъщност непрекъснато адаптират някакво съдържание. Има доста голяма нужда учителите да получат някакво обучение или подкрепа, за да могат да преподават български като чужд език.
Създаването на учебните помагала за нас беше голямо предизвикателство, защото е пръв такъв наш опит. Имахме няколко срещи с преподаватели от Софийския университет, които видяха нашето помагало и ни дадоха насоки, но общо взето с Марта Иванова се осланяхме на собствения си опит. Опитахме се да подберем такова учебно съдържание, което да е интересно за децата, което да ги въведе в българския език. Илюстраторката е украинка, която, която не е идвала в България никога, но прие присърце тази задача и беше изключително съпричастна“, каза още Гологанова.
Сред основните теми са близките до децата „Моето семейство, "Моят дом", "Моето училище", "В града", "Професии" и други.
По проект е било заложено помагалото да бъде само в електронен вариант, да бъде достъпно за учители, педагози и доброволци на територията на цялата страна.
Благодарение на Върховния комисариат за бежанците на ООН е отпечатан тираж от 200 броя хартиени учебници, а сега са планира и втори тираж.
Според създателите на образователния пакет, той би бил полезен и за българските деца извън нашите граници.
Чуйте повече по темата в разговора на Гергана Пейкова.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..