В подкрепа на обучението по български език на децата бежанци и мигранти, чийто брой в България се увеличава с всяка изминала година, от фондация “Рийчаут” (Reachout Foundation), създадоха помагалото „АБВ - първи стъпки“.
По данни на Държавната агенция за бежанци, както и от Върховния комисариат за бежанците на ООН, общият брой на децата влезнали в България от всички държави през 2022 г. е близо 60 000, като 52 000 от тях са от Украйна. Около 3 хиляди от децата от другите държави са непридружени деца бежанци, тоест са без родители.
Това посочи пред Радио София Кристина Гологанова, управител на "Рийчаут" (▼).
Тя обясни, че адаптацията на децата в чуждата държава е различна – в зависимост от това, дали са посещавали училище, дали езикът и азбуката им е близка с нашите и т.н. Освен това някои от бежанците остават у нас за по-дълго време, но други са транзитно преминаващи.
"От срещи с учители сме разбрали, че те всъщност непрекъснато адаптират някакво съдържание. Има доста голяма нужда учителите да получат някакво обучение или подкрепа, за да могат да преподават български като чужд език.
Създаването на учебните помагала за нас беше голямо предизвикателство, защото е пръв такъв наш опит. Имахме няколко срещи с преподаватели от Софийския университет, които видяха нашето помагало и ни дадоха насоки, но общо взето с Марта Иванова се осланяхме на собствения си опит. Опитахме се да подберем такова учебно съдържание, което да е интересно за децата, което да ги въведе в българския език. Илюстраторката е украинка, която, която не е идвала в България никога, но прие присърце тази задача и беше изключително съпричастна“, каза още Гологанова.
Сред основните теми са близките до децата „Моето семейство, "Моят дом", "Моето училище", "В града", "Професии" и други.
По проект е било заложено помагалото да бъде само в електронен вариант, да бъде достъпно за учители, педагози и доброволци на територията на цялата страна.
Благодарение на Върховния комисариат за бежанците на ООН е отпечатан тираж от 200 броя хартиени учебници, а сега са планира и втори тираж.
Според създателите на образователния пакет, той би бил полезен и за българските деца извън нашите граници.
Чуйте повече по темата в разговора на Гергана Пейкова.
Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“: Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..
Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе голям..
Момчил Николов , автор на „“ и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му..
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..