Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вече има помагало по български език - специално за деца бежанци

Снимка: Фондация “Рийчаут”

В подкрепа на обучението по български език на децата бежанци и мигранти, чийто брой в България се увеличава с всяка изминала година, от фондация “Рийчаут” (Reachout Foundation), създадоха помагалото „АБВ - първи стъпки“.

По данни на Държавната агенция за бежанци, както и от Върховния комисариат за бежанците на ООН, общият брой на децата влезнали в България от всички държави през 2022 г. е близо 60 000, като 52 000 от тях са от Украйна. Около 3 хиляди от децата от другите държави са непридружени деца бежанци, тоест са без родители.

Това посочи пред Радио София Кристина Гологанова, управител на "Рийчаут" (▼).


Тя обясни, че адаптацията на децата в чуждата държава е различна – в зависимост от това, дали са посещавали училище, дали езикът и азбуката им е близка с нашите и т.н. Освен това някои от бежанците остават у нас за по-дълго време, но други са транзитно преминаващи.

"От срещи с учители сме разбрали, че те всъщност непрекъснато адаптират някакво съдържание. Има доста голяма нужда учителите да получат някакво обучение или подкрепа, за да могат да преподават български като чужд език.

Създаването на учебните помагала за нас беше голямо предизвикателство, защото е пръв такъв наш опит. Имахме няколко срещи с преподаватели от Софийския университет,  които видяха нашето помагало и ни дадоха насоки, но общо взето с Марта Иванова се осланяхме на собствения си опит. Опитахме се да подберем такова учебно съдържание, което да е интересно за децата, което да ги въведе в българския език. Илюстраторката е украинка, която, която не е идвала в България никога, но прие присърце тази задача и беше изключително съпричастна“, каза още Гологанова.

Сред основните теми са близките до децата „Моето семейство, "Моят дом", "Моето училище", "В града", "Професии" и други.

По проект е било заложено помагалото да бъде само в електронен вариант, да бъде достъпно за учители, педагози и доброволци на територията на цялата страна.

Благодарение на Върховния комисариат за бежанците на ООН е отпечатан тираж от 200 броя хартиени учебници, а сега са планира и втори тираж.

Според създателите на образователния пакет, той би бил полезен и за българските деца извън нашите граници.

Чуйте повече по темата в разговора на Гергана Пейкова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София е изостанала по много параметри и има да наваксва, смята зам.-кметът по транспорта Илиян Павлов

В четвъртък излезе решението на Административния съд, с което се спират промените в движението в центъра на София. Пред Радио София зам.-кметът по направление “Транспорт и градска мобилност“ в Столичната община Илиян Павлов обясни, че тъй като решението на съда е излязло късно снощи, той все още не се е запознал с мотивите. „В днешния..

публикувано на 17.05.24 в 09:13

Дъждът спира, температурите се повишават - в София до около 19°

Днес превалявания ще има само на отделни места, а в следобедните часове облачността над много райони ще се разкъса и ще намалее до предимно слънчево време. Вятърът ще се задържи от изток-югоизток, ще е слаб, в Източна България – до умерен, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще са предимно между 17° и 22°, в София – около 19°. Над планините преди..

публикувано на 17.05.24 в 07:35

Експерти обсъждат "Екологичните аспекти в минерално-суровинния отрасъл на България"

Днес и утре в Етрополе се провежда Национална научно-техническа конференция на тема „Екологични аспекти в минерално-суровинния отрасъл на България”. Участниците дискутират теми като иновативни решения за производство в хармония с природата и устойчивото управление на отпадъчните води, каза пред Радио София доц. д-р инж. Кремена Деделянова -..

публикувано на 16.05.24 в 17:56
Доц. Тодор Ялъмов

Стопанският факултет на СУ "Св. Климент Охридски" спечели най-значимия проект в историята си

Наскоро Стопанският факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“  спечели най-значимият до момента проект в своята история. Туининг проектът TWIN4ECO е на стойност 2,7 млн. лв. и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост.  Срокът на изпълнение е средата на 2026 година.  Същността на проекта е пренасяне на..

публикувано на 16.05.24 в 17:06

Има ли решения за преодоляване на демографската криза?

„Здравеопазване и образование: Възможни решения за преодоляване на демографската криза” е темата, която обединява Ротари България и различни институции. На кръгла маса днес в София, те обсъждат глобалните тенденции за задълбочаване на демографската криза и това, че България е най-засегната държава в ЕС. Пред Радио София Христо..

публикувано на 16.05.24 в 15:46

Музика, изкуства и занаяти учат в нов арткабинет таланти на 27-о училище

Заместник-кметът по направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" Яна Генова откри арткабинет в 27-мо училище "Акад. Г. Караславов" , съобщиха от Столичната община. Новият кабинет е предназначен за преподаване на изкуства – музика, изобразително изкуство и занаяти. Новото артпространство ще помогне за развитие на дарбите на..

публикувано на 16.05.24 в 15:12

БФЖ ще подпомага организации, работещи с пострадали от насилие

Наскоро Българският фонд за жените (БФЖ) съобщи за нова програма, чрез която ще се инвестират 3,5 милиона лева в подпомагането на организации, работещи на първа линия по проблеми, свързани с насилието основано пола  и домашното насилие. "Вече 20 години БФЖ открито подкрепя организации, които работят по темите за правата на жените,..

публикувано на 16.05.24 в 15:07