Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Магистър-фармацевт Димитър Маринов: Пациентите да изискват генерично предписване на лекарствата

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Липсата на конкретна марка лекарствен продукт в аптеките, не означава непременно, че има недостиг от този медикамент. В повечето случаи, в мрежата е налично същото лекарство, на друга фирма, но фармацевтите нямат право да ги заменят. Това каза пред Радио София магистър-фармацевт Димитър Маринов – главен секретар на Българския фармацевтичен съюз.

Той уточни, че генерична замяна означава, че ако конкретна търговска марка липсва, но има същите лекарствени продукти на друг производител, те да могат да бъдат заменени от магистър-фармацевт. Това обаче у нас не е възможно.

„Генеричната замяна е припозната от властта обикновено преди избори. Аз вече не помня в колко документи и здравни стратегии е заложен термина прогенерична политика или генерична замяна, но на практика я нямаме…Ако един лекар предпише конкретна търговска марка, това че я няма на пазара, за вас е проблем, защото нямате достъп до терапия. В същото време може да има 10-15, дори повече лекарствени продукти, като качествен, количествен състав, но в аптеката нямат право да ви ги отпуснат. Дори лекарят да е написал, че разрешава генерична замяна, никъде в законодателството не пише, че може да се прави генерична замяна“, добави магистър фармацевт Димитър Маринов.

По думите му, е възможно т.нар. генерично предписване. Затова той апелира към пациентите, ако искат лесно да си намират лекарства, когато ходят при лекаря, да си поискат генерично изписване, т.е. лекарят да изпише лекарството по т.нар. международно непатентно наименование, каза главният секретар на Българския фармацевтичен съюз.

По отношение на недостига на лекарства, Маринов обясни, че не е добре той да се измерва с предишни исторически данни. Най-точният механизъм за измерване на необходимостта от даден лекарствен продукт, според него е, да бъдат ясни броя на изписванията и броя на изпълненията.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кабинетът отпусна 15 млн. лв. за градския транспорт на София, но столичният кмет не каза Благодаря...

"Форум", 19.05.25: За зародиша на един софийски проблем и за политическите дивиденти

Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева  и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...

публикувано на 19.05.25 в 18:44

Улиците на София – опасни за децата!

София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..

публикувано на 19.05.25 в 18:10

В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата"

В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..

публикувано на 19.05.25 в 17:25

Банката за майчина кърма е с най-съвременно оборудване за изследване

19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..

публикувано на 19.05.25 в 17:05

Фондация "Биоразнообразие" стартира възстановяване на чешмите на Витоша

След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..

публикувано на 19.05.25 в 15:49

Правителството отпусна 15 млн. лв. за транспорта на София, от "Спаси София" искат съкращения в администрацията

Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..

публикувано на 19.05.25 в 15:42

Храните поевтиняват по-бавно и са по-скъпи, отколкото през 2024 г.

Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ако има..

публикувано на 19.05.25 в 15:10