Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да плевим онлайн пространството обучават в 3-дневен семинар

Снимка: Архив

Чували ли сте за дигитално градинарство? Преди да кажем какво е е то, бързаме да направим уточнението, че няма нищо общо със саденето на градинки във ферми, които някога се разпространяваха във фейсбук и всеки можеше да получи покана от свой приятел, да се включи.

Дигиталното градинарство се занимава с много, различни и дори болезнени въпроси, касаещи ежедневието ни в онлайн пространството. 

Тридневното обучение по дигитално градинарство ще продължи до 25 февруари и е част от по-мащабния проект "Lead online".

Какво е то всъщност - пред радио София разказва Снежина Гъбова от „Асоциация за развитие на София“, организатор на събитието.

„Когато разработвахме проекта, това беше един от начините да онагледим какво представлява интернет пространството и социалните мрежи като тип комуникация, отговорността, която всеки един от нас има, когато публикува – представете си, че посаждате едно цвете. Но някои хора посаждат токсични цветя, или плевели. Като потребители в интернет, ние се явяваме в ролята на градинари, доколкото  в пространството можем да имаме една „градина“, за която да се грижим. Добре е да знаем какво, къде и как да сложим, ако искаме нашата градина да е здрава, плевелите и токсичните цветя нямат място там“, обясни метафорично тя.

По думите ѝ, стъпвайки върху тази метафора, целта е да онагледят и обяснят на младите и не толкова млади хора, към речта на омразата как могат да възприемат себе си в дигиталното пространство, като насочат вниманието им, защо не трябва да я има там.

По нишката на метафората и алегорията в разговора можете да проследите: Кога нашите „цветя“ могат да станат токсични? Какво можем да очакваме да научим от тридневното обучение за речта на омразата и нейното въздействие върху психическото и физическото ни здраве, когато преминем границата между дигиталното и недигиталното.

Освен събитието което организира, „Асоциация за развитие на София“ се обръща към образователни и социални институции, учители и социални работници, неправителствени организации, с покана да станат част от Международна коалиция за противодействие на речта на омразата в онлайн среда.

Чуйте цялото интервю на Христина Иванова, за да научите още интересни подробности.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тъгата, представена през исторически събития в изложбата "Feel her tears"

До 17 април 2025 г., в зала "Райко Алексиев“, авторът Веселин Зографов представя изложбата “Feel her tears” ("Опитай сълзите й“). Експозицията е пречупена през исторически събития – от убийството на Райко Алексиев през 1944 г. до наши дни. Централният обект на авторския проект на Веселин Зографов и съмишленици, е скулптурата "Пиета в разпад“. Чрез..

публикувано на 07.04.25 в 11:52

Третата иновация в НФСГ излиза от проектите и се отразява на учебната среда и съдържание

Третата иновация в Националната финансово-стопанска гимназия (НФСГ)в София е под наслов " Глобални компетентности за устойчив свят " и е насочена към учениците от X, XI и XII клас, разказа пред БНР-Радио София директорът на училището Мая Гешева .  Тук младите хора задълбочават познанията в областта на кръговата икономика, устойчивото..

публикувано на 07.04.25 в 11:48

През миналата година замърсяването с азотен оксид в София се е увеличило

Замърсяването с азотен оксид в София през 2024 година се е увеличило, алармират от екологично сдружение "За Земята". В над 90% от точките в града, в които организацията проследява нивата на азотен оксид, средногодишните концентрации са над законовата норма, а във всички точки - над препоръчителните нива според Световната здравна организация...

публикувано на 07.04.25 в 10:37
Снимката е илюстративна

Подменят осветлението в част от район "Панчарево", предстои ремонт и на училището в с. Бистрица

Район “Панчарево“ е единственото населено място в България спечелило проект за енергийна ефективност на уличното осветление към Националния доверителен екофонд. Той включва селата Бистрица, Лозен и Панчарево. Проектът е на стойност над 1 900 000 лв., като НДЕФ ще осигури 25% от общата стойност на проекта, което значително ускорява..

публикувано на 07.04.25 в 09:26

Зимата се завърна със сняг и ниски температури

Днес на много места ще продължи да вали сняг или дъжд и сняг, но от запад валежите ще започнат да отслабват и спират, а облачността да се разкъсва и намалява. До вечерта облачността ще намалее над по-голямата част от страната, съобщиха от НИМХ. Вятърът ще бъде слаб до умерен от северозапад, в Източна България от север. Максималните температури ще бъдат..

публикувано на 07.04.25 в 07:35
Мая Цанева

Кой ще си „осинови спортна площадка“

Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“:  Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира  кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..

публикувано на 06.04.25 в 14:10

Дори трафопостът в село Смоличано е произведение на изкуството

Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...

публикувано на 06.04.25 в 13:42