Театър-лабиринт, който изследва какво представлява самоличността и кои сме ние отвъд стените си, когато си позволим да бъдем автентични. Това предлага Диана Миленкова, създавайки особеното представление "Тайнственият кладенец", през което всеки зрител преминава индивидуално, със отделно записан час, като при психотерапевт.
„Най-специалното в този театър е, че зрителят престава да бъде зрител. Той излиза от тази роля просто да наблюдава представление, което се развива пред него, а става участник, обясни пред Радио София Миленкова. Зрителят преминава през представлението, като през едно преживяване и среща актьорите по пътя си. Всъщност те са част от неговата лична история и от това, което на него ще му се случи. Всеки зрител интерпретира по различен начин на историята, дава своя собствено отражение върху нея и тя се развива по различен начин.
В този театър се използва не само визуалното, а и всички останали сетива.
„Ние работим много често със затворени очи. Това позволява да се включат останалите сетива. Включваме повече звук, включваме водене - това позволява човек да се отпусне и да бъде воден в тъмното, дава се поле на въображението. Увеличава доверието на хората - да кажем, че това е един от ефектите на този тип театър.Вв лабиринта се изисква повече интимност, повече съкровена споделеност. Може би в днешната виртуална култура все повече има нужда от подобен род преживявания“, отбеляза още Диана Миленкова.
Диана Миленкова и Биляна Георгиева и Мария Бояджиева
Колкото за конкретното представление, тя напомни, че кладенецът има много символни значения, той може да е източник на жива вода, той е един вид портал, в който обаче човек трябва да се довери и да скочи, да се гмурне в неизвестното.
„Няма да издавам съвсем точно моята суперсила каква е – допълни от свое страна Биляна Георгиева, сценограф и костюмограф на представлението. - Само ще кажа, че ние сме изследователи, така да се каже, изследваме всичко в този процес, самото пространство. Магията се ражда общо и затова при нас няма само актьори, а хора с много различни интереси.“
Може не да гледате, а да участвате и преживеете представлението тази неделя.
Чуйте разговора на Мария Бояджиева.
Проектът е създаден от независими артисти и се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура", програма "Творчески стипендии" 2022, със съдействието на “Театрална къща "Миларт“ и Читалище „Пламък“.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..