Не е случайно присъствието на Академия „Иновации в агробизнеса“ на компания като „Клийнтех България“ (Cleantech). От години тя работи активно както с научни организации и висши училища, така и с стартираши предприятия.
„Опитваме да срещаме това, което излиза от научните среди, с бизнеса - подчерта пред Радио София Марияна Хамънова.- на форуми като този искаме да не звучим абстрактно, а с примери да показваме живи взаимовръзки. Най-вдъхновяващо е да видиш малка фирма с няколко души как успява да реализира идеи, с които да излезе и на международния пазар.“
„Клийнтех“ е официален партньор на Европейския институт по иновации; катализатор за зелен бизнес и иновации в сферите климат, енергия, кръгова икономика и градове на бъдещето, развива българската иновативна екосистема.
На форума на 15 март компанията събира иновативно мислещи хора. Предстои дискусия за ролята на иновациите в развитието на кръговата и по-специално на биоикономиката. (Входът е свободен.)
„При биоикономиката може да се говори за енергии, за нови материали, за производство на храни и оползотворяване на отпадъчните ресурси. Но преходът в мисленето е дълъг“, отбеляза Хамънова.
ЕК има много програми в тази насока. А България остава малко встрани от подобни тенденции в бизнеса, може би липсва информация или инициативност.
В актуализираната Иновационна стратегия за интелигентна специализация 2021-2027, кръговата икономика е хоризонтален приоритет за всички региони в България.
Тази седмица, освен Академия „Иновации в агробизнеса“, се провежда и Европейска стартъп седмица (започва днес).
„В петък (17.3.) пък ще говорим за климата и климатично неутралните решения“, допълни още Хамънова.
На Entrepreneurship for climate neutral future (17 март 2023 от 16:00 часа) гости ще бъдат лицата на Европейския пакт за климата в България – неговите посланици. Те ще споделят своя опит, добри практики и научени уроци, по пътя към създаване на устойчив бизнес, инициативи или кампании в посока достигане на климатична неутралност.
Чуйте разговора на Лили Големинова.
Вижте и:
България е на второ място по смъртност при горещи вълни в Европа за 2023 г., но те липсват в описанието на природните бедствия, при които се издава сигнал в националната система за ранно оповестяване BG Alert. За това алармира в своя статия климатологът д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи..
Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..
Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..
Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..
След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли , председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..
Фестивалът "Алегра“ се открива на 10 юли, но академията към него вече тече, а тя именно е сърцето на фестивала. В предаването „Радиокафе“ гостуваха Петър Найденов - контрабасист, който от дълги години свири и работи в Швейцария, но в един момент решава, че и у нас трябва да има такива академия, каквато е факт в сърцето на Европа и Мария..
Чужденците много харесват София, като среда за работа и като град за живеене, казва Иван Гойчев, който е зам.-кмет на столицата и се занимава с иновации, дигитализация, икономическо развитие . Сфери, които са сред най-важните за развитието на един град. Иван Гойчев не е политик, а идва от частния сектор, където от 25 години работи в софтуерната..