Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са промените и новите тенденции за образованието в чужбина

Снимка: Pixabay


Какви са промените в образованието след ковид пандемията и брегзит, и какви са съвременните тенденции за получаване на обучение и образование в чужбина? Подробности в "Ритъмът на столицата" разказа Николай Христанов, мениджър "Бизнес развитие" на една от най-големите консултатско-образователни фирми в България - "Интеграл".

"След брегзит това, което се промени, е нагласата на кандидат-студентите към различни вече дестинации, вследствие и на промяната във финансовите условия на Острова. Тъй като таксите станаха по-високи за студенти от Европейския съюз, както и финансирането, което получаваха върху таксата за обучение, също вече не е възможно да се тегли. Поради тази причина, Нидерландия измести Великобритания като най-търсена дестинация", посочи той и допълни, че в Нидерландия на този етап таксата за обучение е много по-достъпна. Има различни програми на английски език, както и практически насочено обучение, които се предлагат в различни сфери, а това дава допълнително предимство на дестинацията.

Поради тези благоприятни условия за обучение в Нидерландия се наблюдава ръст на Българските студенти – от 4 100 през 2021, днес вече те наброяват 4 600.


Увеличен интерес има и към страни като Белгия и Италия както и комбиниране на различни дестинации паралелно при 16 процента от кандидатите. Засилва се кандидатстването за Германия и Австрия, посочи още експертът.

Наблюдава се интерес към дестинации извън страните от Европейския континент, макар и да не е тенденция - към Азия, университети в Китай, Япония, Сингапур, дори Южна Корея, но разбира се, това е една много малка част от кандидатите, уточни Никола Христанов.

По отношение на търсените специалности "Бизнес и икономика", която е една много широка сфера за реализация в различни направления, навсякъде е най-търсената сфера на обучение, разкрива Христанов. Той подчерта, че има промяна в интереса към точните науки – математика, физика, които си имплементират в инженерни специалности, компютърната сфера също е добре платена и предлага възможности за реализация и развитие, каза още Христанов.

Чуйте още по темата за тенденциите в образованието в звуковия файл.

По публикацията работиха: Спаска Давранова, Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С проектна докторантура в СУ привличат и стимулират млади учени

В Софийския университет "Св. Климент Охридски" започва процедура, подкрепяща развитието на проектната докторантура по програма "Образование" 2021-2027 г. Молбите за участие в програмата ще се подават през февруари. След това предстои препитване. Софийският университет (СУ) участва като бенефициент и партньор в изпълнението на шест..

публикувано на 08.01.25 в 15:55

Безплатна лекция за лавинната безопасност тази вечер в УАСГ

Тази вечер (08 януари 2025 г.), от 18.30 ч., в УАСГ ще се проведе безплатна лекция за лавинната безопасност. Лавините са най-големят риск при практикуване на зимни приключения в планината, а добрата подготовка може да спаси живот. По време на лекцията любителите на планината през зимата ще научат подробности за видовете лавини и какво..

публикувано на 08.01.25 в 15:13

Профилактиката е оставена на лекарите, активни трябва да са хората (пациентите)

Над 43% от навършилите пълнолетие българи не са се явили на задължителен профилактичен преглед през изминалата година по данни на НЗОК. Профилактиката е оставена в ръцете на личните лекари . Сред българите тя остава на заден план за сметка на разходите, които се правят за лечение и лекарства. Здравната системата е предвидила много малка..

публикувано на 08.01.25 в 14:50

Столичният район "Оборище" отличи сградите с най-красивата коледна украса

Столичният район "Оборище“ отличи сградите с най-красивата коледна украса. В категория “Жилищна сграда” наградата спечели семейство Каремови за уникалните три балкона на улица “Сердика”. Наградата за коледна украса в категорията "Бизнес и обществена сграда" спечели голяма банка за украсената фасада на сградата си, сподели пред Радио София главният..

публикувано на 08.01.25 в 13:34
Журналистката Преслава Преславова

На наградите "Златен глобус" най-сериозна е конкуренцията сред актрисите

Тази година наградите “Златен глобус” бяха много интересни, защото във всички категории имаше номинирани от филмите, които аз гледах и с любими актриси и актьори, режисьори, сценаристи - кинаджии. С много интересни номинации. Имаше категории, в които конкуренцията беше много сериозна. Особено при жените”, коментира кино журналистката Преслава Преславова..

публикувано на 08.01.25 в 12:22

Изписаха от "Пирогов" младежа, прободен от клон на Витоша по Коледа

След 14-дневно животоспасяващо лечение изписаха 19-годишното момче, пострадало тежко, след като клон падна върху автомобил на Витоша. Това съобщиха от университетската болница "Пирогов", където по спешност беше настанен Калоян Павлов на 26 декември през нощта. Младежът се прибирал от екскурзия в планината, заедно с приятели. Натежал от снега..

публикувано на 08.01.25 в 11:52

Откриха голямо количество наркотици в "Нови Искър"

Полицията в София задържа голямо количество наркотици при операция в Нови Искър. Един човек е арестуван при акцията, той е криминално проявен. Операцията е била проведена след получен сигнал, научи БНР. Екипи на Пето РУ са проверили адрес в Нови Искър, където е  открита наркооранжерия. Тя е била в три отделни помещения. В оранжерията са..

публикувано на 08.01.25 в 10:30