Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как ще протече реставрацията на минералната баня в "Овча купел"

След около 40 години разруха, в началото на март емблематичната сграда на минералната баня в „Овча Купел“ стана строителна площадка, за да бъде основно ремонтирана и реставрирана.

Дълги години тя беше държавна собственост, но през 2019 година беше прехвърлена за стопанисване на Столичната община.

Възложител на изпълнението на проекта за възстановяване на банята - паметник на културата от местно значение, е Регионалният исторически музей-София (РИМ). Планираната продължителност на работа е 480 дни.

  • Изграждането на зданието продължава 13 години (с прекъсване) от 1920 до 1933 година. Сградата е едно от най-значимите технологични съоръжения от творчеството на арх. Георги Овчаров, конкретно за територията на София.
    Тя е една от най-модерните бани след освобождението по идея на министър Райко Даскалов от правителството на Александър Стамболийски. В близост е имало и институт по курортология. Дебитът на извора е около 4,7 литра на секунда и се оползотворява изцяло през лятото от близката болница и басейните към нея.

„Банята спира да функционира в края на 80-те години, първоначално е затворена с цел ремонт, но той така и не се осъществява. След това, поради неподдържане, сградата започва да се руши. През 2017 г. възниква пожар, който нанася сериозни щети на интериора, особено в помещенията с басейните. Допълнително, през годините от филмовата индустрия са използвали обекта като естествен декор и интериор за снимки и правят някои намеси, които се е сигурно дали са от позволените“, припомни пред Радио София доц. Венета Ханджийска-Янкулова, директор на РИМ-София.

Проектът за възстановяване ще струва близо 8 млн. лв., като 4,4 млн. лв. са осигурени от бюджета на Столичната община. Два етажа от минералната баня в "Овча купел" ще бъдат превърнати в център за продължаващо обучение и за върхови постижения. В една от лабораториите, които ще бъдат разположени на горните нива на банята, се предвижда да се правят изследвания, свързани с въздействието на минералната вода върху здравето на хората.

„Обследванията показват, че конструктивно сградата е в добро състояние. Тя запазва основното си предназначение, разбира се. Ще се запазят оригиналните елементи от фасадите, колоните, фронтоните, корнизите от фасадата на сградата, сводовите тавани, подовите настилки. Изпълнител на ремонта и реставрацията е консорциум, специално създаден за проекта. Ние като възложител пряко ще наблюдаваме и следим дейността по изпълнението“, каза още доц. Ханджийска.

С нея разговаря Данаил Конов.

Снимки: Столична община


По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15
Георги Проданов

Георги Проданов: Политическите партии все повече се откъсват от действителността

Политическите партии все повече се откъсват от действителността. Така обобщи пред Радио София събитията от изминалата седмица политологът и преподавател в НБУ Георги Проданов. „Имам предвид концентрирането върху не толкова политика, а математика, ако щете – колко депутати са необходими, за да мине едно правителство на малцинството, колко..

публикувано на 05.07.24 в 15:47

С над 30% се увеличават разходите на НОИ за болнични

Разходите на Националния осигурителен институт за болнични се увеличават с малко над 30%, съобщиха от Института. Причината е нарастване с 15 на сто на броя на боледувалите, както и увеличаване на доходите на осигурените. През първото тримесечие на тази година изплатените суми по болнични листове нарастват с близо 70 млн. лева спрямо същия..

публикувано на 05.07.24 в 13:25

Дигиталният маркетинг и инфлуенсърството

Етиен Янев е дигитален маркетолог с над 12-годишен опит, включващ работа със стартъпи и B2B компании. Преподава в основната програма на Softuni Digital, както и в най-големия студентски кампус за предприемачество в света - RANEPA International. Автор е на обучителната Facebook общност - Дигитален маркетинг за предприемачи. Част е и от Асоциацията..

публикувано на 05.07.24 в 13:05

Да напишеш есе

Книга с особено подходящо заглавие за обществено-политическата действителност, макар и по предмета си на изследване да е рязко отдалечена от нея, вече може да бъде намерена на книжния пазар. Сборникът "Вслушвания" на писателя, литературен критик и журналист Митко Новков съдържа няколко културологични и литературоведски есета продукт на..

публикувано на 05.07.24 в 12:25

"Безцветните зелени идеи яростно спят" казва със своята изложба Наталия Йорданова

Наталия Йорданова (1991) е интердисциплинарна визуална художничка, родена в София и базирана в Амстердам. Като част от постоянно развиващото се търсене на възможни светове и широкото използване на спекулация, артистичната практика на Наталия е проекция за бъдещето, субективен синтез и материално предложение за това, което определя настоящия..

публикувано на 05.07.24 в 12:10