"Ние като Иснтитут по метеорология и хидрология имаме отговорността да покриваме и дейностите, които са свързани с хидрологията в нашата страна. Колегите хидролози се грижат за това да наблюдават реките, да правят измервания и съответно прогнози за евентуални наводнения от различен характер. Самият 22 март е празник в Националния институт по метеорология и хидрология, но Денят на отворените врати ще е на 23 март, когато отбелязваме Световния ден на метеорологията", казва синоптикът, познат от ефира на БНР Анастасия Стойчева.
През 2023 г. се навършват 150 години от създаването на Международната метеорологична организация и това е повод нейният приемник Световната метеорологична организация да апелира за инициативи в цял свят, които да насочат вниманието върху развитието на метеорологията през годините. Във фокуса на юбилейното отразяване, което е планирано за през цялата година, ще бъдат постиженията от миналото, достигнатият напредък и потенциалът, заложен в бъдещето. Затова и мотото на Световния ден на метеорологията тази година е: "Бъдещето на времето, климата и водата през поколенията".
"В деня на отворените врати колегите експерти, които се занимават с хидрология и метеорология, както и младите учени и пост докторанти ще имат организирана постерна сесия, в което ще могат да представят своите работи. Всеки, който има желание да посети и да зададе своите въпроси, да обсъди с колегите различни теми свързани, както с ходрологията, така и с метеорологията, с морската метеорология, с климата, с хидрогеологията, при нас има специалисти от всикчи тези области. Така че в програмата на 23 март от 10:00 сутринта до 17:00 вечерта имаме различни прояви. Самата програма е публикувана и на нашата страница", казва още Анастасия Стойчева.
В програмата има събития подходящи, както за деца, така и за възрастни, които се интересуват от метеорология и хидрология.
Повече за Световния ден на водата и за Световния ден на метеорологията чуйте в звуковия файл.
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..