Докладът на Държавния департамент на САЩ за състоянието на човешките права в света (през 2022-ра), който се появи тази седмица, се прави всяка година.
Това е рутинен доклад за човешките права и защитата им, но с това свързан въпросът какво прави държавата по тази тема – коментира пред Радио София адвокат Александър Кашъмов, директор на Програма "Достъп до информация"
Основните проблемни области са борбата с корупцията и (не)успеха на българските институции в тази борба, както и състоянието на съдебната система.
Проблеми, фиксирани в Доклада съответстват на констатации, описани в редица други документи, изтъкна Кашъмов:
„Трябва са си научим уроците, да приемем сериозно констатациите, те не са от полза за тези, които правят доклада, а за българските граждани – ако държавници и политици предприемат необходимите подобрения.“
- За България Докладът констатира:
▪ жестоко или унизително отношение от страна на властите, включително към задържани лица, мигранти и разселени и настанени в институции деца;
▪ произволни арести; сериозни проблеми с независимостта на съдебната система;
▪ сериозна корупция в държавната администрация;
▪ престъпления, включващи насилие или заплахи за насилие, насочени към членове на ромската общност;
▪ престъпления, включващи насилие или заплахи за насилие, насочени към ЛГБТ общността.
По думите на Александър Кашъмов България стъпи накриво още през 2017 г., когато се прие закон и се регламентира статутът и функциите на КПКОНПИ. Комисията не може да се похвали с ефективност, тя трябва да се прекрои, да се раздели на две – за противодействие на корупцията и отделно - за отнемане на незаконно придобитото имущество.
Освен борбата с корупцията, най-съществената промяна, която трябва да последва Доклада, е свързана със съдебната система и ролята на главния прокурор и Прокуратурата.
„Всеки пряко или непряко е засегнат съществено по тези проблеми теми. Колкото повече се допуска престъпления и корупция по високите етажи, толкова повече се отнема възможността хората да усетят повишаване на стандарта на живот“, подчерта адвокатът.
Противодействието срещу корупцията в частта конфликт на интереси трябва да обхваща цялата държавна администрация, а не само лицата на висши длъжности, смята още Кашъмов.
Колкото до въпроса за мигрантите, адвокатът е убеден, че в нормална страна може да има контрол и в същото време - подходящо отношение към хората, които търсят по-добро бъдеще.
Експертът обърна внимание и на вълната от т.нар. „дела шамари“ от големи компании, от политици, от други публични фигури към журналисти и последствията от затварянето на устата на медиите – реалната опасност гражданите да останат неинформирани.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...
София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..
В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..
19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..
След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..
Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..
Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ако има..